Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Гайдаш Олег Віталійович. Вибір малоінвазивного метода хірургічного лікування ускладненого холелітіаза у хворих з високим операційним ризиком : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Гайдаш Олег Віталійович. Вибір малоінвазивного методу хірургічного лікування ускладненого холелітіазу у хворих з високим операційним ризиком. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03 – хірургія. – Запорізька медична академія післядипломної освіти, Запоріжжя, 2007.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності хірургічного лікування хворих з ускладненим холелітіазом та високим операційним ризиком.

Всі хворі були розподілені на основну та порівняльну групи. За віком, статтю, нозологією, супутнім захворюванням ці групи були ідентичними. В порівняльній групі використовувались малоінвазивні та традиційні втручання з проведенням стандартного анестезіологічного забезпечення. В основній групі вибір малоінвазивного методу оперативного втручання був підпорядкований розробленому алгоритму, який містив клінічну оцінку ступеня основної домінуючої хірургічної нозології, індексу поліморбідності, лейкоцитарного індексу інтоксикації, приросту молекул середньої ваги. В основній групі також використовувалась вдосконалена схема анестезіологічного забезпечення, до складу якої входили: тотальна внутрішньовенна анестезія диприваном, ларингеальна маска Брейна, регіонарні методи знеболювання (правостороння субплевральна аналгезія, епідуральна анестезія) в інтра- та післяопераційному періодах, при цьому вибір комбінації методик анестезіологічного захисту теж залежав від конкретної клінічної ситуації та розробленого алгоритму хірургічного лікування.

Аналіз лікувальної тактики в порівняльній групі показав, що, не дивлячись на тенденцію до виконання малоінвазивних оперативних втручань (ЛХЕ, ЕПСТ та ЛХЕ – 60,8 %), летальність була доволі високою – 11,3 %, причинами котрої в значній кількості випадків були якраз наслідки незбалансованої, стандартної анестезії. В основній групі, де виконувались виключно малоінвазивні оперативні втручання (ЕПСТ, ЛХЕ, ХЕМЛД) та анестезіологічне забезпечення з використанням регіонарних методів знеболювання в інтра- та післяопераційному періодах, летальність зменшилася в 5,9 раза (1,9 %).

Розроблений алгоритм вибору комплексу малоінвазивних методів хірургічного лікування та анестезіологічного забезпечення базувався на виділенні компенсованого та декомпенсованого типів інтегральних функціональних показників кардіореспіраторної системи, маркерів ендогенної інтоксикації, клінічних варіантів ускладненої ЖКХ.

У підсумку, при порівнянні результатів хірургічного лікування хворих з ускладненим холелітіазом та високим операційно-анестезіологічним ризиком в цих двох групах, дійшли до висновку: розроблений алгоритм вибору малоінвазивних втручань з використанням регіонарних методів знеболювання (субплевральна аналгезія, епідуральна анестезія) дозволяє знизити показник летальності до 1,9 %, що в 5,9 раза менше, ніж в порівняльній групі.

Ключьові слова: ускладнений холелітіаз, високий операційний ризик, малоінвазивні методи, холецистектомія, ендоскопічна папілосфінктеротомія.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення і нові рішення науково-практичної задачі – розробці показань та індивідуалізованого підходу до вибору раціонального методу оперативного втручання у хворих з ускладненим холелітіазом та високим операційним ризиком.

1. Хворі з ускладненим холелітіазом на фоні декількох тяжких супутніх захворювань (високий індекс поліморбідності – 3-5) в стадії суб-, декомпенсації, враховуючи їх взаємну обтяжливість, особливо в осіб похилого та старечого віку, визначаються як група з високим операційно-анестезіологічним ризиком.

2. У хворих з ускладненим холелітіазом і високим операційно-анестезіологічним ризиком показано переважне використання мінімально інвазивних оперативних втручань, спрямованих на усунення домінуючого фактору даної хірургічної патології, з диференційованим використанням регіонарних (субплевральна аналгезія, епідуральна анестезія) методів інтра- та післяопераційного знеболювання.

3. Основними малоінвазивними видами оперативних втручань у хворих з УХ і ВОАР повинні бути холецистектомія з мінімального лапаротомного доступу або ЛХЕ (при відсутності протипоказань), включаючи за необхідністю ЕПСТ як перший етап або виконання її одномоментно інтраопераційно з ХЕМЛД (ЛХЕ) у випадках неефективної первісної ЕПСТ.

4. Вибір та послідовність оперативних втручань повинні визначатись з урахуванням компенсованого (ФВ45 %, ЛНII ст.) та декомпенсованого (ФВ45 %, ЛНII ст.) типів інтегральних функціональних показників кардіореспіраторної системи та ступеня ендогенної інтоксикації (компенсований тип - II ст., декомпенсований тип – III ст.).

5. Розроблений алгоритм хірургічного лікування хворих з УХ і ВОАР на основі малоінвазивних втручань з використанням оптимізованого анестезіологічного забезпечення, включаючи регіонарні методи знеболювання (субплевральний, епідуральний), дозволив достовірно знизити летальність в основній групі до 1,9 %, що в 5,9 раза менше (p<0,05), ніж в порівняльній - (11,3 %).

Публікації автора:

  1. Корекція жовчовідтоку при ускладненому калькульозному холециститі у хворих з високим операційним ризиком // О.В. Гайдаш // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. – 2005. – Випуск ХIV. – С.21-24.

  2. Хирургическая тактика и методы лечения больных острым калькулезным холециститом в «эпоху» видеолапароскопической хирургии // В.Н. Клименко, С.М. Кравченко, Д.И. Михантьев, А.В. Захарчук, А.В. Клименко, О.В. Гайдаш, И.И. Исайчиков // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. Запоріжжя – 2003. – Випуск IX. С.277-283. (Особистий внесок автора визначався в обстеженні хворих, проведенні статистичного аналізу результатів лікування, участі в оперативних втручаннях, написанні частини статті).

  3. Вибір тактики лікування при гострому калькульозному холециститі // В.М. Клименко, С.М. Кравченко, С.В. Вдовіко, І.В. Дорошева, І.І. Ісайчиков, О.В. Гайдаш // Шпитальна хірургія. – 2004. - №2. – С.79-82 (Автором зроблено обстеження хворих, проведено статистичний аналіз результатів лікування цих хворих, взято участь у їх хірургічному лікуванні).

  4. Хирургическая тактика при остром калькулезном холецистите у больных с высоким операционным риском // О.В. Гайдаш, С.М. Кравченко, Д.И. Михантьев, И.И. Исайчиков // Запорожский медицинский журнал. – 2004. - №4. – С.80-82. (Автор провів аналіз результатів дослідження та написав основну частину статті).

  5. Применение минимального лапаротомного доступа при неудавшейся (конверсия) лапароскопической холецистэктомии // В.Н. Клименко, С.М. Кравченко, О.В. Гайдаш, Д.И. Михантьев // Хірургія України. – 2005. - №2. – С.71-72. (Автор провів аналіз результатів дослідження та взяв участь у хірургічному лікуванні хворих).

  6. Ультразвуковое исследование в диагностике и прогнозировании технических трудностей лапароскопической холецистэктомии при остром холецистите // В.Н. Клименко, С.М. Кравченко, М.М. Софилканич, О.В. Гайдаш, И.И. Исайчиков // Хірургія України. – 2005. - №2. – С.73-74. (Особисто автором проведено обстеження хворих, взято участь у їх хірургічному лікуванні).

  7. Холецистектомія із мінілапаротомного доступу у хворих з високим операційним ризиком та при конверсії // В.М. Клименко, Д.І. Міхантьєв, С.М. Кравченко, І.І. Ісайчиков, О.В. Гайдаш, В.В. Клименко // Актуальні проблеми стандартизації у невідкладній абдомінальній хірургії. Збірник матеріалів Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів, 2004. – С.148-149. (Особистий внесок автора в обстеженні хворих, участі у їх хірургічному лікуванні).

  8. Коррекция желчеоттока при осложненном калькулезном холецистите у больных с высоким операционным риском // А.А. Стешенко, О.В. Гайдаш // Тези доповідей 74 Міжвузівської студентської наукової конференції з міжнародною участю. – Івано-Франківськ – квітень 2005. – С.65-66. (Особисто автором проведено обстеження хворих, взято участь у їх хірургічному лікуванні, написання частини статті).

  9. Деклараційний патент на корисну модель №8661 А 61В17/00, u 2005 00979. Спосіб одноетапного лікування жовчнокам’яної хвороби, ускладненої холедохолітіазом або стенозом великого дуоденального сосочка // В.М. Клименко, О.В. Гайдаш, С.М. Гулевський (Україна); Запорізький державний медичний університет (Україна). - Заявл. 03.02.05; Опубл. 15.08.05, Бюл. №8. (Автором проведено хірургічне лікування хворих, брав участь у розробці методики та оформлення патенту).

  1. Спосіб одноетапної тактики хірургічного лікування ускладненої жовчнокам’яної хвороби у хворих з високим операційно-анестезіологічним ризиком // В.М. Клименко, О.В. Гайдаш, С.М. Гулевський // Інформаційний лист № 14 - 2005. – Випуск 2 з проблеми „Хірургія” К. (Особистий внесок автора визначався в обстеженні хворих, їх хірургічному лікуванні, оформленні інформаційного листа).