Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія та організація промислового та цивільного будівництва


Дікарев Костянтин Борисович. 1. Вибір та обґрунтування технології і організації утеплення та оздоблення будівель при їх модернізації : Дис... канд. наук: 05.23.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Дікарев К. Б. Вибір та обґрунтування технології і організації утеплення та оздоблення будівель при їх модернізації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.08 – технологія та організація промислового та цивільного будівництва. - Придніпровська державна академія будівництва та архітектура, Дніпропетровськ, 2008.

В роботі розглядається науково-прикладна задача вдосконалення методології вибору доцільного варіанту утеплення і оздоблення цивільних будівель шляхом урахування чинників, що визначають ефективність технологій утеплення. Автором уточнено класифікацю чинників і показників конструктивно-технологічних систем утеплення і оздоблення, які в тій або іншій мірі впливають на реалізацію реконструйованих об'єктів.

Розроблена, опублікована і реалізована на практиці принципова методична схема вибору раціонального варіанту зовнішнього утеплення. Показані етапи організаційно-технологічної підготовки робіт по реконструкції і даються рекомендації по вибору того або іншого варіанту утеплення цивільних будівель, технології виробництва робіт, у тому числі і з урахуванням чинників, що впливають на конструкцію зовнішнього утеплення. Запропоновані, запатентовані і впроваджені на практиці організаційно-технологічні і конструктивні пропозиції по модернізації п'яти цивільних об'єктів, які дозволили знизити питомі експлуатаційні енерговитрати на 30%, собівартість будівельної продукції - на 3 – 5% в порівнянні з використанням традиційних рішень і отримати сумарний документально підтверджений річний економічний ефект - 172,7 тис. грн. на рік, або більше 70 тис. грн. на частку автора.

На підставі виконаних досліджень, викладених в дисертаційній роботі, обґрунтовані, сформульовані і реалізовані організаційно-технологічні пропозиції, сукупність яких можна кваліфікувати як теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального науково-прикладного завдання із удосконалення методології вибору ефективного варіанту утеплення і оздоблення модернізованих будинків шляхом врахування факторів і показників конструктивно-технологічних систем утеплення, що знайшло відображення в нижченаведеному:

1. Аналіз досвіду реконструкції цивільних будівель в Україні, а також ближньому і далекому зарубіжжі, підтвердив доцільність і ефективність подальшого продовження життєвого циклу існуючого житла шляхом його модернізації з утепленням. Разом з тим на передінвестиційному етапі питання вибору ефективного варіанту утеплення та оздоблення з урахуванням чинників, що описують конструктивно-технологічні системи утеплення та оздоблення, до теперішнього часу не отримали належного вирішення.

2. Уточнена класифікація чинників і показників конструктивно-технологічних систем утеплення та оздоблення, які впливають на вибір ефективного варіанту утеплення та оздоблення будівель. Методами експертних оцінок встановлено, що найбільший вплив на вибір найбільш ефективних систем зовнішнього утеплення та оздоблення фасадів здійснюють ТЕП систем утеплення (сума рангів Sr=54, середній ранг Rср=2,16, сумарна вага по шкалі Екенроде Wx=0,149, місце по важливості 1); властивості утеплювача (Sr=112, Rср=4,48, Wx=0,108, місце по важливості 2); довговічність системи утеплення (Sr=116, Rср=4,64, Wx=0,112, місце по важливості 3); умови влаштування системи (Sr=121, Rср=4,84, Wx=0,107, місце по важливості 4); термін окупності інвестицій на влаштування системи (Sr=142, Rср=5,86, Wx=0,098, місце по важливості 5); можливість використання матеріалів і комплектуючих вітчизняного виробництва (Sr=148, Rср=5,92, Wx=0,096, місце по важливості 6).

3. Шляхом обробки зібраних в 2005-2007рр. автором статистичних даних щодо конструктивно-технологічних систем утеплення та оздоблення будівель з довірчою вірогідністю у 99% отримано рівняння, що описують взаємозв'язок між ТЕП влаштування систем утеплення та оздоблення з їхніми конструктивними ознаками, які дозволяють прогнозувати ТЕП, а саме:

- якщо проектом попередньо розглядаються два можливі варіанти терміну експлуатації, один з яких вдвічі більше іншого, то прогнозована трудомісткість робіт із влаштування істотно збільшується (з 7,11 люд.-год./м2 до 9,45 люд.-год./м2, що складає 25% для систем “мокрого” типу, з 5 до 20 люд.-год./м2, тобто майже в 3,5 рази для вентильованих систем утеплення);

- при прямолінійному зростанні вартості систем збільшується і очікуваний термін експлуатації систем утеплення та оздоблення. Для систем “мокрого” типу, у межах терміну експлуатації від 15 до 30 років, вартість зростає в середньому з 155 до 280 грн./м2, тобто майже в 2 рази. Для вентильованих систем утеплення, у межах терміну експлуатації від 25 до 50 років, вартість зростає в середньому з 280 до 780 грн./м2, тобто майже в 3 рази;

- із збільшенням терміну експлуатації вартість захисного шару зростає в середньому з 18 до 68 грн./м2 для систем “мокрого” типу з 50 до 260 грн./м2 для вентильованих систем утеплення. Це обумовлено якістю їхнього виробництва, виконання робіт, послідовністю їхнього нанесення або монтажу;

- вартість конструктивно-технологічних систем зовнішнього утеплення та оздоблення з використанням матеріалів і комплектуючих вітчизняного виробництва зменшується на 4,4%-11,4%, трудомісткість на 12,5%-22%, заробітна платня робітників на 12,5%-21%, вартість захисного шару на 18,2%-31%, у порівнянні із застосуванням зарубіжних аналогів;

- значно зростає вартість систем утеплення і оздоблення при проведенні робіт цілорічно (на 61,5%), трудомісткість на 33,3%, вартість захисного шару на 73,3%, заробітна платня робітників на 33,3% в порівнянні з системами, межі застосування яких обмежується температурою від + 5оС, тобто системами утеплення і оздоблення «мокрого» типу.

4. Розроблена, опублікована і реалізована на практиці методика принципового вибору раціонального варіанту зовнішнього утеплення. В основі цієї методики – запропонована автором послідовність операцій вибору раціонального варіанту зовнішнього утеплення та оздоблення будівель, оцінка кінцевих ТЕП по тій або іншій системі, порівняння цих показників за методом профілів. У випадку, якщо даний результат влаштовує, то, за узгодженням із замовником, приступають до робочого проектування. Якщо ж не влаштовує, повертаються до вибору іншого способу зовнішнього утеплення, який задовольнить вимоги замовника і підрядника.

5. Запропоновано, частково запатентовано і впроваджено конструктивно-технологічні рішення, а також організаційно-технологічні заходи, що підвищують ефективність реконструкції з утепленням, а саме: застосування системи зовнішнього утеплення та оздоблення з використовуванням матеріалів і комплектуючих вітчизняного виробництва. Реалізовані організаційно-технологічні і конструктивні пропозиції автора по модернізації п’яти цивільних об'єктів: у м. Дніпродзержинську (будівля школи №27), у м. Бердянську (База відпочинку ”Золотий пляж”, перший і другий блок), у м. Донецьку (двох 16-ти поверхових будинків по вул. Панфілова, 2 і 2а) дозволили знизити питомі експлуатаційні енерговитрати - на 30%, собівартість будівельної продукції - на 3 – 5% в порівнянні з використанням традиційних вирішень і отримати сумарний, документально підтверджений річний економічний ефект 172,7 тис. грн. на рік, або більше 70 тис. грн. на частку автора.

Публікації автора:

  1. Дикарев К.Б. Совершенствование технологий модернизации зданий и сооружений для повышения ее инвестиционной привлекательности / А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, П.И. Несевря, К.Б. Дикарев, Л.В. Калныш, А.С. Каменев, С.Е. Понизов // Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов Вып. 41, Ч.3. – Днепропетровск: ПГАСА, 2007.- С. 44-48.

  2. Дикарев К.Б. Возможные направления модернизации производства и использования ячеистого бетона / А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов, А.П. Заика // Теория и практика производства и применения ячеистого бетона в строительстве: Cб . научн. трудов. Вып.1. – Днепропетровск: ПГАСА, 2005.- С. 172-177.

  3. Дикарев К.Б. Совмещение усиления, утепления, надстройки и (или) пристройки при реконструкции домов первых массовых серий как путь привлечения инвестиций / А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов //Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов. Вып. 15, Ч.2. – Днепропетровск: ПГАСА, 2002.- С. 4.

  4. Дикарев К.Б. Обґрунтування вибору й удосконалення конструктивно-технологічних вирішень з термореабілітації та опорядження зовнішніх стін / А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, Л.В. Калныш // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. - 2005.- №11.- С. 4-10.

  5. Дикарев К.Б. Возможные направления модернизации производства и использования ячеистого бетона / А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов, А.П. Заика // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. - 2003. - №3-4-5. - С. 33-38.

  6. Дикарев К.Б. Принципиальная методическая схема выбора рационального варианта наружного утепления / К.Б. Дикарев // Строительство, материаловедение, машиностроение / Cб. научн. трудов. Вип.45, Ч.3. – Днепропетровск: ПГАСА, 2008. - С. 31-34.

  7. Дикарев К.Б. Эволюция эффективности технологии навесных вентилируемых фасадов / К.Б. Дикарев, А.Н. Березюк, В.Т. Шаленный, Н.К. Рычкова //Строительство, материаловедение, машиностроение / Cб. научн. трудов. Вип.27, Ч.2. – Днепропетровск: ПГАСА, 2004. - С. 207-208.

  8. Дикарев К.Б. Анализ существующих и предложение новых технологий наружного утепления и отделки фасада зданий / К.Б. Дикарев, В.Т. Шаленный, А.Н. Березюк, Г.С. Нижниковский // Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов. Вип.22, Ч.2.– Днепропетровск: ПГАСА, 2003. - С. 179-180.

  9. Дикарев К.Б. Технико-экономическое обоснование выбора конструктивно-технологических систем наружного утепления стен зданий / Г.С. Нижниковский, П.И. Несевря, К.Б. Дикарев, И.В. Любчик, С.Н. Токарь // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. - 2007.- №2. - С. 40-43.

  10. Дикарев К.Б. Оценка окупаемости инвестиций для выбора технологии термореновации с учетом местоположения и износа объектов реконструкции / Р.Б. Тян, В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. 2002.-№1. - С. 45-51.

  11. Дикарев К.Б. Повышение безопасности энергосберегающей реновации домов первых массовых серий / В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов // Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов. Вып 24. – Днепропетровск: ПГАСА, 2003. - С.139-142.

  12. Дикарев К.Б. Методические аспекты учета местоположения и техсостояния при выборе модернизации либо ликвидации гражданских зданий первых массовых серий / В.Т. Шаленный, А.С. Каменев, К.Б. Дикарев // Новини науки Придніпров’я. - 2006. - №3. - С.33-39.

  1. Дикарев К.Б. Влияние прогнозируемого срока службы на технико-экономические показатели наружного утепления и отделки стен / В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, А.А. Скокова, С.Н. Токарь // Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов. Вып. 46. – Днепропетровск: ПГАСА, 2008.- С.16-20.

  2. Дикарев К.Б. Учет возможности использования материалов и комплектующих отечественного производства для совершенствования систем утепления и отделки / В.Т. Шаленный, Г.С. Нижниковский, К.Б. Дикарев, А.А. Скокова, А.А. Чикун // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. 2007. - №10. - С. 45-51.

  3. Дикарев К.Б. Развитие технологий модернизации гражданских зданий на основе организационно-инвестиционной модели продления их жизненного цикла / В.Т. Шаленный, К.Б. Дикарев, Л.В. Калныш, А.С. Каменев, С.Е. Понизов // Строительство, материаловедение, машиностроение: Cб. научн. трудов. Вып. 37. – Днепропетровск: ПГАСА, 2006 - С. 516 - 521.

  4. Касетна форма для виготовлення виробiв iз бетонних сумiшей: Пат. України №51411А., МКI В28В7/24 /Шаленний В.Т., Мартиненко В.О., Дiкарев К.Б., Понiзов С.Є. - №2002032086; Заявлено 15.03.02; опубл. 15.11.02, Бюл. №11. - 3с. iл.

  5. Спосiб зовнішнього утеплення стінового огородження: Пат. України №62321А, МПК7 E04G23/00 / Березюк А.М., Шаленний В.Т., Дiкарев К.Б., Понiзов С.Є., Козак К.Г. -№2003031934; Заявл. 04.03.03; Опубл. 15.12.03, Бюл. №12. - 2с., іл.

  6. Спосiб зовнішнього утеплення стінового огородження: Пат. України №23345, МПК7 E04G23/00 / Шаленний В.Т., Березюк А.М., Дiкарев К.Б., Калниш Л.В. -№200611920; Заявл. 13.11.06; Опубл. 25.05.07, Бюл. №7. - 4с., іл.

  7. Спосiб реконструкцiї багатоповерхових будинкiв: Пат. України №61315А, МПК6 E04G23/00. / Шаленний В.Т., Березюк А.М., Гавриш В.О., Дiкарев К.Б., - № 2002121074; Заявл. 28.12.02. Опубл. 17.11.03, Бюл. № 11.

  8. Облицювання стін споруд: Пат. України №23312, МПК7 E04G23/00 / Шаленний В.Т., Дiкарев К.Б., Шастун В.Н., Калниш Л.В. -№200609740; Заявл. 11.09.06; Опубл. 25.05.07, Бюл. №7. - 4с., іл.

  9. Спосіб реконструкції будинків: Пат. України №52204А, МПК6 E04G23/00. /Большаков В.I., Шаленний В.Т., Мартиненко В.О., Дiкарев К.Б., Понiзов С. Є., Нiжнiковський Г.С., Несевря П.I. - № 2002032086; Заявл. 15.03.02. Опубл. 16.12.02, Бюл. № 12. - 2с.,іл.

  10. Спосіб реконструкції будинків: Пат. України №61556А, МПК6 E04G23/00. /Большаков В.I., Шаленний В.Т., Папірник Р.Б., Дiкарев К.Б., Бережна О.О. - № 2003031868; Заявл. 03.03.03. Опубл. 17.11.03, Бюл. № 11. - 2с.,іл.

  11. Дикарев К.Б. Энергосбережение при модернизации производств конструкций и строительных объектов из них как путь устойчивого социального развития / В.Т. Шаленный, И.Ф. Огданский, К.Б. Дикарев, С.Е. Понизов // Материалы II Международного симпозиума "Безопасность жизнедеятельности в XXI веке". Днепропетровск: Технополис, 2002. – С. 32.