Ахмед Абдурабо Алі Атік. Вибір тактики лікування хворих на гострий панкреатит, обтяжений синдромом жовтяниці. : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2003.
Анотація до роботи:
Ахмед Абдурабо Алі Атік. Вибір тактики лікування хворих на гострий панкреатит, обтяжений синдромом жовтяниці. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.03 – хірургія. – Харківський держаний медичний університет. Харків, 2003.
Дисертація присвячена пошуку методів поліпшення результатів лікування хворих на гострий панкреатит, обтяжений синдромом жовтяниці шляхом розробки нових й удосконалення існуючих способів діагностики, консервативної терапії та хірургічного втручання.
Ціллю дослідження стало поліпшення результатів лікування хворих на гострий панкреатит, що перебігає з синдромом жовтяниці шляхом оптимізації існуючих та розробки нових діагностичних критеріїв, а також лікувально-тактичних заходів.
Для реалізації поставлених задач проведено порівняння основної групи (131) хворих на гострий панкреатит та жовтяницю, у яких діагностика та тактика лікування визначилася даними УЗД у сполученні з клініко-лабораторними результатами дослідження, та контрольної (139), де діагностику та лікувальну тактику визначали результати ЕПС у сполученні з ЕРХПГ й даними клініко-лабораторних досліджень. Доведена висока інформативність методу УЗД в діагностиці та спостереженні динаміки розвитку гострого панкреатиту, а також визначенні характеру супутньої жовтяниці. Специфічність УЗД в діагностиці гострого панкреатиту склала 82%, а в диференційній діагностиці жовтяниці -100%. Визначені показники для застосування мініінвазивних утручань у хворих на гострий панкреатит. Доведена лікувальна ефективність ербісолу в комплексній терапії хворих на гострий панкреатит з паренхіматозною жовтяницею.
Використання розробленого лікувально-діагностичного алгоритму дозволило знизити летальність у хворих на гострий панкреатит з жовтяницею з 33% до 20,4%.
У дисертації наведено нове вирішення актуальних проблем лікування хворих на гострий панкреатит, обтяжений синдромом жовтяниці, що виявляється в удосконаленні засобів діагностики та консервативного лікування з використанням Ербісолу.
Порушення функції печінки, що проявляється гіпербілірубінемією, у хворих на гострий панкреатит зустрічається в 58% випадків. Незадовільні результати лікування у хворих цієї групи пов’язані як з тяжкістю їх стану, так і з відсутністю чітких діагностичних критеріїв основного захворювання, а також характеру жовтяниці в ургентній ситуації, що призводить до неадекватного вибору лікувальних заходів.
При порівняльній оцінці інформативності клініко-лабораторних та інструментальних методів дослідження в діагностиці гострого панкреатиту, а також характеру жовтяниці, що розвилася в ургентній ситуації, провідним є метод УЗД; його специфічність складає 92-100%.
При надходженні у хворих на гострий панкреатит для визначення ступеню деструкції залози та характеру жовтяниці необхідно використовувати дані УЗД, які незалежно від лабораторних показників, визначають подальшу тактику та обсяг терапії, що проводилась.
У випадках наявності у хворих на гострий панкреатит механічної жовтяниці, обумовленої патологією холедоху або ВДС, необхідне лікування у 2 етапи. Спочатку проводиться екстрена ендоскопічна санація жовчних шляхів. Це сприяє зворотному розвитку запалення в ПЗ та швидшій нормалізації функції печінки. Потім хворим виконується санаційна ЛХЕ та при необхідності, дренування Вінслового отвору. У випадках холедохолітіазу повинна виконуватися відкрита холедохолітотомія.
`Ендоскопічне дослідження не показано у хворих на гострий панкреатит та механічну жовтяницю, яка обумовлена компресією холедоху інфільтратом у ділянці шийки ЖМ або збільшеною голівкою ПЗ. Обсяг лікування в першому випадку обмежується ЛХЕ або відкритою холецистектомією з дренуванням сальникової сумки. У другому випадку консервативна патогенетична терапія, що проводиться, зменшує набряк голівки, що приводить перебіг захворювання у безжовтяничний період.
У хворих на гострий панкреатит з паренхіматозною жовтяницею діагностичне втручання на ВДС посилює перебіг основного захворювання, яке може закінчитися летальним кінцем. Цим хворим показана базова консервативна терапія із застосуванням вітчизняного препарату “Ербісол”, який є цитопротектором та імуномодулятором, і може бути препаратом вибору для поліпшення функції печінки у хворих на гострий панкреатит з паренхіматозною жовтяницею.
Лапароскопічна санація черевної порожнини у хворих на гострий панкреатит показана при наявності в ній випоту та тенденції до збільшення його кількості, незалежно від характеру жовтяниці. Наявність секвестрів з ознаками їх нагноєння потребує проведення відкритих лапаротомій. Доступ та шляхи дренування осередків визначаються даними УЗД.
Використання ультразвукового моніторингу в діагностиці гострого панкреатиту та характеру супутньої жовтяниці в ургентній ситуації дозволяє уникнути даремних втручань на ВДС у хворих, а також визначити обсяг та терміни оперативного втручання. Застосування ербісолу в комплексній терапії сприяє швидкішій стабілізації функції печінки. Усе це дозволяє знизити загальну летальність.
Публікації автора:
Коваленко О.В., Атік А.А. Вивчення антибактеріальної активності розчину діоксизоль при лікуванні гнійних ускладнень гострого панкреатиту // Вісник Вінницького державного медичного університету. – Вінниця. – 2000. – С. 308-310.
Даценко Б.М., Тамм Т.І., Крамаренко К.О., Захарчук О.П., Атік А.А. Принципи ендоскопічного лікування хворих на жовчнокам’яну хворобу у сполученні з механічною жовтяницею // Науковий вісник Ужгородського університету. ––Ужгород: Медицина, 2001. – Вип. 14. – С. 81-82.
Тамм Т.І., Атік А.А., Коваленко О.В., Крамаренко К.О. Результати діагностики та лікування хворих на гострий панкреатит у сполученні із синдромом жовтяниці // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2000. – Вип. 9. – Кн. 4. – С. 591-595.
Даценко Б.М., Тамм Т.І., Атік А.А., Крамаренко К. О. Інструментальні та малоінвазивні втручання в діагностиці та лікуванні хворих на гострий панкреатит на фоні синдрому жовтяниці // Вісник морської медицини. – Одеса, 2001. – . №2. – С. 103-106.
Тамм Т.І., Коваленко О.В., Крамаренко К.А., Атік А.А. Діагностика й тактика лікування гострого панкреатиту у хворих з синдромом жовтяниці // Експериментальна і клінічна медицина. – Харків. – 2000. – №3. – С. 120-121.
Патент № 45056А України, МКВА61В5/00- Пристрій для ендоскопічного дренування жовчних шляхів // Даценко Б.М., Крамаренко К.О., Атік А.А., Коваленко О.В. – №2001042662; Заявлено 19.04.2001; Опубл. 15.03.2002, Бюл. №3.
Тамм Т.І., Даценко Б.М., Бардюк О.Я., Атік А.А., Крамаренко К.О., Коваленко О.В. Діагностика і тактика лікування хворих з ускладненими формами гострого панкреатиту // Мат. конф. "Актуальні питання діагностики гострого панкреатиту". – Львів, 2002. – С. 115-119.
Даценко Б.М., Тамм Т.І., Коваленко О. В., Атік А.А. Лікування хворих на гострий панкреатит у сполученні з формуванням несправжніх кіст // Актуальні питання гастроентерології та ендокринології. – Харків. – 2000. – С. 41-42.
Тамм Т.І., Крамаренко К.А., Коваленко О.В., Атік А.А. Принципи діагностики гострого панкреатиту // Актуальні запитання гастроентерології та ендокринології. – Харків, 2000. – С 50-51.
Атик А.А. Возможности диагностики острого панкреатита и сопутствующей желтухи в неотложной хирургии // Мат. конф. "Харківська хірургічна школа". – Харків, 2002. – Т. 2. – №3. – С. 93-94.