Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Крижановська Маргарита Анатоліївна. Використання ріпакової олії у годівлі молодняка сріблясто-чорної лисиці звіроферм західного Поділля : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Т., 2004. — 166арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 141-160.



Анотація до роботи:

Крижановська М.А. Використання ріпакової олії у годівлі молодняка сріблясто-чорної лисиці звіроферм західного Поділля. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02. — годівля тварин і технологія кормів. — Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, Львів, 2004.

В дисертації викладено результати трьох науково-господарських дослідів по вивченню впливу різновікової часткової заміни у раціонах молодняка сріблясто-чорної лисиці зернових злаків та тваринного (яловичого) жиру за обмінною енергією ріпаковою олією безерукових низькоглюкозинолатних сортів озимого ріпаку регіонального виробництва на ріст і розвиток, гематологію і морфометрію внутрішніх органів, якісні показники хутра та шкурок, ефективність вирощування молодняка хутрових звірів.

Експериментально встановлено позитивний вплив дослідженого основного кормового фактору на ріст і розвиток молодняка лисиці, визначено підвищення у ліпідах плазми крові основних ненасичених жирних кислот та поліпшення якісних параметрів хутра звірів, що сприяло підвищенню рентабельності вирощування молодняка сріблясто-чорної лисиці.

Ключові слова:сріблясто-чорна лисиця, ріпакова олія і яловичий жир, раціон і обмінна енергія, ріст і розвиток, ненасичені жирні кислоти, морфометричні параметри ості іпуху, якість хутра, ефективність вирощування молодняка лисиці.

У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, що полягає у вивченні жирового живлення молодняка сріблясто-чорної лисиці в умовах звіроферм західного Поділля в основі якого лежить часткова і різновікова заміна в їх раціонах за обмінною енергією гостродефіцитних і дорогих тваринних жирів (яловичого) та зерна злакових екологічно чистою ріпаковою олією безерукових низкоглюкозинолатних сортів зерна озимого ріпаку регіонального виробництва, з метою одержання клінічно здорового молодняка з високою якістю хутра.

1. Включення у раціони молодняка самок лисиці з 2-місячного віку ріпакової олії замість зерна злакових (16,3 % за обмінною енергією) та згодовування звірям обох статей ріпакової олії замість різнодольової частки (25,0-74,4 % за обмінною енергією) яловичого жиру в різні вікові періоди (з 3- і 6-місячного віку) забезпечило оптимальне повноцінне енергетичне живлення дослідного молодняка лисиць на рівні 539-613 ккал за добу з вмістом 25,1-27,0 % перетравного протеїну, 40,2-49,7 % перетравного жиру і 25,1-32,8 % перетравних вуглеводів від обмінної енергії раціону.

2. Встановлено, що заміна у раціонах самок лисиць 16,3 % за обмінною енергією зернових злаків ріпаковою олією забезпечує вищі середньодобові прирости живої маси на 12, 9 %; згодовування самцям ріпакової олії 25,0; 50,0 і 74,4 % від обмінної енергії яловичого жиру сприяє збільшенню інтенсивності їх росту на 10,8; 18,6 і 3,8 %, а використання у раціонах звірів обох статей ріпакової олії 50 % від обмінної енергії яловичого жиру з 3- та 6- місячного віку дозволяє отримувати прирости вищі на 29,5 і 17,8 та 18,4 і 13,0 % при кращих показниках розвитку тварин.

3. Досліджено, що маса основних внутрішніх органів у дослідних самок першого досліду була вища на 2,9-22,1 % при відсутній різниці в індексах органів, а заміна у раціонах самок та самців дослідних груп третього досліду 50 % за обмінною енергією яловичого жиру ріпаковою олією з 3- та 6-місячного віку викликало збільшення маси органів при прямій кореляції їх індексів з живою масою піддослідного молодняка лисиці.

4. Заміна за енергією у раціонах молодняка лисиць частки зернових злаків та яловичого жиру у різні вікові періоди ріпаковою олією сприяла підвищенню вмісту досліджених морфобіохімічних показників крові в їх організмі, які знахо-дились в межах фізіологічної норми і свідчили про більш інтенсивний рівень обміну речовин у організмі дослідних звірів.

5. Експериментально встановлено, що найбільш ефективною була заміна у раціонах лисиць обох статей 50 % за обмінною енергією яловичого жиру ріпаковою олією з 3-місячного віку, яка викликала підвищення вмісту у ліпідах плазми крові звірів першої дослідної групи лінолевої та ліноленової ненасичених жирних кислот відповідно на 3,8-4,5 % і 0,17-0,20 %.

6. Згодовування у раціонах молодняка лисиць першого досліду ріпакової олії замість частки зерна злаків за обмінною енергією веде до збільшення довжини ості та пуху на досліджених ділянках тіла відповідно на 3,6-35,8 % і 4,1-48,6 % без суттєвих змін їх товщини. У співвідношеннях довжин ості до пуху та коефіцієнтах м’якості хутра між звірами контрольної і дослідної груп суттєвої різниці не відмічено.

7. Довжина ості та пуху на загривку, середині спини і огузку у самців дослідних груп у кінці другого досліду, що споживали ріпакову олію замість різної частки яловичого жиру за обмінною енергією була вищою від контрольних аналогів відповідно на 1,6-6,9 % і 1,8-13,7 %. Товщина ості та пуху на даних ділянках тіла молодняка другої дослідної групи зросла відповідно на 8,1-9,7 % і 2,4-11,8 %. Співвідношення довжин ості до пуху було на користь звірів першої і другої дослідних груп (1:1,58-1,65), що забезпечило кращу пишність та запобігало куйовдженню волосяного покриву при найнижчому коефіцієнті м’якості хутра молодняка другої дослідної групи (0,92).

8. Виявлено, що рання заміна у раціонах молодняка лисиці 7,5-місячного віку третього досліду яловичого жиру ріпаковою олією за обмінною енергією сприяла збільшенню довжини ості на досліджених ділянках тіла самців на 5,6-21,6 % і самок — на 12,9-14,5 %, а довжини пуху у звірів обох статей першої дослідної групи — відповідно на 4,1-8,0 і 18,2-22,5 % з кращою пишністю їх хутра при більш оптимальних співвідношеннях довжин ості до пуху у самців дослідних груп і відсутності різниці за цим параметром між дослідними групами самок. Волосяний покрив самців і самок першої дослідної групи характеризується найнижчими коефіцієнтами м’якості.

9. Вирощування молодняка сріблясто-чорної лисиці на раціонах з використанням ріпакової олії, як часткового замінника за обмінною енергією зернових злаків (16,3 %) та яловичого жиру (25,0-74,4 %) у різні вікові періоди (з 3- і 6-місячного віку) забезпечує вищі маси ”сирих” шкурок самок і самців на 2,5-20,2 % та їх загальну площу на 2,5-24,7 % при отриманні шкурок першої і третьої розмірних категорій, першої групи вад, першого сорту та вищій до контролю оцінці якості хутра на 22,0-32,0 %.

10. Використання у раціонах молодняка сріблясто-чорної лисиці обох статей ріпакової олії, замість частки зерна злаків та яловичого жиру з раннього віку, забезпечує високу товарну якість хутра і шкурок при більший на 20-100 грн. їх реалізаційній вартості та вищій на 2,3-15,9 % рентабельності вирощування хутрових звірів дослідних груп.

Пропозиції виробництву

На основі одержаних результатів досліджень та з метою організації повноцінної годівлі хутрових звірів і отримання високоякісної хутрової сировини в умовах кліткового утримання звірів на звірофермах західного Поділля рекомендувати виробництву:

1. Використовувати у годівлі молодняка сріблясто-чорної лисиці ріпакову олію 16,0 % за обмінною енергією зерна злаків, зокрема пшениці, що забезпечує більший на 12,9 % добовий приріст звірів з одержанням першосортних шкурок першої розмірної категорії вищої на 28,0 % за оцінкою якості хутра.

2. Включати у раціони молодняка сріблясто-чорної лисиці обох статей з 3-міс. віку ріпакову олію безерукових низькоглюкозинолатних сортів зерна ріпаку 50 % за обмінною енергією тваринного (яловичого) жиру, для одержання першосортних шкурок з високою оцінкою та товарними якостями хутра.

Публікації автора:

1. Крижановська М.А. Вплив жиро-вітаміно-мінеральних добавок на ріст і морфометричні показники молодняка сріблясто-чорної лисиці // Наукові записки. Серія: біологія, ТДПУ імені В. Гнатюка, 2002. – 2(17). – С.76-80.

2. Кваша В., Крижановська М. Ефективність заміни вільних тваринних жирів рослинними в раціонах хутрових звірів // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. - №6. – С.180-184. (Дисертант виконала експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

3. Крижановська М.А., Кваша В.І. Рослинна олія в живленні хутрових звірів // Наук.-техн. бюлетень інституту біології тварин. – Львів, 2002, - Вип. – 4(1). – С.75-78. (Дисертант виконала експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

4 Крижановська М.А., Кваша В.І. Вплив ріпакової олії на жирнокислотний склад ліпідів плазми крові молодняка сріблясто-чорної лисиці // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – Львів, 2003. – Т. 5(2). Ч. 2. – С.65-69. (Дисертант виконала експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

5. Кваша В.І, Крижановська М.А. Вплив різнофакторного жирового живлення на ріст і морфометричні показники хутра молодняка лисиць // Науковий вісник Національного аграрного університету / Годівля тварин і технологія кормів. – К., 2004. – Вип. 74. - С.141-145.

(Дисертант виконала експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

6. Крижановська М.А. Вплив рослинних жирів на ріст і морфометричні показники молодняка сріблясто-чорної лисиці // Наук.-техн. бюлетень інституту біології тварин. – Львів, 2004, - Вип. 5. – № 1-2. – С. 49-53.

7. Крижановська М.А. Якість хутроформування при різнофакторному жировому живленні молодняка сріблясто-чорної лисиці // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – Львів, 2003. – Т. 5(2). Ч. 4. – С.51-56.

8. Кваша В.І, Крижановська М.А. Ріпакова олія в раціонах молодняка сріблясто-чорної лисиці звіроферм Західної України // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Актуальні проблеми годівлі сільськогосподарських тварин і технології кормів”. – К., 2003. – С.19-20. (Дисертант виконала експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).