Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Стасюк Орися Кирилівна. Використання зерна різних технологій консервування і підготовки до згодовування при відгодівлі бичків та свиней : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / УААН; Інститут кормів. — Вінниця, 2004. — 180арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 140-169.



Анотація до роботи:

Стасюк О. К. Використання зерна різних технологій консервування і підготовки до згодовування при відгодівлі бичків і свиней. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогоспо-дарських наук за спеціальністю 06.02.02. — годівля тварин і технологія кормів. Інститут кормів УААН. Вінниця, 2004.

Дисертація присвячена вивченню консервуючої дії нового консерванту мінерального походження Зернол-2 (Патент № 147190), що використовується при заготівлі зерна кукурудзи і колосових культур підвищеної вологості. Доза внесення консерванту Зернол-2 — 2,0 % від маси зернофуражу.

Визначено коефіцієнти перетравності поживних речовин раціону, що містить консервоване Зернолом-2 вологого зерно кукурудзи.

При консервуванні зерна жита підвищеної вологості з використанням консерванту Зернол-2, його можна згодовувати у складі раціонів свиням на відгодівлі у кількості 50 % від вмісту концентрованих кормів.

Вивчено продуктивну дію раціонів, що містять силосоване у подрібненому стані зерно кукурудзи при додатковому введенні вітаміну Е у дозі 150 мг/гол. в годівлі бичків; у годівлі свиней — вітаміну Е по 30 мг/гол. і селену — 0,3 мг на 1 кг сухої речовини раціонів, до складу яких включено консервовану пропіоновою кислотою фуражну пшеницю та якість одержаної м’ясної продукції і стан структур органів травлення тварин при використанні цих кормів.

Вивчено продуктивну дію раціонів, що містять фуражне зерно пшениці, оброблене в баротермічній камері теплової дії КТС-02, при відгодівлі свиней. В обробленому зерні пшениці руйнується структура клейковини і за своєю продуктивною дією вона прирівнюється до зерна ячменю.

  1. Технологія зберігання вологого зерна кукурудзи з пошаровою герметизацією при обробці консервантом Зернол-2 в дозі 2 % від маси зернофуражу є енергозберігаючою, що забезпечує економію грошових ресурсів порівняно з традиційною технологією (висушування) у 3,6-6,1 рази та підвищення продуктивної дії консервованого корму при відгодівлі свиней на 15,7%.

  2. Експериментально обгрунтовано підбір хімічних компонентів для виготовлення консерванту Зернол-2 (патент України № 47190 від 17.06.2002 р.) та розроблені технічні умови на його промисловий випуск (ТУ У 46.15.ГО. 026-2001).

  3. Технологія заготівлі зерна кукурудзи підвищеної вологості в подрібненому вигляді є енергоощадною. Проте в процесі силосування зерна втрачається вітамін Е, тому його необхідно додатково вводити до складу раціонів. При використанні силосованого зерна кукурудзив складі раціонну бичкам на відгодівлі середньодобові прирости їх становили 816 г, що на 7,9 % більше ніж у контрольній групі. Недоліком технології заготівлі зерна кукурудзи у подрібненому вигляді шляхом силосування є те, що заготовлений зернофураж має підвищену кислотність (рН 4,4) і використовувати його можна лише в годівлі великої рогатої худоби і свиней на відгодівлі.

  4. При використанні в годівлі свиней фуражного зерна пшениці, як одного з основних компонентів раціону, його доцільно піддавати обробці в баротермічній камері та додавати в складі комбікорму 59 %. Середньодобові прирости при цьому підвищуються на 3,2 % і становлять 710 г. В обробленому зерні пшениці руйнується структура клейковини, воно набуває кращих смакових якостей і за своєю продуктивною дією прирівнюється до зерна ячменю.

  5. При використанні в годівлі свиней консервованого пропіоновою кислотою зерна пшениці необхідно до складу раціону додавати вітамін Е в дозі 30 мг/гол., або мікроелемент селен — 0,3 мг на один кілограм сухої речовини раціону, що дає можливість підвищити середньодобові прирости на 7,7 і 13,7 %.

  6. Використання сухого зерна жита в годівлі свиней обмежується через наявність у ньому антипоживних речовин — алкілрезорцинолів. Консервування вологого зерна жита Зернолом-2 сприяє руйнуванню антипоживних речовин в ньому, що забезпечує введення його до складу раціону 50 % від вмісту концентрованих кормів. При цьому продуктивна дія консервованого Зернолом-2 вологого зерна жита істотно не поступається сухому зерну ячменю. Заготівля вологого зерна жита з використанням Зернолу-2 по запропонованій нами технології зменшує витрату коштів на його зберігання у 3,9-7,1 рази порівняно з висушуванням.

Пропозиції виробництву

  1. Виробництву рекомендується для впровадження новий спосіб зберігання зернофуражу кукурудзи і колосових культур вологістю 24-30 % в засіках на критих токах, складах або інших пристосованих сховищах при пошаровій герметизації поліетиленовою плівкою з використанням консерванту Зернол-2.

  2. Вологе консервоване зерно жита свинопоголів’ю на відгодівлі можна вводити в дозі 50 % від умісту концентратів у складі раціону, що дає можливість значно знизити собівартість використовуваних кормів.

  3. При згодовуванні сільськогосподарським тваринам консервованого чи силосованого зернофуражу до складу раціону вводити додатково вітамін Е для молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі — 150 мг на голову, свиням на відгодівлі — 30 мг на голову; селену свиням на відгодівлі — 0,3 мг на 1 кг сухої речовини раціону.

Публікації автора:

1. Мазуренко М. О., Журенко В. К., Антощук А. М., Стасюк О. К. та ін. Морфологічна характеристика шлунка бичків при згодовуванні консервованого зерна кукурудзи // Питання підвищення продуктивності тваринництва. Наукові праці Вінницького державного сільськогосподарського інституту. — Вінниця, 1997. — Вип. 4. — С. 82-85 (автором дисертації проведено дослідження, підготовлено публікацію).

2. Стасюк О. К. Вплив вітаміну Е при згодовуванні консервованого зерна кукурудзи на фізико-хімічні показники якості м’яса / В кн. Сучасні та перспективні технології зберігання і використання вологого зернофуражу / За ред. М. Ф. Кулика, Т. В. Засухи, О. В. Жмудя та ін. — К.: Світ, 2000. — С. 223-227.

3. Стасюк О. К., Атаманюк В. Д. Стан структур органів травлення бичків при згодовуванні консервованого зерна кукурудзи / В кн. Сучасні та перспективні технології зберігання і використання вологого зернофуражу / За ред. М. Ф. Кулика, Т. В. Засухи, О. В. Жмудя та ін. — К.: Світ, 2000. — С. 181-185 (автором дисертації проведено дослідження, підготовлено публікацію).

4. Баротермічна обробка зерна пшениці / В кн. Вдосконалення технології зберігання і використання зерна / М. Ф. Кулик, А. О. Бабич, А. А. Засуха, Г. М. Калетник, В. Д. Атаманюк, О. Ф. Кавун, В. М. Смалиус, А. Ф. Андрейцов, В. І. Кириченко, В. К. Юрченко, М. О. Мазуренко, Ю. В. Обертюх, А. І. Герасимчук, О. К. Стасюк та ін. — Вінниця, 1996. — С. 172-173 (автором дисертації проведено дослідження, оброблено результати, підготовлена публікація).

5. Балансування раціонів за селеном при використанні консервованого зерна пшениці / В кн. Вдосконалення технології зберігання і використання зерна / М. Ф. Кулик, А. О. Бабич, А. А. Засуха, Г. М. Калетник, В. Д. Атаманюк, О. Ф. Кавун, В. М. Смалиус, А. Ф. Андрейцов, В. І. Кириченко, В. К. Юрченко, М. О. Мазуренко, Ю. В. Обертюх, А. І. Герасимчук, О. К. Стасюк та ін. — Вінниця, 1996. — С. 173-177 (автором проведено дослідження, описано матеріали).

6. Стасюк О. К., Герасимчук А. І., Смалиус В. М. Раціональне використання зернових кормів при виробництві продукції тваринництва / В кн. Сучасні та перспективні технології зберігання і використання вологого зернофуражу / За ред. М. Ф. Кулика, Т. В. Засухи, О. В. Жмудя та ін. — К.: Світ, 2000. — С. 204-227 (автором проведено дослідження, описано матеріали).

7. Стасюк О. К. Продуктивна дія кукурудзи консервованої мінеральним консервантом вітчизняного виробництва у годівлі свиней // Корми і кормовиробництво. Міжвід. темат. наук. зб. — 2001. — Вип. 47. — С. 308-309.

8. Кулик М. Ф., Бабич А. О., Засуха Т. В., Бугайов В. Д., Овсієнко А. І., Маковецький П. П., Стасюк О. К. та ін. Нова технологія зберігання вологого зернофуражу // Вісник аграрної науки. — 2001. — № 11. — С. 68-72 (автором проведено дослідження, описано матеріали).

9. Кулик М. Ф., Стасюк О. К., Маковецький П. П. та ін. Перспективи впровадження нової технології зберігання вологого зерна кукурудзи // Корми і кормовиробництво. Міжвід. темат. наук. зб. — 2002. — Вип. 49. — С. 182-187 (автором проведено дослідження, описано матеріали).

10. Консервант зерна „Зернол-2”: Деклараційний патент на винахід 47190 А Україна, МКИ А 23 К 3/00. / М. Ф. Кулик, В. В. Козачек, Стасюк О. К. та ін. — № 2001085887; Заявл. 21.08.2001; Опубл. 17.06.2002, Бюл. № 6 (автором проведено дослідження, патентний пошук, описано матеріали).

11. Стасюк О. К. Технологія консервування вологого жита // Корми і кормовиробництво. Міжвід. темат. наук. зб. — 2003. — Вип. 51. — С. 370-372.

Анотації