Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Будівельні матеріали та вироби


Зайченко Микола Михайлович. Високоміцні тонкозернисті : Дис... д-ра наук: 05.23.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Зайченко Микола Михайлович. Високоміцні тонкозернисті бетони з комплексно модифікованою мікроструктурою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.05 – будівельні матеріали та вироби. – Донбаська національна академія будівництва і архітектури, Макіївка, 2009.

На основі встановлення закономірностей зміни електроповерхневих властивостей (спектр і концентрація активних центрів, електрокінетичний потенціал) найбільш поширених мінеральних добавок бетону та портландцементу в результаті обробки в полі коронного розряду; впливу параметрів елетрообробки на пуцоланову активність мінеральних добавок та показники адсорбції аніонних суперпластифікаторів, у тому числі з бінарних розчинів на поверхні твердих речовин, що мають електричний заряд, розвинуто наукові основи одержання високоміцних тонкозернистих бетонів з комплексно модифікованою мікроструктурою. Розроблені склади комбінованих органо-мінеральних модифікаторів, що містять мінеральні речовини з відходів промисловості, характеризуються високою ефективністю і за своїм модифікуючим впливом на властивості бетонних сумішей і бетонів не поступаються відомим аналогам (модифікатори серії МБ, Геокон G, Sikacrete PP1HR). Результати промислового впровадження свідчать про значну перспективу використання розроблених складів бетону та органо-мінеральних модифікаторів у будівництві з метою зменшення матеріало- та енергоємності, підвищення довговічності і надійності будівель та споруд.

Вирішено важливу народногосподарську проблему – підвищення ефективності капітального будівництва, а саме: зниження ресурсо- і енергоємності, підвищення довговічності і надійності будівель та споруд при використанні будівельних конструкцій з модифікованих високоміцних бетонів.

1. Здійснено наукове обґрунтування технічного рішення одержання високотехнологічних тонкозернистих бетонних сумішей та бетонів з високими показниками фізико-механічних та деформативних властивостей, що полягає у встановленні закономірностей формування мікроструктури бетону, комплексно модифікованої комбінованими органо-мінеральними добавками та електричною активацією дисперсних компонентів бетону в полі коронного розряду.

2. Розвинуто теоретичні уявлення про механізм впливу високовольтної електростатичної активації компонентів бетонних сумішей, зокрема в полі коронного розряду, на міжчастинкові взаємодії в дисперсних системах, формування мікроструктури і властивостей бетонів. З використанням комп'ютерного моделювання електричного поля коронного розряду виконано розрахунок параметрів електростатичної поляризації дисперсних компонентів бетонних сумішей, що забезпечують максимальний ефект електроактиваційного впливу.

3. Одержано закономірності зміни електроповерхневих властивостей (спектр і концентрація активних центрів) найбільш поширених мінеральних добавок бетону в результаті обробки в полі коронного розряду. Показано, що при негативній полярності коронуючого електроду підвищується концентрація центрів з pKa=-4,4 і +8,8 на поверхні кварцу; -4,4 і +7,3 – вапняку, золи-винесення і шамотно-каолінового пилу. У полі позитивної корони активізуються центри з pKa=+2,1; +8,8 і +12,8 на поверхні кварцу; -4,4; +8,8 і +12,8 – вапняку; +8,8 і +12,8 – золи-винесення; +12,8 – шамотно-каоліновому пилу.

4. Визначено вплив параметрів поля коронного розряду (знак і величина електричного потенціалу, сила струму) на показник електрокінетичного потенціалу дисперсних компонентів бетону – портландцементу, золи-винесення, мікрокремнезему. Розрахунки потенційної енергії взаємодії двох частинок показують, що зростання негативного значення x-потенціалу мінеральних дисперсій в результаті обробки в полі коронного розряду забезпечує електростатичну стабілізацію систем. При величині іонної сили порової рідини цементної пасти J=200 моль/м3 масштаб дії електростатичного відштовхування недостатній, щоб збалансувати молекулярне притягання. Для підвищення агрегативної сталості цементних паст необхідна електростерична стабілізація – комбінація високовольтної електростатичної обробки компонентів з використанням суперпластифікаторів у вигляді аніонних поліелектролітів.

5. Встановлено, що серед досліджених мінеральних добавок максимальне значення адсорбції суперпластифікаторів спостерігається на шамотно-каоліновому пилу та меленому вапняку – поліметиленнафталінсульфонат С-3 – 12,5 і 9,1 мг/г; модифікований полікарбоксилатний ефір FM-34 – 10,0 і 8,2 мг/г. Обробка добавок в полі коронного розряду при позитивному знаку коронуючого електроду суттєво підвищує адсорбцію суперпластифікаторів як на шамотно-каоліновому пилу (на 40 %) та вапняку (на 20 %), так і на кварці (на 21 %) та золі-винесення (11 %).

6. Встановлено, що адсорбція суперпластифікаторів мономінералами портландцементного клінкеру значно вище порівняно з мінеральними добавками. Максимальною адсорбцією характеризується трикальцієвий алюмінат – 143 мг/г – СП С-3; 55 мг/г – СП FM-34. На силікатних фазах, що мають негативний заряд поверхні, адсорбція добавки С-3 (С3S – 12 мг/г; b-C2S – 8 мг/г) менше ніж добавки FM-34 (С3S – 28 мг/г; b-C2S – 17 мг/г).

7. Досліджено закономірність адсорбції суперпластифікаторів у вигляді аніонних поліелектролітів із бінарних розчинів з різним співвідношенням вихідних компонентів. Показано, що суперпластифікатор С-3 порівняно з суперпластифікатором FM-34 адсорбується в значно більшій кількості як на поверхні мінералу С3А, так і меленого вапняку, що мають позитивний заряд поверхні.

8. Розроблено технологічну послідовність перемішування тонкозернистої бетонної суміші, яка містить комбінований органо-мінеральний модифікатор, що виключає конкурентну адсорбцію двох аніонних поліелектролітів на позитивно заряджених активних центрах поверхні твердої фази і забезпечує високі показники рухливості бетонних сумішей та збереження її протягом не менше години.

9. Визначено оптимальні співвідношення компонентів комбінованих органо-мінеральних модифікаторів, що забезпечують найбільш високі показники технологічних властивостей бетонних сумішей та фізико-механічних і деформативних властивостей тонкозернистих бетонів: вміст мікрокремнезему у в'яжучому (ПЦ + МК) – 25-27 %; загальна витрата комплексного суперпластифікатора від маси в'яжучого – 1,2-1,3 %; вміст в комплексному СП добавки С-3 – 0,4-0,5 %, FM-794 – 0,8-0,7 %.

10. Розроблено "Технологічний регламент виробництва сухих будівельних сумішей для ремонту бетонних і залізобетонних конструкцій, високоточної цементації (монтажу) обладнання і металоконструкцій", за яким здійснено впровадження розроблених складів тонкозернистих бетонів. Одержані комбіновані органо-мінеральні модифікатори характеризуються високою ефективністю при застосуванні у складах важкого бетону середнього класу за міцністю при стиску B40 – в технології збірного залізобетону з метою зниження тривалості теплової обробки бетону; при виробництві товарних бетонних сумішей з метою зниження собівартості. Загальний економічний ефект за результатами впровадження становить 685,2 тис. грн. у цінах 2008 р.

Основні положення дисертації опубліковані в таких роботах:

  1. Зайченко Н.М. Высокопрочные тонкозернистые бетоны с комплексно модифицированной микроструктурой: Монография / Н.М. Зайченко. – Макеевка: ДонНАСА, 2009. – 207 с.

  2. Корсун В.И. Деформационные свойства мелкозернистых высокопрочных бетонов с органо-минеральным модификатором на основе минеральных отходов промышленности Донбасса / В.И. Корсун, Н.М. Зайченко, А.С. Волков // Сучасне промислове та цивільне будівництво. – 2008. – Т. 4, № 2. – С. 83-91. (Розробка складу органо-мінерального модифікатора та дрібнозернистого бетону, дослідження деформації усадки бетону).

  3. Zaichenko N. An influence of a high-voltage electrostatic treatment on pozzolanic activity of fly ash and properties of cement-fly ash pastes / N. Zaichenko, K.A.S. Al-Shamsi // Modern Industrial and Civil Construction. – 2008. – Vol. 4, No 1. – P. 31-38 (Аналіз дериватограм, розрахунки ступеня гідратації золи-винесення).

  4. Zaichenko N. The effect of electrostatic activation parameters on the rheologic and strength properties of fine-grained concrete / N. Zaichenko, N. Golodenko, A. Khalyushev // Journal of Civil Engineering and Management. – 2007. – Vol. 13, No 3. – P. 237-244 (Дослідження реологічних властивостей бетонних сумішей та міцності бетону).

  5. Електрофізичне поверхневе модифікування портландцементу дисперсними мінеральними добавками / В.І. Братчун, М.М. Зайченко, О.К. Халюшев, О.В. Сахошко // Сучасне промислове та цивільне будівництво. – 2006. – Т. 3, № 2. – С. 71-79. (Розробка способу модифікування поверхневих властивостей мінеральних дисперсій, розшифровка термо- та рентгенограм, інтерпретація даних).

  6. Корсун В.И. Механические и реологические свойства модифицированных высокопрочных бетонов при осевом сжатии / В.И. Корсун, Н.М. Зайченко, А.С. Волков // Ежегод. науч.-техн. сб. – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект, 2008. – № 6(11). – С. 144-152. (Розробка складу органо-мінерального модифікатора та дрібнозернистого бетону, дослідження механічних властивостей бетону).

  7. Зайченко Н.М. Реакционные порошковые бетоны с минеральными добавками из отходов промышленности для ремонта строительных конструкций / Н.М. Зайченко, А.В. Назарова, Н.Е. Ананьева // Зб. наук. праць ЛНАУ. Серія: Технічні науки. – 2008. – № 81. – С. 451-457. (Розробка складу реакційного порошкового бетону).

  8. Зайченко М.М. Вплив складу органо-мінерального модифікатора на властивості високоміцних тонкозернистих бетонів / М.М. Зайченко // Зб. наук. праць. – Рівне: НУВГП. – 2008. – Вип. 16, Ч. 1. – С. 56-63.

  9. Зайченко Н.М. Оценка эффективности комплексных органо-минеральных модификаторов бетона на основе минеральной добавки и двух суперпластификаторов / Н.М. Зайченко // Вісник Донбаської національної академії будівництва і архітектури. – 2008. – Вип. 2008-1(69). – С. 79-86.

  10. Зайченко Н.М. Высокопрочные мелкозернистые бетоны с модифицированными минеральными добавками из золо-шлаковых отходов Углегорской ТЭС / Н.М. Зайченко // Ежегод. научно-техн. сб. – 2007. - № 5(10). – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект. – С. 145-151.

  11. Зайченко Н.М. Влияние вида суперпластификатора на свойства высокопрочных мелкозернистых бетонов с добавкой конденсированного микрокремнезема / Н.М. Зайченко // Вісник Донбаської національної академії будівництва і архітектури. – 2007. – Вип. 2007-1(63). – С. 33-38.

  12. Оптимизация состава комплексного модификатора высокопрочных бетонов на основе конденсированного микрокремнезема мокрой очистки газов и комбинированного суперпластификатора / В.И. Братчун, Н.М. Зайченко, С.С. Поливцев, Е.В. Сахошко // Вісник Одеської державної академії будівництва та архітектури. – 2007. – Вип. 27. – С. 45-53. (Аналіз механізму дії комбінованого органо-мінерального модифікатора).

  13. Зайченко Н.М. Влияние режимов термо- и электроактивации на гидравлическую активность минеральных добавок высокопрочных бетонов / Н.М. Зайченко // Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2006. – Вип. 77. – С. 87-97.

  14. Зайченко Н.М. Органо-минеральные модификаторы высокопрочных бетонов на основе смеси суперпластификаторов / Н.М. Зайченко, Е.В. Сахошко // Зб. наук. праць. – Рівне: НУВГП. – 2006. – Вип. 14. – С. 57-63. (Інтерпретація механізму стабілізації цементних паст при використанні суміші суперпластифікаторів).

  15. Зайченко Н.М. Влияние высоковольтного электростатического поля коронного разряда на межчастичные взаимодействия в цементных пастах / Н.М. Зайченко, А.К. Халюшев // Вісник Одеської державної академії будівництва та архітектури. – 2006. – Вип. 23. – С. 88-93. (Дослідження структуроутворення цементних паст).

  16. Зайченко Н.М. Высокопрочные мелкозернистые бетоны с добавкой органо-минерального модификатора на основе конденсированного микрокремнезема Стахановского завода ферросплавов / Н.М. Зайченко, Е.В. Сахошко, А.В. Назарова // Ежегод. научно-техн. сб. – 2006. - № 4(9). – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект. – С. 215-221. (Розробка способу приготування органо-мінерального модифікатора).

  17. Зайченко Н.М. Высокопрочные мелкозернистые бетоны на основе органо-минеральных модификаторов / Н.М. Зайченко, А.В. Корсун // Вісник Донбаської національної академії будівництва і архітектури. – 2005. – Вип. 2005-8 (56). – С. 172-177. (Розробка складів бетону).

  18. Зайченко Н.М. Свойства портландцемента, активированного в электростатическом поле коронного разряда / Н.М. Зайченко, А.К. Халюшев, В.Г. Вешневская // Ежегод. научно-техн. сб. – 2005. - № 3(8). – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект. – С. 231-236. (Розшифровка дериватограм цементного каменю, інтерпретація даних).

  19. Зайченко Н.М. Мелкозернистые бетоны с модифицированными карбонатными наполнителями / Н.М. Зайченко, А.К. Халюшев // Сб. научн. тр. – Дн-вск: ПГАСА, 2005. – Вып. 35, Ч. 1. – С. 219-226. (Дослідження впливу параметрів електрообробки компонентів бетонних сумішей на їх реологічні властивості).

  20. Зайченко Н.М. Высоковольтная электрическая модификация поверхностных свойств дисперсных компонентов бетона / Н.М. Зайченко // Вісник Одеської державної академії будівництва та архітектури. – Одеса: ОДАБА. – 2005. – Вип. 20. – С. 140-147.

  21. Зайченко Н.М. Эффективность органо-минеральных модификаторов в высокопрочных бетонах / Н.М. Зайченко // Ежегодный научно.-техн. сб. – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект, 2004. - № 2(7). – С. 124- 128.

  22. Зайченко Н.М. Оптимизация состава высокопрочного бетона по критериям удобоукладываемости смесей и прочности бетона / Н.М. Зайченко, А.К. Халюшев, Е.В. Сахошко // Вісник Одеської державної академії будівництва та архітектури. – 2004. – Вип. 15. – С. 126-133. (Оптимізація складу високоміцного бетону).

  23. Зайченко Н.М. Тонкозернистые бетоны с высокими эксплуатационными свойствами на основе наполнителей из отходов промышленности / Н.М. Зайченко // Сб. научн. тр. – Дн-вск: ПГАСА, 2004. – Вып. 30. – С. 110-116.

  24. Зайченко Н.М. Адгезионные свойства дисперсных наполнителей бетона, поляризованных в высоковольтном электростатическом поле / Н.М. Зайченко, И.П. Лыга, В.Г. Вешневская // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 2004. – Вип. 2004-1 (43), Т. 1. – С. 191-196. (Дослідження впливу електростатичної поляризації на аутогезію частинок дисперсних наповнювачів).

  25. Бетоны на основе отходов промышленности с высокими эксплуатационными свойствами / Н.М. Зайченко, В.Н. Губарь, В.Г. Вешневская, Р.Х. Минятуллина // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 2003. – Вип. 2003-2 (39), Т. 2. – С. 217-221. (Дослідження порової структури бетону).

  26. Зайченко Н.М. Исследование влияния зарядового состояния пыли, улавливаемой электрофильтрами цементных печей, на гидратацию и структурообразование минеральных дисперсий / Н.М. Зайченко, И.П. Лыга, В.Н. Губарь // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 2003. – Вип. 2003-1 (38). – С. 137-142. (Дослідження пуцоланової активності пилу).

  27. Мелкозернистые бетоны на основе отходов производства минераловатных изделий / Зайченко Н.М., Губарь В.Н., Вешневская В.Г., Мартынова В.Б., Терещук В.Е. // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 2002. – Вип. 2002-1 (32). – С. 136-139. (Розробка складів бетону).

  28. Толчин С.М. Модифицирование поверхности заполнителей мелкозернистого бетона химическими добавками с учетом их кислотно-основных свойств / С.М. Толчин, Н.М. Зайченко, Н.В. Крюкова // Ежегодный научно.-техн. сб. – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект. – 2000. – Т. 2. – С. 87-91. (Оцінка констант іонізації розчинів пластифікаторів).

  29. Зайченко Н.М. Структурообразование бетонов с комплексной химической добавкой полифункционального типа / Н.М. Зайченко, В.Н. Губарь, А.В. Рыжов // Зб. наук. праць. – К.: НДІБК, 1999. – Вип. 50. – С. 329-334. (Розробка складу комплексної добавки).

  30. Зайченко Н.М. Технологические свойства бетонных смесей с комплексной добавкой полифункционального действия / Н.М. Зайченко, А.В. Рыжов, В.Н. Губарь // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 1999. – Вип. 99-2 (16). – С. 48-50. (Розробка складу комплексної добавки).

  31. Матвиенко В.А. Применение концепции активных центров в развитие теории структурообразования бетона / В.А. Матвиенко, Н.М. Зайченко, С.М. Толчин // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури. – 1999. – Вип. 99-1(15). – С. 71-79. (Дослідження структуроутворення бетонних сумішей).

  32. Зайченко Н.М. Атмосферо- и морозостойкость мелкозернистых бетонов на комбинированных заполнителях / Н.М. Зайченко, В.Н. Губарь, С.М. Толчин // Вісник Донбаської державної академії будівництва і архітектури – 1998. – Вип. 98-1(9). - С. 91-95. (Дослідження експлуатаційних властивостей бетонів).

  33. Принципы комбинирования заполнителей из отходов промышленности для мелкозернистых бетонов / С.М. Толчин, В.А. Матвиенко, Н.М. Зайченко, В.Н. Губарь // Ежегодный науч.-техн. сб. – Донецк: Донецкий ПромстройНИИпроект, 1997. – С. 103-105. (Дослідження властивостей дрібнозернистих бетонів).

  34. Пат. 82406 Україна, МПК В28С 5/00, С04В 40/00. Спосіб виготовлення бетонних сумішей / Братчун В.І., Зайченко Л.Г., Зайченко М.М.; заявник і власник патенту Донбаська нац. акад. буд-ва і арх-ри. - № 82406; заявл. 19.05.06; опубл. 10.04.08. Бюл. № 7. (Розробка конструкції установки для активації бетонних сумішей).

  1. Пат. 26894 Україна, МПК E 04 G 21/04. Пристрій для електростатичної активації цементу: Пат. 26894 Україна, МПК E 04 G 21/04 М.М. Зайченко, М.М. Голоденко, О.К. Халюшев (Україна). – № u200705931; Заявл. 29.05.07; Опубл. 10.10.07, Бюл. № 16. – 4 с.: іл. (Розробка конструкції пристрою).

  2. Пат. 30862 Україна, МПК E 04 G 21/04. Пристрій для формування сфероїдального цементу: Пат. 30862 Україна, МПК E 04 G 21/04 М.М. Зайченко, М.М. Голоденко, О.К. Халюшев (Україна). – № u200713666; Заявл. 06.12.07; Опубл. 11.03.08, Бюл. № 5. – 4 с.: іл. (Розробка способу формування сфероїдального цементу в високовольтному електростатичному полі).

  3. Мартынюк С.Л. Влияние состава органо-минерального модификатора и способа приготовления бетонной смеси на свойства высокопрочного тонкозернистого бетона / С.Л. Мартынюк, Н.М. Зайченко // Сб. докладов межд. научно-техн. конф. МГСУ-ДонНАСА. – М.: МГСУ, 2008. – С. 131-142. (Розробка принципів одержання органо-мінеральних модифікаторів).

  4. Сахошко Е.В. Исследование адсорбционных свойств поверхности микронаполнителей бетона / Е.В. Сахошко, З.З. Малинина, Н.М. Зайченко // Зб. тез допов. конф. до 70-річчя Донецького національного університету. – Донецьк, 2007. – С. 110. (Розрахунки величини адсорбції пластифікаторів на поверхні мінеральних добавок).

  5. Zaichenko N.M. High-strength fine-grained concretes with modified mineral admixtures of fly ash and milled slag of power station / N.M. Zaichenko, A.K. Khalyushev, E.V. Sakhoshko // Alkali Activated Materials – Research, Production, Utilization: International Conf., June 2007: Proc. – Prague (Czech R.), 2007. – P. 745-756. (Дослідження пуцоланової активності мінеральних добавок).

  6. Зайченко Н.М. Высокопрочные мелкозернистые бетоны на модифицированном портландцементе / Н.М. Зайченко, А.К. Халюшев // Енергозаощадження у будівництві: ІІ Науково-техн. конф. – Головні доповіді. – Чернівці, 2006. – С. 35-37. (Розробка способу модифікування портландцементу).

  7. Ефремов А.Н. Пуццолановая активность метакаолина и шамотно-каолиновой пыли-унос / А.Н. Ефремов, Н.М. Зайченко // Строительство-2006: междунар. науч.-практ. конф., 2006 г.: мат-лы конф. – Ростов-на-Дону, 2006. – С. 99-101. (Дослідження пуцоланової активності шамотно-каолінового пилу).

  8. Оценка эффективности органо-минеральных модификаторов высокопрочных бетонов методом греко-латинского квадрата / Н.М. Зайченко, М.С. Булавицкий, Д.А. Хохрякова, Е.В. Сахошко // Бетон и железобетон – пути развития: II Межд. конф., 5-9 сент. 2005 г.: науч. труды. – М., 2005. – Т. 3. – С. 650-656. (Дослідження впливу хімічного складу мікрокремнезему на властивості бетонних сумішей та бетонів).

  9. Адсорбция добавок суперпластификаторов на поверхности минеральных наполнителей бетона / Н.М. Зайченко, З.З. Малинина, Ю.Б. Высоцкий, Е.В. Сахошко // Вісник Донбаської національної академії будівництва і архітектури. – 2005. – Вип. 2005-4 (52). – С. 72-75. (Дослідження адсорбції суперпластифікаторів на поверхні мінеральних добавок).

  10. Зайченко Н.М. Высоковольтная электрическая активация пресспорошков для керамических изделий / Н.М. Зайченко, А.В. Щербаков // Действие электрических полей (электрического тока) и магнитных полей на объекты и материалы: докл. и тез. докл. Всероссийского науч. семинара. – М., 2002. – С. 120-121. (Розробка способу підвищення міцності пресованих виробів високовольтною активацією вихідних компонентів).

  11. Зайченко Н.М. Факторы подвижности и прочности мелкозернистых бетонов на основе отходов промышленности Донбасса / Н.М. Зайченко, В.Н. Губарь, С.М. Толчин // Донбас – 2020: Охорона довкілля та екологічна безпека: зб. допов. наук.-практ. конф. - Т. 1 – Донецьк, 2001. – С. 179-182. (Дисперсійний аналіз експериментальних даних).

  12. Matviyenko V.A. An alkali-containing complex additive to a clinker cement / V.A. Matviyenko, N.M. Zaichenko, A.V. Ryzshov // Proc. of the Second Intern. Conf. held at the V.D. Glukhovsky Scientific Research Institute of Binders and Materials in Kiyv: ORANTA Ltd, 1999. – P. 350-356. (Оптимізація складу хімічної добавки).

  13. Matviyenko V.A. Electro-surface properties of aggregates from waste products and their influence on the quality of fine-grained concrete / V.A. Matviyenko, N.M. Zaichenko, S.M. Tolchin // Creating with concrete. Exploiting wastes concrete: International Conf, 1999: Proc. – Dundee (Scotland), 1999. – P. 131-137. (Дослідження властивостей дрібнозернистих бетонів).

  14. Матвиенко В.А. Активные центры поверхности и их роль в формировании структуры бетона / В.А. Матвиенко, Н.М. Зайченко, С.М. Толчин // Наукові читання, присвячені пам’яті О.П. Мчедлова-Петросяна: наук. конф., 1998 р.: мат-ли конф. – Х.: ХДТУБА, 1998. – С. 41. (Дослідження технологічних властивостей бетонних сумішей).

  15. Зайченко Н.М. Комплексная химическая добавка в технологии бетона / Н.М. Зайченко, А.В. Рыжов // Науково-технічна конф. професорсько-викладацького складу за результатами науково-дослідної роботи за 1996-1997. – Сімферополь, 1998. – С. 113. (Розробка складу комплексної хімічної добавки).

  16. Matviyenko V.A. Hardening of Cements, Polarized in Electric Field / V.A. Matviyenko, N.M. Zaitchenko // 10-th International Congress on the Chemistry of Cement, 2-6 June 1997: Proc. – Gothenburg (Sweden), 1997. – Vol. 2. – 2ii076. – 4 pp. (Дослідження структуроутворення цементних паст).

  17. Зайченко Н.М. Эксплуатационные свойства бетонов на техногенных комбинированных заполнителях / Н.М. Зайченко, С.М. Толчин, В.Н. Губарь // Зб. праць з технічної хімії. – К., 1997. – С. 309-311. (Розробка складу комбінованого заповнювача дрібнозернистих бетонів).

  18. Зайченко Н.М. Регулирование реологических свойств бетонных смесей с добавкой микрокремнезема / Н.М. Зайченко, В.А. Матвиенко // Формування навколишнього середовища на урбанізованих територіях Криму: наук.-техн. конф., 1996: мат-ли конф. – Сімферополь, 1996. – Ч. III. – С. 25. (Дослідження впливу витрат мікрокремнезему на реологічні властивості бетонних сумішей).