Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Годовський Олексій Вячеславович. Вивчення імунобіологічних властивостей збудника та розробка інактивованої вакцини проти вірусної діареї великої рогатої худоби : дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / УААН; ННЦ "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини". — Х., 2007. — 201арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 132-159.



Анотація до роботи:

Годовський О.В. Вивчення імунобіологічних властивостей збудника та розробка інактивованої вакцини проти вірусної діареї великої рогатої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія.
ННЦ «Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини», Харків, 2007.

Дисертація присвячена вивченню епізоотичної ситуації в світі та розробці інактивованої вакцини проти вірусної діареї великої рогатої худоби. У роботі теоретично обґрунтовано необхідність розробки вітчизняної вакцини проти вірусної діареї великої рогатої худоби. Вивчено біологічні властивості різних штамів вірусу діареї та їх антигенну спорідненість, оптимізовано умови та режими культивування й інактивації штаму ВК–1 вірусу діареї, досліджено імуногормональну відповідь на щеплення живим та інактивованим вірусом діареї, підібрано ад’ювант. Досліджені гематологічні та біохімічні показники крові тварин, щеплених зразками вакцини. Визначено оптимальну імунізуючу дозу, тривалість напруженого імунітету та рівень антитіл до вірусу діареї у молозиві та молоці щеплених тварин. Вдосконалено метод титрування вірусу діареї та постановки реакції нейтралізації для визначення антитіл до вірусу діареї. Визначено термін придатності вакцини, її профілактичну ефективність. Розроблено нормативну документацію на вакцину та проведено її комісійні випробування.

  1. На підставі аналізу даних про поширення вірусної діареї в світі, вивчення основних імунобіологічних властивостей (інфекційних, антигенних та імуногенних) епізоотичних (ВК-1, 25) та еталонного (Oregon C24V) штамів вірусу діареї великої рогатої худоби, відпрацювання оптимальних параметрів інактивації вірусу та підбору ад’юванту розроблено, випробувано в комісійному досліді та впроваджено у виробництво вакцину інактивовану проти вірусної діареї великої рогатої
    худоби (ТУ У 24.4-00497087-010:2006, реєстраційне посвідчення
    № 2511-04-0292-07).

  2. Вірусна діарея великої рогатої худоби зареєстровано в усіх частинах світу. За даними МЕБ протягом 1996–2004 рр. цю хворобу встановлено у
    110 країнах. Найбільш неблагополучною є ситуація щодо цього захворювання в країнах Європейського континенту, де реєструється 32 % випадків вірусної діареї в світі. За період спостереження (9 років) кількість країн, де застосовують вакцинопрофілактику вірусної діареї, зросла в 1,5 рази, загальна кількість вакцинованих тварин – у 126 разів.

  3. При вивченні чутливості культур клітин НТ, ТрТ, КСТ, НВ до вірусу діареї встановлено їх різну чутливість до епізоотичних штамів ВК-1 і 25 та еталонного Oregon C 24 V. Найвищу інфекційність мав вірус діареї штам ВК-1, який накопичувався в культурі клітин КСТ у титрі
    (7,38±0,05) lg ТЦД50/см3 та ТТр у титрі 7,08±0,21 lg ТЦД50/см3.

  4. Вірус діареї штам ВК-1 антигенно споріднений з епізоотичним
    штамом 25 (на 87 %) та з еталонним Oregon C24V (на 83 %). Антигенна відмінність між цими штамами складала 4,9 % та 4,8 % відповідно.

  5. Доведено стимуляцію функціональної активності щитовидної залози тиреотропним гормоном гіпофізу у відповідь на щеплення тварин живим вірусом діареї, що свідчить про супресивну дію вірусу та відсутність супресивного впливу на імунокомпетентні клітини тварин після його інактивації.

  6. Концентрація формальдегіду 0,1 % є оптимальною для інактивації вірусу діареї штаму ВК-1 за температури 37 С протягом 24 годин. Застосування ад’юванту КЕ 10-01 у вакцині інактивованій проти вірусної діареї забезпечує найбільш виражені імуностимулюючі та пролонгуючі властивості, про що свідчить приріст на 4 log2 противірусних антитіл в організмі щеплених вакциною тварин та їх збереження в организмі тварин впродовж 6-ти місяців (термін спостереження). Оптимальне співвідношення антигену та ад’юванту в вакцині складає 60 та 40 %, відповідно.

  7. Визначення титру вірусу та постановка реакції нейтралізації за мікрометодом скорочує витрати компонентів у 5 разів, а час на проведення дослідження у 8 разів. Доведено відсутність вірогідної різниці у результатах титрування вірусу та постановки реакції нейтралізації макро- та мікрометодами (Р > 0,05).

  8. Вакцина інактивована проти вірусної діареї при щепленні телят і корів у дозі 5 см3 забезпечує високий рівень специфічного противірусного імунітету впродовж 6-ти місяців (термін спостереження). Після застосування вакцини антитіла до вірусу діареї накопичуються в молозиві на рівні
    6,8 log2 у день отелення і поступово зникають до 21 доби в молоці. Своєчасне випоювання молозива новонародженим телятам сприяє їх захисту від вірусної діареї та формуванню групового імунітету у стаді.

  9. Розроблена технологія виготовлення вакцини інактивованої проти вірусної діареї великої рогатої худоби дозволяє отримувати стерильний, нешкідливий та антигенно активний препарат. У разі дотримання стандартних умов зберігання вакцина залишається придатною до застосування протягом 12 місяців (термін спостереження) з моменту її виготовлення.

Публікації автора:

  1. Вивчення реактогенних та антигенних властивостей дослiдних зразкiв iнактивованої вакцини проти вiрусної дiареї великої рогатої худоби /В. I. Стеценко, О. В. Годовський, Л. I. Кучерявенко, Л. П. Тризна// Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб.- Х., 2003.- Вип. 81.- С.343-350. (Дисертантом проведені всі експериментальні дослідження, обробка даних та частково їх узагальнення).

  2. Годовский А. В. Оценка иммуногенной активности образцов инактивированной вакцины против вирусной диареи крупного рогатого скота с применением различных адьювантов / А. В. Годовський // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. - Х., 2004. - Вип.83. - С.42-46.

  1. Годовський О. В. Використання мікрометоду реакцiї нейтралiзацiї для проведення монiторингу та визначення серопозитивностi до вiрусної дiареї великої рогатої худоби / О. В. Годовський, М. В. Бабкiн // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб.- Х., 2004.- Вип.84.- С.225-229. (Дисертантом проведені всі експериментальні дослідження, обробка даних та частково їх узагальнення).

  2. Годовський О. В. Антигенна активнiсть iнактивованої вакцини проти вiрусної дiареї великої рогатої худоби при застосуваннi на глибокотiльних коровах/ О. В. Годовський // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. - Х., 2005. - Вип. 85, т. I. - С.289-293.

  3. Деклараційний патент на корисну модель № 6072 Україна МПК А61К39/00 Вакцина інактивована проти вірусної діареї великої рогатої худоби / Б. Т. Стегній, В. І. Стеценко, О. В. Годовський, М. В. Бабкін, Л. І. Кучерявенко, Р. О. Кучерявенко (Україна). - № 20040806878; заявл. 16.08.2004; опубл. 15.04.2005; Бюл. № 4. - 2 с.