Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Матеріалознавство


Калюжний Олексiй Борисович. Визначення оптимальних структурних параметрiв високопористого матерiалу на основi фторопласту-4 для сепарацiї води з дизельного палива : Дис... канд. наук: 05.02.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Калюжний О.Б. Визначення оптимальних структурних параметрів високопористого матеріалу на основі фторопласту-4 для сепарації води з дизельного палива. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.01 - матеріалознавство. Харківський національний автомобільно-дорожній університет. Харків, 2004.

Встановлено високу ефективність сепарації води з палив об'ємними пористими матеріалами на основі фторопласту-4, утвореними з використанням пороутворювача, що раніше для цього не використовувалися.

Запропоновано метод оптимізації порової структури матеріалу, що сепарує, і встановлено оптимальні значення порових структур матеріалів, сфор-мованих пороутворювачами різних дисперсних складів.

Показано, що ефективність водовідокремлення визначається параметрами порової структури, швидкістю фільтрування Vф і товщиною пористого матеріалу h. Запропоновано механізм сепарації эмульгованої води з дизельного палива пористими фторопластами. Показано, що для досягнення максимальної ефективності сепарації необхідне комбінування пористих матеріалів на основі фторопласту-4 з різною пористістю.

Розроблено технологічний процес одержання об'ємних пористих матеріалів, що сепарують, на основі фторопласту-4, розроблено технічні умови на “Елементи фільтруючі з фторопласту-4” і організовано їх серійне виробництво. Розроблено і виготовлено сепаратор поділу водопаливної емульсії продуктивністю 60 л/хв, який забезпечує ефективність водовідокремлення не менше h = 98 %, що пройшов іспит й експлуатується на Шевченківському спеціалізованому ремонтно-транспортному підприємстві і паливозаправному комплексі ЧСП “Еліна”, Харківська область, Шевченківський район.

1. Встановлено високу ефективність сепарації води з дизельного палива високопористими фторопластами, порові структури яких сформовані за різними методами.

2. Показано, що перехід у високопротікаючий стан для пористих матеріалів реалізується у вузькому діапазоні значень пористості. Запропоновано класифікацію пористих матеріалів за рівнем їх протікаємості, яка, в свою чергу, визначається величиною пористості матеріалу, і встановлено ступінь впливу товщини пористого матеріалу і дисперсності пороутворювача на перехід у високопротікаючий стан.

3. Розроблено метод графічного комп’ютерного моделювання для встановлення оптимальних порових структур матеріалів, сформованих пороутворювачами різних дисперсних складів. Показано, що оптимальні значення пористості повинні зменшуватися в міру зменшення часток пороутворювача.

4. Визначено основні параметри порової структури матеріалу (пористість, максимальний і середній діаметр міжпорових каналів, коефіцієнт звивистості пор) і встановлено роль параметрів порової структури у формуванні властивостей матеріалів, що сепарують. Показано, що зменшення розміру найбільш проникних пор і підвищення коефіцієнта звивистості порових каналів призводить до підвищення ефективності водовідокремлення.

5. Досліджено вплив швидкості фільтрування Vф і товщини пористого матеріалу h на ефективність водовідокремлення. Для кожної h пористого матеріалу існує інтервал Vф, у якому h = 100%. Зі збільшенням Vф знижувався h, а перепад тиску DR на пористому матеріалі зростав. Встановлено, що залежність DR( Vф) лінійна, але має злам. Показано, що існує критична швидкість Vк, при якій спостерігається різке зниження h.

6. Вивчено процес сепарації і встановлено три його стадії (акумуляція, суфозія, седиментація). Запропоновано механізм сепарації емульгованої води з дизельного палива пористими фторопластами, який полягає в акумуляції глобул води в поровому просторі матеріалу з наступною їх коагуляцією і виході на поверхню елемента, що сепарує, у вигляді великих крапель з наступної їх седиментацією. Встановлено, що для пористих матеріалів, утворених дрібнодисперсним пороутворювачем, розмір глобул води на виході елемента, що сепарує, dгл. дорівнює 12 мм, а для пористого матеріалу, утвореного крупнодисперсним пороутворювачем, dгл.= 23 мм.

7. Показано, що для досягнення максимальної ефективності сепарації необхідне комбінування пористих матеріалів на основі фторопласту-4. Запропонована комбінована двошарова схема сепарації водопаливної емульсії дозволила збільшити dгл. до 34 мм, а Vк у 1,5 рази, і знизити DR у 2 рази.

8. Розроблено і виготовлено сепаратор поділу водопаливної емульсії продуктивністю М = 60 л/хв, який забезпечує ефективність водовідокремлення не менше h = 98 %, що пройшов експлуатаційні іспити на Шевченківському СРТП і впроваджений на паливозаправному комплексі ЧСП “Еліна”. Річний економічний ефект від застосування сепаратора складає 3483 грн. (у цінах на 2004 р.).