Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Капітанець Юрій Олександрович. Визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Капітанець Ю.О. Визначення та забезпечення конкуренто-спроможності підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2009.

Дисертаційну роботу присвячено розробці теоретико-методологічних основ щодо удосконалення визначення та забезпечення конкуренто-спроможності підприємств макаронної галузі.

Досліджено сутність конкурентоспроможності підприємства. Уточнено класифікацію основних теоретико-методологічних підходів та методичного забезпечення визначення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Обґрунтовано необхідність та розроблено механізм стратегічної адаптації підприємств макаронної галузі до зовнішнього середовища. Удосконалено підхід до кількісного оцінювання конкурентоспроможності макаронної продукції на основі використання коефіцієнтів конкурентоспроможності за якісними і маркетинговими показниками та загального коефіцієнта конкурентоспроможності; підхід щодо кількісного визначення пріоритетів можливих джерел інформації для оцінювання обсягу регіонального ринку макаронних виробів з використанням методу аналізу ієрархій.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення й запропоновані шляхи вирішення важливої наукової проблеми щодо формування теоретико-методологічних основ визначення та забезпечення конкурентоспроможності підприємств макаронної галузі. Результати дослідження дозволили сформулювати такі основні висновки.

1. Проведені теоретичні дослідження дали можливість визначити складність та багатоаспектність поняття „конкурентоспроможність”, уточнити його зміст як економічної категорії, розділивши поняття „конкурентоспроможність” і „рівень конкурентоспроможності”, що у подальшому дозволить використовувати їх щодо певного об’єкта, яким може бути продукт, підприємство, галузь, країна тощо.

Формування в країні конкурентного середовища передбачає досягнення конкурентоспроможності суб’єктами господарювання. Встановлено, що в умовах конкуренції відбувається перевірка сил і можливостей підприємств, ефективності виробничого потенціалу, їхніх управлінських структур. Саме конкуренція спонукає виробників до пошуку резервів зниження виробничих витрат, виробництва більш удосконаленої продукції та її швидкого оновлення. Конкретну ринкову позицію підприємства визначають його конкурентні переваги, тобто характеристики, які відсутні чи менш виражені у суперника.

2. За умов значної нестабільності та мінливості зовнішнього середовища підприємствам галузі слід проводити комплексні всебічний аналіз та визначення конкурентоспроможності з метою виявлення потенційних і реальних можливостей підприємства створювати та реалізовувати продукцію на внутрішньому та зовнішньому ринках. Завданнями комплексного визначення конкурентоспроможності підприємства є формування заходів щодо підвищення конкурентоспроможності, залучення у виробництво інвестиційних коштів, пошук і вибір підприємством партнерів для організації спільного виробництва певного виду продукту, вихід підприємства на нові ринки збуту тощо.

Залежно від ринкової ситуації, умов середовища функціонування, методів ведення конкурентної боротьби підприємство галузі обирає конкретний метод оцінювання рівня конкурентоспроможності.

3. Умови посилення конкуренції між вітчизняними товаровиробниками, тенденції зростання цін на всі види ресурсів обумовлюють необхідність пошуку нових шляхів підвищення конкурентоспроможності промислового виробництва. Основу підвищення конкурентоспроможності підприємства галузі, його сильної конкурентної позиції і здатності успішно працювати в жорстких ринкових умовах складає конкурентна стратегія.

4. Дослідження особливостей функціонування макаронної галузі харчової промисловості України дозволило констатувати різкий спад обсягів виробництва в період з 1990 р. по 2004 р. і зменшення частки макаронних виробів вітчизняних виробників у загальному обсязі їхнього споживання. Причинами такого явища є відсутність у більшості підприємств досвіду роботи в умовах ринку, зниження купівельної спроможності населення, зростання цін на енергоресурси, високі відсоткові ставки за кредити, збільшення імпорту макаронної продукції, відсутність ефективної державної політики щодо реформування харчової промисловості. У 2005-2007 рр. в макаронній галузі спостерігалось зростання обсягів виробництва продукції. Для збереження надбань економічного зростання необхідне обґрунтування ефективних напрямків підвищення конкурентоспроможності підприємств галузі.

5. Аналіз та визначення конкурентоспроможності підприємств галузі виконані з використанням концепції стратегічних груп. Формування останніх здійснювалось на основі двох підходів: за характеристиками ціна/якість продукції і потужність підприємства та підходу „від потреб”, що дозволило пов’язати аналіз галузі в цілому й оцінку положення кожного підприємства зокрема.

6. Встановлено, що головною ланкою системи ефективного ринкового механізму управління розвитком підприємств макаронної галузі має стати маркетинг. Тому в основу виробничо-збутової діяльності підприємств даної галузі слід покласти маркетингову орієнтацію, метою якої є узгодження виробничої та збутової політики з мінливими потребами споживачів. Складовими маркетингової орієнтації пропонується вважати такі: маркетингові дослідження та аналіз ринку макаронних виробів; вибір найефективніших каналів руху і стимулювання збуту макаронної продукції; управління асортиментною політикою підприємства; формування оптимальної цінової політики підприємства.

Формою маркетингової діяльності підприємств галузі є маркетинговий моніторинг. Система моніторингу ринку макаронних виробів має забезпечити: пошук, збирання, класифікацію, опрацювання, видачу оперативної інформації про надлишок і нестачу даного виду продукту; оцінку потреби в ньому та його асортименті; оцінку незадоволеного попиту і місткості ринків нових видів макаронних виробів; прогнози структури асортименту пропонованих на ринок макаронних виробів та попиту населення країни, регіонів і окремих територіальних одиниць на перспективу.

7. У роботі запропоновано механізм стратегічної адаптації підприємств макаронної галузі до зовнішнього середовища як сукупність елементів, що забезпечують здатність суб’єкта господарювання вчасно виявити зміни в середовищі, ідентифікувати тенденції їхнього розвитку, розробити й реалізувати систему заходів щодо ліквідації або зменшення негативних наслідків впливу його факторів та використання сприятливих умов. В основі даного механізму лежатиме принцип адаптивності, що досягається за рахунок інформації зворотного зв’язку та негайної адекватної реакції на зміни, які відбуваються.

8. Проведення на підприємствах макаронної галузі маркетингових досліджень вимагає отримання повної, достовірної і своєчасної інформації. Встановлено, що причинами недосконалості інформаційного ринку є такі: утруднений доступ до економічної інформації, зумовлений недовготривалістю функціонування ринкового механізму й недосконалістю правового забезпечення доступу до інформації, та низька якість використовуваних статистичних даних.

9. Оцінювання обсягу ринку макаронних виробів здійснюється на основі інформації з різних джерел, жодне з яких не має необхідної повноти та надійності. Для досягнення максимального рівня достовірності результатів оцінювання обсягу регіонального ринку макаронних виробів в роботі запропоновано підхід щодо кількісного визначення пріоритетів можливих джерел інформації з використанням методу аналізу ієрархій.

10. З метою врахування маркетингових показників конкуренто-спроможності продукції та оцінювання рівня їх відповідності потребам споживачів удосконалено підхід до кількісного оцінювання конкурентоспроможності макаронної продукції на основі використання коефіцієнтів конкурентоспроможності за якісними і маркетинговими показниками та загального коефіцієнта конкурентоспроможності, що дозволяє також враховувати оцінку споживчих властивостей і споживчих переваг товарів-конкурентів.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Капитанец Ю.А. К вопросу о состоянии маркетинговой деятельности в Украине / Л.Я. Рябусова, Ю.А. Капитанец, А.Н. Рудый // Экономические инновации. – Одесса : Изд-во ЭИ, 1999. – Выпуск 4. – С. 191-193 / Особистий внесок здобувача: досліджено особливості розробки комплексу маркетингу суб’єктом господарювання в залежності від типу ринку і процесу прийняття рішення про покупку у потенційних споживачів. – С. 191-192.

  2. Капітанець Ю.О. Теоретичні аспекти конкурентоспроможності підприємства / Ю.О. Капітанець // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 6. – С. 109-113.

  3. Капітанець Ю.О. Методологія оцінки конкурентоспроможності підприємства / Ю.О. Капітанець // Вісник Прикарпатського університету. Випуск 5. – Івано-Франківськ. : ПНУ, 2007. – С. 131-134.

  4. Капітанець Ю.О. Макаронна галузь: стан та проблеми розвитку / Ю.О. Капітанець // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 221 : В 3 т. Том І. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 51-60.

  5. Капітанець Ю.О. Розробка конкурентної стратегії підприємства як суб’єкта ринкової економіки / Ю.О. Капітанець // Науковий збірник Буковинської державної фінансової академії : Збірник наукових праць. Випуск 9 : Економічні науки. – Чернівці, 2007. – С. 306-315.

  6. Капітанець Ю.О. Стратегічна адаптація підприємства до зовнішнього середовища / Ю.О. Капітанець // Науковий вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів. – 2007. – № 599. – С. 257-261.

  7. Капітанець Ю.О. Маркетингові аспекти оцінки конкурентоспроможності макаронної продукції / Ю.О. Капітанець // Регіональна бізнес-економіка та управління. – Вінниця, ВФЕУ. – 2008р. – № 2 (18). – С. 128-137.

Тези доповідей на конференціях:

  1. Капітанець Ю.О. Метод “профілів” і якості та матричний метод у визначенні конкурентоспроможності підприємства / Ю.О. Капітанець // Розвиток ринкової економіки на Поділлі: здобутки, проблеми, перспективи : матеріали Всеукр. наук-практ. конф., Хмельницький-Волочиськ, 23 жовтня 2003 р. – Хмельницький, ХІЕП. – 2003. – С. 380-382.

  1. Капітанець Ю.О. Підвищення конкурентоспроможності підприємства: вибір пріоритетів і розробка стратегії / Ю.О. Капітанець // Сучасні підходи до вирішення економічних проблем області : зб. наук. праць за матеріалами регіонал. наук-практ. конф., 20 жовтня 2004 р. – Хмельницький, ХІЕП. – 2004. – С. 106-114.

  2. Капітанець Ю.О. Конкурентоспроможність підприємства та деякі методи її оцінки / Ю.О. Капітанець // Маркетингові дослідження на ринку товарів і послуг : І Всеукраїнська науково-практична конференція, 22 грудня 2006 р. : тези доповідей. – Львів, ЛДІНТУ. – 2006. – С. 136-138.

  3. Капітанець Ю.О. Використання методу пріоритетів для оцінки об’єму регіонального ринку макаронних виробів / Ю.О. Капітанець // Інтелектуальний потенціал молоді в науці та практиці : ІІ Всеукраїнська наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених, 24 травня 2007 р. : тези, статті та повідомлення. – Хмельницький, ПВНЗ «УЕП». – 2007. – С. 170-174.

  4. Капітанець Ю.О. Маркетингові аспекти діяльності суб’єктів регіонального ринку макаронних виробів / Ю.О. Капітанець // Конкурентоспроможність в умовах глобалізації: реалії, проблеми, перспективи : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 17-18 квітня, 2008 р. / за ред. Саух І.В. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2008. – С. 110-115.