Коц Віталій Павлович. Взаємодія вітамінів А і Е та ряду мікроелементів в організмі курей залежно від їх рівня в кормі : Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Харківський національний педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2005. — 139арк. — Бібліогр.: арк. 110-139.
Анотація до роботи:
Коц В.П. Взаємодія вітамінів А і Е та ряду мікроелементів в організмі курей залежно від їх рівня в кормі. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю - 03.00.13 – “фізіологія людини і тварин”. – Інститут тваринництва Української академії аграрних наук: Харків, 2005.
Дисертація присвячена вивченню взаємодії мікроелементів цинку, марганцю та селену і вітамінів А та Е в організмі племінних курей-несучок, тканинних особливостей їх накопичення, пошуку шляхів підвищення вітамінного та антиоксидантного статусу організму, а також визначенню впливу на продуктивні якості та деякі біохімічні показники обміну речовин.
Проведено порівняльне вивчення динаміки вмісту мікроелементів цинку, марганцю та селену, які входять до складу антиоксидантних ферментів, активності цих ферментів у тканинах курей, вмісту продуктів ПОЛ і жиророзчинних вітамінів. Показано, що збагачення раціону цими мікроелементами та вітаміном Е сприяє підвищенню антиоксидантного статусу організму та зниженню рівня перекисних процесів у тканинах, що сприяє підвищенню відтворних та продуктивних якостей курей. Встановлено кореляційний звязок між рівнем мікроелементів у кормі, їх накопиченні в органах і тканинах та активністю перекисного окислення ліпідів. Нестача мікроелементів, що вивчались, призводить до зниження активності глутатіонзалежних ферментів. Уперше отримані дані, які висвітлюють одночасно сумісне введення мікроелементів та вітамінів А та Е, що сприяє максимальному гальмуванню перекисних процесів. Визначена спроможність, завдяки використанню комплексної вітамінно-мінеральної добавки, впливати на біологічну активність окремих ланок антиоксидантної системи крові та інших тканин птиці, що приводить до підвищення заплідненості яєць, виводу молодняка та несучості курей.
Установлено характерні особливості накопичення та обміну мікроелементів цинку, марганцю, селену та вітамінів А та Е в організмі ремонтного молодняка та дорослих курей-несучок. Експериментально доведено, що введення підвищених доз цих мікроелементів та вітамінів впливає на регуляторні механізми фізіологічних процесів, що виражається у підвищенні відтворних та продуктивних якостей курей-несучок.
Доведено, що акумуляція цинку відбувається головним чином у м'язовому шлунку, підшлунковій залозі, печінці, селезінці; а основним депо марганцю в організмі курей є печінка, мязи, шкіра. Не відзначено статевих відмінностей у рівні цинку і марганцю в курей.
Визначено, що накопичення цинку і марганцю в тканинах курей прямо пропорційно залежить від його вмісту в раціоні: зниження його вмісту в кормі призводить до зниження рівня мікроелементів в органах птиці та яйцях. Сумісне введення підвищених кількостей цинку, вітамінів А та Е сприяє більшому накопиченню цинку в цих органах і жовтку яєць, ніж окремо одного цинку. Добавки селену в корм зменшують накопичення марганцю в органах курей, що свідчить про їх антагоністичну взаємодію.
Виявлено, що введення додаткових кількостей цинку не впливає на вміст вітаміну Е в жовтку та печінці дослідних курей і на 15-23% сприяє підвищенню рівня ретинолу. Добавки селену разом з вітаміном Е в корм курей суттєво підвищують концентрацію a-токоферолу в їхній печінці.
Встановлено, що виключення цинку і марганцю з корму курей приводить до вірогідного підвищення процесів перекисного окислення ліпідів (рівня МДА) у мязах та печінці.
З’ясовано, що введення селену в раціон приводить до підвищення активності глутатіонпероксидази, особливо Se-залежної, в печінці курей, що сприяло значному зниженню процесу ПОЛ. Сумісне введення цинку, марганцю та селену призводить до максимального гальмування перекисних процесів.
Доведено, що використання комплексної мінерально-вітамінної добавки, яка у своєму складі містить 90 г/т цинку, 200 г/т марганцю, 0.2 г/т селену, 20 г/т вітаміну Е та 10 млн. ІО/т вітаміну А сприяє активізації процесу обміну речовин у тканинах ремонтного молодняка і дорослих курей-несучок, підвищенню заплідненості яєць курей на 2.5 %, збереженості молодняка на 4-5 %; виводу добового молодняка - на 3.3%, несучості птиці на початкову несучку - на 12 шт. яєць.
Публікації автора:
Коц В.П. Роль селену в живленні птахів // Матеріали наукових читань. – Харків: ХДПУ, 1999. – С. 13.
Ионов И.А, Куц Е.Н., Микитюк Д.М. Коц В.П. Распределение цинка в организме кур-несушек в зависимости от его содержания в рационе // Птахівництво. – Борки, 2000. – Вип.49. – С.68-75. (Визначення вмісту цинку в організмі, статистична обробка, аналіз даних, формулювання висновків).
Коц В.П., Микитюк Д.М. Біологічна роль мікроелементів Zn, Se і Mn у житті тварин та їх взаємодія з жиророзчинними вітамінами // Біологія та валеологія. - Харків: ХДПУ, 2000. – Вип.3. - С. 72-84. (Пошук літератури, аналіз літератури, формулювання висновків).
Коц В.П. Вплив марганцю, селену і токоферолу як складових частин антиоксидантної системи організму на обмін речовин у курей // Біологія та валеологія.- Харків: ХДПУ, 2001. – Вип.4. – С.12-21.
Коц В.П. Промислові випробування вітамінно-мінеральної добавки на курях-несучках // Тез. доп. конференції Дніпропетровського державного аграрного університету, присвяченої 25-річчю ветеринарного факультету. - 2001.- С.98-100.
Коц В.П. Накопичення цинку і вітамінів А і Е в організмі курей-несучок і продуктивність птиці в залежності від їхнього рівня в раціоні // Біологія та валеологія. - Харків: ХДПУ, 2002. – Вип.5. - С. 6-14.
Коц В.П. Вплив марганцю, селену і токоферолу на обмін речовин у курей // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2003”. – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Житомир, 2003.- Том. 5. – С. 59-61.
Коц В.П. Накопичення цинку в організмі курей-несучок в залежності від їхнього рівня в раціоні // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”.– Дніпропетровськ, 2004. - Том. 54. – С. 34-36.
Коц В.П. Вплив рівня цинку в раціоні курей-несучок на вміст вітамінів А, Е і каротиноїдів у печінці і жовтку яєць // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень -2004”.- Дніпропетровськ.: Наука і освіта, 2004.- Том 32. – С. 50-51.