Закусило Марія Петрівна. Взаємовплив гормонального статусу організму і стану функціональної системи дихання у жінок: дисертація д-ра біол. наук: 14.03.04 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Закусило М.П. Взаємовплив гормонального статусу організму і стану функціональної системи дихання у жінок. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. – Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2002.
В дисертаційній роботі досліджується взаємовплив об'єкта керування функціональної системи дихання (ФСД) (процесу масопереносу респіраторних газів, утилізації кисню в організмі) і центра керування ФСД (ендокринної системи) з її робочими органами зовнішнього дихання, кровообігу, кровотворення, тканинного дихання. Виявлення впливу функції ендокринних залоз на процес забезпечення організму киснем і зворотного впливу цього процесу на функцію ендокринних залоз викликало необхідність спеціальних досліджень й аналізу великої кількості отриманих інструментально показників. Такі дослідження та їх аналіз були здійснені нами з використанням сучасних методів інформатики – комп'ютерних програм автоматизованого аналізу стану організму. Стимулююча дія субкомпенсованої гіпоксії на функцію залоз внутрішньої секреції виявляється не тільки в збільшенні вмісту тих чи інших гормонів при гіпоксії, але і саме поліпшення функції ФСД впливає на ендокринну систему, яка одночасно є частиною регуляторної ланки функціональної системи дихання. Компенсація гіпоксичного стану, який бере участь в патогенезі гіпофункції щитоподібної залози, гіпофункції інсулярного апарату підшлункової залози, порушенні менструального циклу по типу ювенільних дисфункційних маткових кровотеч, наступає в результаті покращення постачання організму киснем при адаптації до гіпоксії. Оптимізація постачання організму киснем унаслідок поліпшення функції робочих органів ФСД приводить до підвищення швидкості споживання кисню організмом і може свідчити про підвищення споживання кисню ендокринними залозами, що безумовно сприяє інтенсифікації їх секреторної діяльності.
Стан гіпоталамо-гіпофізарно-ендокринної системи – важливої ланки в центрі керування ФСД залежить від процесу поетапної доставки й утилізації кисню в тканинах – об'єкта ФСД з обслуговуючими її органами: зовнішнього дихання, кровообігу, кровотворення, тканинними механізмами, відповідальними за утилізацію кисню, що беруть участь у реалізації її основного призначення – найбільш економічного постачання організму киснем відповідно до його потреб і виведення з організму вуглекислого газу.
Функція гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдної системи впливає на стан усіх ланок ФСД. При гіпофункції щитоподібної залози вірогідно (p<0,05) знижується частка альвеолярної вентиляції в хвилинному об’ємі дихання, ЧСС, хвилинний об’єм крові при нормальній величині ударного об’єму, вміст гемоглобіну в крові, швидкість й інтенсивність споживання кисню, економічність і ефективність кисневих режимів організму, падає і фізична працездатність.
У здорових осіб компенсований і субкомпенсований ступінь гіпоксичної гіпоксії має стимулюючу дію на стан гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдної системи, підвищує вміст тиреоїдних гормонів у крові, що викликає реакцію всіх ланок ФСД: підсилюється вентиляція і газообмін у легенях, збільшується серцевий ритм і підвищується хвилинний об’єм крові, росте вміст гемоглобіну (Нb) у крові, збільшуються швидкість поетапної доставки кисню і його споживання.
При гіпофункції щитоподібної залози на відміну від того, що спостерігається в нормі, субкомпенсована гіпоксія розвивається при менш вираженому зниженні рIО2 – 110-100 мм рт.ст. (у здорових – 95-90 мм рт.ст.), при цьому вірогідно (p<0,05) збільшується вміст тиреоїдних гормонів у крові, що є підставою для використання гіпоксичного тренування в лікуванні гіпотиреозу.
Після курсу нормобаричного ІГТ в осіб з гіпофункцією щитоподібної залози відбувається адаптація до гіпоксичної гіпоксії, збільшується продукція тиреоїдних гормонів і знижується секреція ТТГ, вірогідно (p<0,05) поліпшується функція всіх ланок ФСД, підвищується економічність КРО, збільшується працездатність, знижується киснева і пульсова вартість фізичної роботи.
Зміни вмісту гонадотропних гормонів гіпофіза і гормонів яєчників у крові протягом менструального циклу впливають на зовнішнє дихання, кровообіг, дихальну функцію крові, тканинне дихання. Постачання організму киснем і найбільш економічне його використання здійснюється в постменструальну і постовуляторну фази циклу.
При зниженій продукції естрогенів в дівчин-підлітків з ЮДМК істотно змінюється стан ФСД. Вірогідно знижується вміст гемоглобіну в крові до 55 м*л-1, її киснева ємкість і вміст кисню в артеріальній крові, збільшується серцевий ритм, зменшується швидкість поетапної доставки і споживання О2, економічність КРО, що є однією з важливих причин відставання дівчин-підлітків у фізичному розвитку.
У хворих з ЮДМК виділено п,ять ступенів анемічної гіпоксії: I прихований (латентний) - при зниженні вмісту Нb до 110 м*л-1; II компенсований - при вмісті Нb 100-90 м*л-1; III субкомпенсований - 80-70 м*л-1; IV декомпенсований - 60 м*л-1, 50-40 м*л-1; V термінальний - нижче 40 м*л-1.
Сприятливий вплив адаптації до гіпоксії при ІГТ на організм дівчин-підлітків з ЮДМК виявляється в стійкому підвищенні вмісту гемоглобіну в крові, нормалізації діяльності всіх ланок ФСД, функції центра її керування - системи гіпоталамус-гіпофіз-яєчники, про що свідчить зупинка маткової кровотечі і тенденція до нормалізації менструального циклу, поліпшення стану ФСД і всього організму, підвищення працездатності.
Гіпофункція інсулярного апарату підшлункової залози викликає зниження вентиляторних об’ємів, частішання серцевих скорочень, падіння швидкості споживання кисню і його інтенсивності. Збільшення вмісту глікованого гемоглобіну призводить до падіння швидкості транспорту кисню артеріальною кров'ю. Найбільші відхилення стану ФСД від норми спостерігаються в особливо чутливому до гіпоксії підлітковому віці.
Зниження парціального тиску кисню у вдихуваному повітрі (рIO2) до 105-90 мм рт.ст. має стимулюючий вплив на інсулярний апарат підшлункової залози, викликає вірогідне (p<0.05) зниження вмісту глюкози в крові у здорових осіб.
Стійкий гіпоглікемічний ефект у дорослих осіб з гіпофункцією інсулярного апарату підшлункової залози (ІЗСД) викликає вдихання ГГС-12. Після курсу ІГТ відбувається стабілізація вмісту глюкози в крові, зникає цукор в сечі, нормалізується вміст глікованого гемоглобіну, поліпшується киснетранспортна функція крові, підвищується працездатність.
У дітей і особливо підлітків з гіпофункцією інсулярного апарату підшлункової залози після короткострокового гіпоксичного впливу гіпоглікемія замінюється різко вираженою гіперглікемією, для компенсації якої потрібно введення додаткової дози інсуліну. Особам препубертатного і пубертатного віку, що страждають інсулінозалежним цукровим діабетом, курс ІГТ протипоказаний.
Оптимізація постачання організму киснем унаслідок поліпшення функції робочих органів ФСД підвищує рівень забезпечення організму киснем і покращує функцію ендокринних залоз. Гіпоксичний стан, що грає важливу роль в патогенезі досліджуваних гормональних розладів, компенсується.
Список робіт, опублікованих за темою дисертаціїї
Закусило М.П. Возможность коррекции гормонального состояния организма девушек методом гипоксической тренировки // Вестник российской академии медицинских наук. - Москва: Медицина, 1997.- С.38-41.
Колчинская А.З., Закусило М.П. Нетрадиционный метод лечения гипотиреоза – адаптация к гипоксии в курсе интервальной гипоксической тренировки // Проблемы гипоксии мед. реабилитации. –Нальчик: КБНЦ РАН, 1999.- С.47-53 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, аналіз даних клініко-лабораторних досліджень, участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Хацуков Б.Х., Закусило М.П. Кислородная недостаточность: деструктивное и конструктивное действие. –Нальчик: КБНЦ РАН, 1999. – 207 с. (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, аналіз даних клініко-лабораторних досліджень, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Мафедзова В.А. Эффективность ИГТ в коррекции анемии // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. -С.73-80 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, аналіз даних клініко-лабораторних досліджень, участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Закусило М.П. Абазова З.Х. Эффективность ИГТ в лечении эндокринной патологии // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.95-116 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Закусило М.П. Абазова З.Х. Гипофункция щитовидной железы, методы лечения // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.116-124. (Особистий внесок: робота з літературними посиланнями, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П. Интервальная гипоксическая тренировка в терапии первичного пострадиационного гипотиреоза // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.124-146.
Закусило М.П. Интервальная гипоксическая тренировка в лечении сахарного инсулинозависимого диабета // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.157-175.
Колчинская А.З., Закусило М.П. Эффективность лечения ювенильных дисфункциональных маточных кровотечений адаптацией к гипоксии // Эффективность использования адаптации к гипоксии в курсе ИГТ в медицине. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.176-186 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, аналіз даних клініко-лабораторних досліджень, участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Радзиевский П.А., Закусило М.П. ИГТ в спорте высших достижений // Эффективность ИГТ в повышении умственной и физической работоспособности здоровых лиц и больных с нарушением функции ЦНС. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - С.58-86 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму спортсменів високої кваліфікації, що спеціалізуються у ігрових видах спорту, до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Абазова З.Х., Бойченко А.Х., Борукаева И.Х., Денисенко В.А., Закусило М.П. Иванов А.Б., Козлов С.А., Кокова Л.Д., Мафедзова В.А., Остапенко Л.А. Радзиевский П.А., Цыганова Т.Н., Хацуков Б.Х., Шортанова И.А., Хуболов А.Х. Автоматизированный анализ эффективности использования адаптации к гипоксии в медицине и спорте. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. - 36 с. (Особистий внесок: розробка модельних характеристик стану організму хворих на гіпотиреоз, інсулінозалежний цукровий діабет, ювенільні дисфункційні маткові кровотечі, участь у підготовці рукопису).
Колчинская А.З., Абазова З.Х., Бойченко А.Х., Борукаева И.Х., Денисенко В.А., Закусило М.П., Иванов А.Б., Козлов С.А., Кокова Л.Д., Мафедзова В.А., Остапенко Л.А. Радзиевский П.А., Цыганова Т.Н., Хацуков Б.Х., Шортанова И.А., Хуболов А.Х. Адаптация к гипобарической и нормобарической гипоксии, лечебное и тренирующее действие гипобарической гипоксии. -Москва-Нальчик: КБНЦ РАН, 2001. – 75 с. (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, аналіз даних клініко-лабораторних досліджень, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Хацуков Б.Х. Радзиевский П.А. Эффективность адаптации к гипоксии в курсе интервальной гипоксической тренировки в лечении железодефицитной анемии на этапе санаторно-курортного лечения //Агрокурорт. - Москва, 2000 - №3.- С.43-50 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П. Ступені анемічної гіпоксії // Вісник асоціації акушерів та гінекологів».- Київ.- 2001.- №1 (11). – С. 48-54.
Закусило М.П., Большова-Зубковська О.В., Шершун О.О, Радзієвський П..О. Особливості реакції підшлункової залози здорових осіб різного віку на вдихання повітря зі зниженим парціальним тиском кисню // Український медичний альманах. – Луганськ, 2001. – №3. - т.4.- С.67-69 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Большова-Зубковська О.В., Шершун О.О, Радзієвський П..О. Стан функціональної системи дихання та кисневих режимів організму у хворих на інсулінозалежний цукровий діабет в умовах гіпоксичної гіпоксії // Український медичний альманах. – Луганськ, 2001.- №1.- Т.4. – С.74-76 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П. Эффективность применения адаптации к гипоксии в коррекции анемического состояния у больных с расстройствами МЦ по типу ЮДМК // Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия. - Одесса, 2001.- №3 (27). – С.22-24.
Радзієвський П.О., Закусило М.П., Диба Т.Г. Вплив багаторічної спортивної підготовки на стан функціональної системи дихання // Український пульмонологічний журнал. – 2001- № 3.- С.38-42 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму спортсменів високої кваліфікації, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Радзієвський П.О., Диба Т.Г., Касян Т.П. Зміна стану системи дихання, аеробної продуктивності та працездатності в процесі багаторічної спортивної підготовки // Наукові записки Києво-Могилянської академії. Серія: Біологія. – Київ. – 2001. – С. 51- 55 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму спортсменів високої кваліфікації, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Большова-Зубковська О.В., Шершун О.О. Радзієвський П.О. Вікові особливості функції підшлункової залози та нирок хворих на інсулінозалежний цукровий діабет під впливом гіпоксичної гіпоксії // Вісник наукових досліджень. – Тернопіль, 2001. - №2. – С.22-23 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Хацуков Б.Х. Исследование компенсаторных механизмов на математической модели регулирования кислородных режимов организма человека // Информационные системы и технологии, математическое моделирование, экономика и управление, селекция и генетика, экология. – Москва – Нальчик, 2001, Вып.2.- С.9-12 (Особистий внесок: дослідження стану функціональної системи дихання і кисневих режимів організму на матетатичній модель системи регулювання кисневих режимів організму при нормальному та зміненому вмісті гемоглобіну у крові, участь у підготовці рукопису).
Хацуков Б.Х., Хацукова И.А., Закусило М.П. Влияние инфразвукового пневмомассажа на зрительные функции в комплексном лечении // Информационные системы и технологии, математическое моделирование, экономика и управление, селекция и генетика, экология. – Москва-Нальчик, 2001, Вып.3.- С.143-147 (Особистий внесок: виявлення кореляційних зв,язків між станом зорових функцій і станом забезпечення киснем центральних представництв зорового аналізатору, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П. Нарушение менструальной функции спортсменок подросткового возраста и методы ее коррекции // Вестник проблем биологии и медицины. – 2002. – Вип.6. – С.86-91.
Закусило М.П. Механизмы компенсации анемической гипоксии и прогнозирование их функции при различном снижении содержания гемоглобина в крови на математической модели функциональной системы дыхания // Вестник проблем биологии и медицины. – 2002. – Вип.7. – С.18-21.
Закусило М.П. Влияние снижения содержания гемоглобина в крови на состояние функциональной системы дыхания девушек, страдающих ювенильными дисфункциональными маточными кровотечениями // Украинский журнал гематологии и трансфузиологии. – 2002. -№5. – С.19-24.
Закусило М.П., Радзієвський П.О. Ефективність адаптації до гіпоксії в покращенні стану функціональної системи дихання і підвищенні працездатності у висококваліфікованих спортсменів // Наукові записки Києво-Могилянської академії. Серія: Біологія. – Київ. – 2002. – С. 53-57 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму спортсменів високої кваліфікації до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П. Вплив гіпофункції щитоподібної залози на забезпечення організму киснем // Довкілля та здоров,я. – 2001. - №3. - С.16-20.
Хацуков Б.Х., Иванов А.Б., Хацукова И.А., Радзиевский П.А., Закусило М.П., Коваленченко В.Ф. Состояние функциональной системы дыхания и кровоснабжения зрительного анализатора у детей и подростков в норме и при миопии // Укр пульмонал. журн. – 2002. - №3. – С. 32-34 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму тематичних хворих до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Юшко Б., Радзиевсикй П., Дыба Т., Закусило М. Эффективность использования ИГТ у легкоатлетов-бегунов при спортивных нагрузках анаэробной гликолитической направленности // Наука в олимпийском спорте. – 2002. - № 3 – 4. – С. 81-87 (Особистий внесок: проведення дослідження основних показників стану функціональної системи дихання і розрахунків параметрів кисневих режимів організму спортсменів високої кваліфікації до і після курсу інтервального гіпоксичного тренування, участь у підготовці рукопису).
Закусило М.П., Радзиевский П.А. Влияние катастрофы на Чернобыльской АЭС на состояние функциональной системы дыхания девушек, методы его коррекции // Докл. 1 Всероссийского конгресса по патофизиологии «Патофизиология органов и систем. Типовые патологические процессы (Экспериментальные и клинические аспекты)» 17-19 октября 1996г., Москва. - М.: РГМУ, 1996. – С.112.
Закусило М.П., Радзиевский П.А. Використання адаптації до гіпоксії для корекції стану функціональної системи дихання та кисневих режимів організму дівчат, що постраждали від вибуху на ЧАЄС // Матеріали 2-го конгресу патофізіологів України присвяченого 100-річчю від дня народження академіка М.М.Сіротиніна. – Фізіол. журнал - т.42. - №3-4. - 1996. -С. 27.
Закусило М.П., Радзиевский П.А. Интервальная гипоксическая тренировка как метод повышения работоспособности и оптимизация состояния функциональной системы дыхания волейболисток подросткового возраста // Тез. Докл. 2-ой международной конференции «Физиотерапия и спорт: современные аспекты реабилитации м профилактики». – М., 1997, С.28-29.
Закусило М.П., Радзиевский П.А. Применение интервальной гипоксической тренировки в традиционном тренировочном процессе девушек-волейболисток // Междунар. 2-го конгресса «Современный олимпийский спорт». – 1996, Киев: «Олимпийская литература», С.179.
Закусило М.П., Колчинская А.З.. Влияние гипоксии на продукцию тиреоидных гормонов // Материалы Всероссийской конф. «Гипоксия: механизмы, адаптация, коррекция», Москва, 2-4 декабря 1997.- М,:БЭБиМ. - С.42.
Закусило М.П. Возможность коррекции гормонального состояния организма девушек методом интервальной гипоксической тренировки // Мат. Междунар.конф.: «Гипоксия: деструктивное и контруктивное действие» 10-12 августа 1998 г., - К., 1998.- С.78-79.
Колчинская А.З., Газаев М.А., Радзиевский П.А., Закусило М.П., Абазова З.Х. Особенности состояния функциональной системы дыхания и кислородных режимов организма горцев-долгожителей // Мат. Междунар. Конф., посвященной 150-летию И.П.Павлова, Санкт-Петербург, Россия 23-25 сентября 1999 г. – С.-П.:РАН, 1999. – С.342.
Закусило М.П., А.З.Колчинская. Возможность использования ИГТ для лечения сахарного диабета // Материалы Всероссийской конф. «Гипоксия: механизмы, адаптация, коррекция», Москва, 5-7 октября 1999.- М,:БЭБиМ. - С.27-28.
Радзиевский П.А., Закусило М.П., Баканичев А.П., Шпак Т.В., Тайболина Л.А., Шахлина Л.Г., Колчинская А.З. ИГТ в спорте высших достижений // Материалы Всероссийской конф. «Гипоксия: механизмы, адаптация, коррекция», Москва, 5-7 октября 1999.- М,:БЭБиМ. - С.64.
Закусило М.П. Нетрадиционный метод лечения гипотиреоза – интервальная гипоксическая тренировка // Тез. Докладов четвертого международного конгресса «Олимпийский спорт и спорт для всех» 16-19 мая 2000 г. Киев.- К.: «Олимпийская литература». – 2000. – С.297.
Закусило М.П. Возрастной аспект применения гипокситерапии в комплексном лечении инсулинозависимого сахарного диабета // Тез. Докладов четвертого международного конгресса «Олимпийский спорт и спорт для всех» 16-19 мая 2000 г. Киев.- К.: «Олимпийская литература». – 2000. – С.298.
Закусило М.П. Изменения гормонального состояния, дыхания и кровообращения при гипоксии в процессе интервальной гипоксической тренировки у больных с эндокринной патологией // Матеріали 3-го конгресу патофізіологів України присвяченого 100-річчю від дня народження академіка М.М.Горєва. – Фізіол. журнал, т.46, №2(а), 2000. -С. 26-27.
Lyabakh K., Zakusilo M. Hypoxia in skeletal muscle of anemic girls with juvenile uterine hemorrhage (JUH) at rest and exercise at VO2max // Proceedings of the forth international conference “Hypoxia in medicine”, 26-28 september 2001, Geneva, Switzerland.- J. Hypoxia Medical. – 2001. – N 3. – P.42.
Закусило М.П. Состояние функциональной системы дыхания при гипофункции щитовидной железы при вдыхании газовых смесей бедных кислородом // Тез.конф. «Астроэко – 2002». – пос.Терскол (КБР РФ), 2002. – С. 43.
Радзиевский П., Закусило М., Белуга Н. Использование адптации к гипоксической гипоксии при нормальном и измененном гормональном статусе у женщин // Мат. Всеукр. научно-метод. конф. «Физическая реабилитация как направление подготовки специалистов», 5-6 февраля 2003. – К., 2003. – С.67.