Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


146. Калінічева Анастасія Мирославівна. Забезпечення внутрішньоденної ліквідності в системах міжбанківських розрахунків Європейського Союзу (на прикладі ТАРГЕТ): дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Калінічева А.М. Забезпечення внутрішньоденної ліквідності в системах міжбанківських розрахунків Європейського Союзу (на прикладі ТАРГЕТ). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2005 р.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні аспекти забезпечення внутрішньоденної ліквідності в системах міжбанківських розрахунків розвинутих країн світу, зокрема, на прикладі Транс’європейської автоматизованої експрес-системи валових розрахунків у режимі реального часу (ТАРГЕТ). Проаналізовано еволюцію, структуру та сучасні тенденції розвитку систем міжбанківських розрахунків як важливої складової фінансової системи країни або регіонального угруповання. Визначено сутність внутрішньоденної ліквідності і потребу банків у активному управлінні нею особливо у зв’язку з участю в системах валових розрахунків у режимі реального часу (RTGS). Представлено комплексну систему засобів та інструментів забезпечення внутрішньоденної ліквідності в системах міжбанківських розрахунків, виділено її основні та додаткові елементи.

У роботі проаналізовано механізми забезпечення внутрішньоденної ліквідності в системі ТАРГЕТ і виявлено їх визначальну роль у ефективному та безперебійному функціонуванні платіжних систем у ЄС. На основі вивчення західноєвропейського досвіду функціонування розрахункових систем зроблено висновок про необхідність вдосконалення механізмів міжбанківських розрахунків і підтримки внутрішньоденної ліквідності банків в Україні. Запропоновано стратегію співпраці у сфері транскордонних розрахунків на теренах СНД та Єдиного економічного простору.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити низку висновків й рекомендацій науково-теоретичного і практичного характеру.

1. Тенденції розвитку світових фінансових ринків у другій половині ХХ на початку ХХІ ст. сприяють формуванню та поглибленню концепцій платіжних систем. Урізноманітнення механізмів проведення розрахунків, запровадження систем міжбанківських розрахунків RTGS класу, поява і розвиток транскордонних розрахункових систем разом з інтернаціоналізацією фінансових потоків зумовлюють потребу учасників цих систем у ліквідних ресурсах, а отже, необхідність у механізмах забезпечення їх, підтримки та управління нерідко у декількох взаємопов’язаних системах для виконання ними міжнародних і внутрішніх розрахунків у режимі реального часу.

2. Введення єдиної валюти євро для Європейського економічного і валютного союзу значно змінило структуру ринку платежів у зоні євро. Для підтримки функціонування євро було створено або удосконалено національні системи валових розрахунків у режимі реального часу країн-членів ЄС, запроваджено приватну систему клірингових розрахунків Євро-1, відрегульовано правові аспекти переказу коштів. Як ключову систему механізму фінансової інтеграції у ЄС було визнано ТАРГЕТ, що об’єднала національні RTGS системи 15 країн-членів ЄС. Подальше вдосконалення технологій розрахунків і консолідація платіжних систем у зоні євро та загалом у ЄС зрештою мають на меті створення в межах зони євро Єдиного європейського платіжного простору.

3. Визначальну роль у забезпеченні розрахунків у режимі реального часу в системах RTGS відіграє достатній резерв ліквідних коштів, тобто внутрішньоденна ліквідність. Ключовим питанням забезпечення внутрішньоденної ліквідності для окремого банку є її вартість.

Управління внутрішньоденною ліквідністю реалізується шляхом розв’язування цілої низки задач, які полягають у визначенні характеристик сукупних платіжних потоків і ліквідної позиції банку, управлінні розрахунковими і кореспондентськими рахунками, а також спрямуванні платіжних потоків (очікування на вхідні та затримки вихідних платежів) і формуванні джерел фінансування потреби у додатковій ліквідності.

У розпорядженні банків є широкий спектр сучасних засобів поповнення їхніх потреб у додатковій ліквідності протягом дня, що забезпечується можливостями системи. У багатьох системах запроваджено механізми управління чергами, реорганізації та оптимізації потоків платежів, що забезпечує учасникам значну економію ліквідності. Важливим зовнішнім незалежним джерелом поповнення банком ліквідності є міжбанківські кредитні ринки.

4. Вартість внутрішньоденної ліквідності для банку також залежить від того, які інструменти для її забезпечення обирає центральний банк, що є монопольним постачальником додаткової ліквідності у систему.

Серед різноманітних за своєю суттю і призначенням механізмів і заходів головну роль відіграють платні або забезпечені овердрафти рахунків центральних банків (їхні внутрішньоденні кредити). Вибір між незабезпеченим платним і забезпеченим безоплатним кредитами зумовлений ступенем готовності центрального банку взяти на себе кредитний ризик. Через складність питань, що вирішуються, побудова оптимальної архітектури платіжної системи є надзвичайно важким завданням, особливо в середовищі фінансових ринків, що постійно прогресують.

5. ТАРГЕТ дозволяє гнучко управляти ліквідними ресурсами за низьких витрат. У системі склався найкращий баланс між усуненням ризику (завдяки забезпеченню кредитів заставою) і ефективністю (завдяки широкому колу активів, що приймаються у забезпечення, і наявності різноманітних засобів управління та економії ліквідності). Внаслідок створення загальноєвропейського механізму забезпечення внутрішньоденною ліквідністю банків-учасників відбулося суттєве підвищення ефективності системи ТАРГЕТ.

6. В очікуванні на євро фінансові інституції країн ЄС запровадили ряд заходів у процес управління своєю внутрішньоденною ліквідністю, що дозволяє їм попереджувати виникнення проблем із ліквідністю під час розрахунків та ефективно розв’язувати їх, а саме: раціоналізація кореспондентських рахунків, розвиток механізмів системного моніторингу, динамічне управління чергами, резервування ліквідності та її миттєве поповнення і перерозподіл між системами. Ці заходи підпорядковані контролю за поточним станом ліквідності й уникнення її дефіциту.

7. Оцінка заходів з реструктуризації платіжних і розрахункових систем нових країн-членів ЄС дозволяє зробити висновок, що в ході підготовки до вступу в інфраструктуру ЄС усі десять нових країн-членів запровадили або вдосконалили існуючі системи RTGS таким чином, що вони вже здатні забезпечити виконання платежів за допомогою системи ТАРГЕТ, сприяти інтеграції грошових ринків у розширеному ЄС і служити цілям грошово-кредитної політики ЄЦБ. Щодо забезпечення внутрішньоденної ліквідності в платіжних системах цих країн, то в цілому за останні роки запроваджено всі основні механізми керування ліквідними коштами, включаючи й такі з них, як надання забезпеченого внутрішньоденного кредиту центральними банками та механізми управління чергами.

8. Незважаючи на те, що в структурі вітчизняних систем міжбанківських розрахунків Система електронних міжбанківських переказів НБУ (СЕМП) займає ключове місце й є досить ефективною, існування певного часу у проходженні платежу, невідповідність між списанням і зарахуванням, відволікання коштів у незавершені розрахунки становлять її основні недоліки.

9. В Україні технологічний рівень розрахункової системи НБУ не дозволяє якісно використовувати більшість із засобів підтримки внутрішньоденної ліквідності. Доступ до джерел поповнення ліквідності (наприклад, такого важливого з них, як овердрафт рахунку центрального банку) закритий, а механізми її перерозподілу, зокрема, на ринку міжбанківських кредитів, без активного втручання НБУ часто виявляються неефективними.

Як можливу альтернативу міжбанківському кредитному ринку в умовах гострої потреби у ліквідних засобах вбачається доцільним створення механізму надання внутрішньоденних кредитів (овердрафтів) центральним банком під забезпечення цінними паперами.

10. Потреба у створенні загальної системи транскордонних розрахунків у рамках СНД, або навіть ЄЕП, не набула для України тієї ваги, як для деяких інших країн ЄЕП. Тому в стратегічному плані, на думку автора, більш важливою є перебудова власної платіжної системи відповідно до міжнародних стандартів і стандартів ЄС, а відтак на цьому й слід сконцентрувати зусилля. Але це зовсім не повинно заперечувати подальше співробітництво і взаємодію центральних банків ЄЕП та СНД у сфері розрахунків, що сприятиме розвитку і укріпленню взаємної торгівлі в рамках цих угруповань.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Плахіна А.М. Досягнення та проблеми функціонування системи міжбанківських розрахунків TARGET в ЄС // Зовнішня торгівля: право та економіка. Збірник наукових праць. – № 1(5). – К.: УАЗТ, 2001. – С. 365 – 370.

  2. Плахіна А.М. Основні домінанти та протиріччя функціонування сучасної платіжної системи // Збірник праць вчених. Вип. 36. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 163 – 169.

  3. Дудченко М.А. Плахіна А.М. Система ТАRGET як фактор прискорення мобільності інвестицій в ЄС // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Науково-дослідного економічного інституту. Спеціальний випуск”/ Наук. ред. І.К.Бондар. – №17. Ч.І. – К., 2002. – С. 78 – 82 (особисто автору належить 0,3 д.а.).

  4. Плахіна А.М. Основні сучасні тенденції у сфері міжнародних розрахунків // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – № 38. Ч. І. – К.:КНЕУ, 2002. – С. 140 – 142.

  5. Плахіна А.М. Системний ризик в платіжних та розрахункових системах // Формування ринкових відносин в Україні. Збірник наукових праць Науково-дослідного економічного інституту. Спеціальний випуск до № 7–8 “Інвестиції ХХІ століття: соціальні орієнтири”/ Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2003. – С. 240 – 246.

  6. Плахіна А.М. Грошово-кредитна політика Європейського центрального банку // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – № 46. Ч. ІІ. – К.:КНЕУ, 2004. – С. 103 – 108.

Матеріали конференцій:

  1. Плахіна А.М. Особливості та напрями вдосконалення платіжної системи України в умовах глобалізації // Вплив глобалізації на формування та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків України. Збірник матеріалів V міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ 30 травня 2002 року. – К.: УАЗТ, 2002. – С. 285 – 286.

  2. Плахіна А.М. Управління ризиками у міжбанківських системах розрахунків // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – № 43.Ч. ІІ. – К.:КНЕУ, 2003. – С. 143 – 145.

  3. Плахіна А.М. Підтримка ліквідності у міжбанківських платіжних системах // Актуальні правові та економічні проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Збірник матеріалів VІ міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ 30-31 травня 2003 року. – К.: УАЗТ, 2003. – С. 197 – 198.