Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Гумінський Юрій Йосипович. Закономірності соматичних та сомато-вісцеральних пропорцій організму людини в нормі (антропометричне, ультразвукове та томографічне прижиттєве дослідження): Дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / Вінницький держ. медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2001. - 384арк. - Бібліогр.: арк. 305-348.



Анотація до роботи:

Гумінський Ю.Й. Закономірності соматичних і сомато-вісцеральних пропорцій організму людини в нормі (антропометричне, ультразвукове і томографічне прижиттєве дослідження).- Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ, 2001.

В роботі розвинyто новий напрямок у визначенні індивідуальної норми, оснований на тім, що у людини зовнішні параметри тіла пропорційно відповідають лінійним розмірам, об’ємам паренхіматозних органів черевної порожнини, тому об'єктивне вивчення показників внутрішніх органів необхідно проводити в комплексі із соматичними розмірами. Це дає можливість визначення відносних індивідуальних показників норми, з невеликим діапазоном відхилення (3-6 %). Створено принципово новий метод моделювання індивідуальних параметрів (лінійні розміри, об’єми та денситометричні показники) та індивідуальні моделі паренхіматозних органів черевної порожнини (печінка, підшлункова залоза, селезінка, нирки) в нормі з прогностичністю до 85-95%. В роботі показано, що сомато-вісцеральні зв'язки в зрілому віці сильніше виражені у жінок порівняно з чоловіками. В роботі показано, що тільки в зрілому віці остаточно формуються габаритні пропорційні форми тулуба і кінцівок.

  1. В роботі вирішена актуальна медична проблема установлення закономірностей співвідношень соматичних розмірів локомоторних ланок тіла людини в нормі та на цій основі визначено ознаки дефінітивності організму у соматогенезі, а також проблема установлення закономірностей сомато-вісцеральних співвідношень розмірів тіла c параметрами паренхіматозних органів черевної порожнини та розроблено на їхній основі сомато-вісце-ральні нормативні індивідуальні моделі параметрів паренхіматозних органів черевної порожнини людини в нормі. Зовнішні параметри тіла людини в нормі пропорційно зв’язані з макроскопічними параметрами паренхіматозних органів, тому об'єктивне вивчення їх лінійних розмірів, об'ємів, показників ультразвукової та комп’ютерно-томографічної щільності необхідно проводити в комплексі із соматичними розмірами. Даний підхід надає можливість встановлення кількісних відносних індивідуальних показників норми, із незначними діапазонами відхилення (до 3-6%), на відміну від середніх статистичних величин.

  2. За формою тіло чоловіків, виходячи з кількості значимих кореляцій, є більш типовою структурою (66,99% від кількості можливих), ніж тіло юнаків (44,21%), жінок (43,84%) та дівчат (45,69%). У дорослих першого періоду зрілого віку розміри сегментів тіла мають більшу кількість взаємних кореляцій, значення яких є значимо вищими (чоловіки - 0,563±0,006, жінки - 0,543±0,009) порівняно з юнацьким віком (дівчата - 0,429±0,006, юнаки - 0,467±0,006) .

  3. Для пропорцій поздовжніх, поперечних і обхватних розмірів тіла та його локомоторних сегментів кінцівок дорослих першого періоду зрілого віку притаманна більша відповідність класичним величинам золотого перетину (парної пропорції) та вурфу (трикомпонентної пропорції).

  4. Трикомпонентні співвідношення (вурф) розмірів тіла людини та його локомоторних сегментів кінцівок визначають загальну структурну розмірність зовнішніх форм, а попарні співвідношення цих розмірів виявляють їхні конкретні зміни. В юнацькому віці при збереженні загальної довжини тіла, локомоторних ланок кінцівок продовжуються процеси їхньої конформації та формування поперечних та обхватних пропорційних форм тулуба і проксимальних відділів кінцівок.

  5. У дівчат юнацького віку відносні величини паренхіматозних органів черевної порожнини (лінійні розміри на одиницю маси та довжини тіла) є вищими у середньому на 7,17% порівняно з юнаками. У першому періоді зрілого віку відносні величини об'ємів органів черевної порожнини є однаковими у обох статей, виключення складають - об'єм підшлункової залози, що більший у жінок на 5,13 %, та об'єм селезінки, який є значимо більшим у чоловіків на 22,65%.

  6. Маса тіла є найбільш стабільною соматичною ознакою, що корелює з параметрами внутрішніх органів (для чоловіків середнє значення коефіцієнтів статистично значимих кореляцій дорівнює 0,622, для жінок - 0,474, для юнаків - 0,4542, для дівчат - 0,314). Відносні показники (об'єм органа/маса тіла) більш повно відбивають сомато-вісцеральні пропорційні співвідношення та є найбільш прийнятними для індивідуальної характеристики сомато-вісцеральних відповідностей у нормі.

  7. Установлено, що кореляційні зв'язки між об'ємами паренхіматозних органів та соматичними розмірами є вищими порівняно з лінійними розмірами. Дані зв’язки є значимо сильнішими у жінок зрілого віку, для яких середнє статистично значимих коефіцієнтів вісцеро-соматичних кореляцій складає 0,477±0,0123, у чоловіків - 0,424±0,012, у дівчат юнацького віку - 0,374±0,008 та у юнаків - 0,386±0,007.

  8. Розроблений принципово новий метод моделювання індивідуальних параметрів (лінійних розмірів та об'ємів) внутрішніх органів в нормі, що базується на принципі пропорційності співвідношень соматичних розмірів та параметрів органів, який дозволяє підвищити прогностичність моделей до 85-95% та відрізняється тим, що крім загальних соматичних (маса і довжина тіла) параметрів у формулу вводиться ще один-два соматичних розміри, які відображують індивідуальні особливості статури та компонентного складу тіла.

  9. У юнацькому віці основними соматичними розмірами для прогнозу метричних параметрів внутрішніх органів є розміри дистальних відділів кінцівок (у юнаків - розміри кисті й передпліччя, у дівчат - розміри передпліччя, гомілки, кисті і стопи), у зрілому віці базовими соматичними ознаками є маса, довжина тіла, розміри тулуба та проксимальних відділів кінцівок.

  10. Об'єми паренхіматозних органів черевної порожнини є більш точними характеристиками для сомато-вісцеральних співвідношень, тому що регресійні індивідуальні моделі нормальних лінійних розмірів достатнього рівня прогностичності (біля 80%) включають не менш 6 соматичних ознак, а моделі об'ємів паренхіматозних органів досягають високого рівня прогностичності (>85%) при наявності усього 2-3 прогностичних соматичних розмірів.

  11. Довжина, маса тіла, поздовжній розмір тулуба, ширина плечей, а також периметри шиї, грудної клітки, живота, таза, передпліччя та зап'ястка є основними прогностичними антропометричними ознаками, на основі яких можна моделювати нормальні об’єми паренхіматозних органів черевної порожнини (печінки, селезінки, підшлункової залози та нирок). Вони також є базовими соматичними ознаками для соматотипування та визначення компонентного складу тіла, тобто величинами, що характеризують індивідуальні особливості будови тіла.

  12. Для організму дорослих першого періоду зрілого віку, порівняно з юнацьким віком, притаманні більш щільні кореляційні зв’язки між соматичними розмірами, як і кореляції між параметрами внутрішніх органів і соматичними розмірами, а також пропорції соматичних розмірів у дорослих більше відповідають класичним величинам золотого перетину і вурфа. Ці дані свідчать про те, що остаточний (гармонічний, дефінітивний) розвиток організму людини досягається тільки в першому періоді зрілого віку.

Публікації автора:

  1. Shaparenko P.P., Gouminsky Y. Human body symmetry, harmony of forms and structures. Siple of Golden Section // Вісник морфології.- Вінниця, 1995.- Т.1, №1.- С.23-26. (особистий внесок автора полягає у отриманні матеріалу та математичному обгрунтуванні принципа пропорційності кількісних параметрів тіла людини, Шапаренко П.П. - надання допомоги у теоретичному обгрунтуванні принципу пропорційності)

  2. Гумінський Ю.Й. Пропорційність в співвідношеннях параметрів внутрішніх органів та соми людей в нормі за даними регресійного моделювання // Вісник ВДМУ.- Вінниця, 1997.- Т.1, №2.- C.3-5.

  3. Видуэцкий А.В., Гуминский Ю.И., Оболенский А.А. Эхографическая денситометрия печени, селезенки и поджелудочной жедезы 18-летних жителей г.Винницы разных типов телосложения // Вісник морфології.- Вінниця, 1997.- Т.3, №2.- C.144-145. (особистий внесок автора полягає в отриманні первинних антропометричних даних, статистичній обробці та математичному обгрунтуванні взаємозв’язків денситометричних величин органів та соматотипу, Видуэцкий А.В.- отримання первинних даних при УЗ дослідженнях, Оболенский А.А.- надання технічної допомоги у друкуванні первинних даних та статті)

  4. Гумінський Ю.Й. Спосіб моделювання індивідуальних лінійних розмірів внутрішніх органів людини в нормі // Вісник морфології.- Вінниця,1997.- Т.3, №2.- C.148-149.

  5. Гуминский Ю.И., Видуэцкий А.В. Взаимосвязи показателей эхокардиографисечкой денситометрии печени, селезенки и поджелудочной железы 18-летних с индивидуальными сомато-метрическими параметрами // Укр. мед. aльманах.- Луганск, 1998.- №2.- C.64-66. (особистий внесок автора полягає в статистичнному та математичному обгрунтуванні принципа пропорційності денситметричних величин, Видуэцкий А.В.- отримання первинних даних при УЗ дослідженнях)

  1. Гумінський Ю.Й. Взаємозв’язки показників єхографічної і комп’ютернотомографічної денситометрії паренхіматозних органів черевної порожнини з індивідуальними соматометричними параметрами // Вісник ВДМУ.- Вінниця, 1998.- Т.2, №2.- С.302-303.

  2. Гуминский Ю.И. Сравнительная оценка абсолютных и относительных показателей УЗ-денситометрии паренхиматозных органов брюшной полости у лиц дефинитивного возраста // (Фахове видання наук. праць ІІ Нац. Конгр. АГЕ і топографоанатомів України, Луганськ, 16-19 вересня 1998 р.).- Луганськ: ВАТ “ЛОД”, 1998.- С..77-78.

  3. Гуминский Ю.И. Пропорциональность соматометрических параметров женщин дефинитивного возраста центрального региона Украины // Вісник морфології.- Вінниця, 1998.- Т.4, №2.- С.228-229.

  4. Гуминский Ю.И. Прогностическая регрессионная модель объема печени у мужчин дефинитивного возраста в норме по данным компьютерной томографии // Вісник морфології.- Вінниця, 1999.- Т.5, №1.- С.95-96.

  5. Гуминский Ю.И. Нормативный индивидуальный объем почек у мужчин дефинитивного возраста // Вісник морфології.- Вінниця, 1999.- Т.5, №2.- с.202-203.

  6. Гумінський Ю.Й. Нормативний індивідуальний об’ем селезінки у чоловіків дефінитивного віку // Вісник ВДМУ.- Вінниця, 1999.- Т.3, №2.- С.259-260.

  7. Гумінський Ю.Й. Нормальний індивідуальний об’єм печінки у дорослих жінок по даним комп’ютерної томографії // Укр. мед. aльманах.- Луганск, 1999.- Т.2, №4.- C.46-49.

  8. Гумінський Ю.Й. Нормативний індивідуальний об’єм селезінки у жінок дефінитивного віку // Буковинський медичний вісник.- 2000.- Т.4,№1.- С.44-48.

  9. Гумінський Ю.Й. Нормативний індивідуальний об’єм нирок у жінок дефінітивного віку // Вісник наукових досліджень.-2000.- Т.17, №1.- С.38-40.

  10. Гуминский Ю.И. Нормальный индивидуальный объем поджелудочной железы у взрослых по данным компьютерной томографии // Експериментальна і клінічна медицина.- 2000. - №1.- С.27-31.

  11. Шапаренко П.П., Гумінський Ю.Й. Пропорційні соматометричні параметри людини як ознака дефінітивості фізичного розвитку // Укр. мед. aльманах.- Луганск, 2000.- Т.3, №1.- C.181-184. (особистий внесок автора полягає у отриманні матеріала та математичному обгрунтуванні принципа пропорційності кількісних параметрів тіла людини як ознак дефінітивності розвитку організма, Шапаренко П.П. - надання допомоги у теоретичному обгрунтуванні принципа пропорційності)

  12. Хаимзон И.И., Гуминский Ю.И. Особенности технологии регрессионного анализа в среде Windows при ведении медико-биологических исследований // Вісник морфології.- Вінниця, 2000.- Т.6, №1.- С.143-145. (особистий внесок автора полягає у викладенні технологічних особливостей застосування методу при багаточисельних параметрах, що досліджуються, Хаимзон И.И. - надання допомоги у теоретичному обгрунтуванні застосування регресійного анализу, як інструменту пошуку закономірностей у медичних дослідженнях)

  13. Гуминский Ю.И. Валидность показателей массы и длины тела для общей характеристики индивидуума при прогнозировании нормальных параметров паренхиматозных внутренних органов брюшной полости человека // Вісник морфології.- Вінниця,2000.- Т.6, №2.- с.315-318.

  14. Гуминский Ю.И. Характеристика и взаимосвязи размеров тела мужчин и женщин первого зрелого и юношеского периодов жизни в норме //Укр. мед. aльманах.- Луганск, 2000.- Т3., №5.- C.52-59.

  15. Гуминский Ю.И. Характеристика объемов и вісцеро-соматических связей паренхиматохных органов брюшной полости мужчин и женщин первого зрелого периода жизни в норме // Укр. мед. aльманах.- Луганск, 2000.- Т.3, №6.- C.69-73.

  16. Гумінський Ю.Й. Пропорційність у сомато-вісцеральних співвідносинах організму людини в нормі // Вісник ВДМУ.- Вінниця, 2001.- Т.5, №2.- с.319-322.

  17. Гуминский Ю.И. Взаимосвязи показателей эхографической и компьютерно-томографической денситометрии печени, селезенки и поджелудочной железы 18-летних с индивидуальными соматометрическими параметрами // Российские морфологические ведомости.- 1998.- №3-4.- С.28-31.

  18. Гуминский Ю.И. Взаимосвязи линейных размеров и денситометрических показателей печени с индивидуальными соматометрическими параметрами по данным УЗ и КТ-исследования // Анналы хирургической гепатологии.- 1998.- МАИК, “Наука”.-Т.3, №3.- С.268.

  19. Гумінський Ю.Й. Пропорційність соматометричних параметрів чоловіків дефінітивного віку центрального регіону України // Вісник ВДМУ.- Вінниця, 1998.- Т.2, №2.- с.300-302.

  20. Гуминский Ю.И. Оценка точности определения объемов паренхиматозных органов брюшной полости по аксиальным компьютернотомографическим срезам // Вісник морфології.- Вінниця, 1999.- Т.5, №1.- с.101-102.

  21. Гуминский Ю.И. Пропорциональность некоторых параметров тела человека // Научные ведомости (серия медицина).- Белгород, 2000.- Т.11, №2.- с. 39-40.