Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Мозоль Станіслав Анатолійович. Запобігання злочинам проти виборчих прав громадян : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Мозоль С.А. Запобігання злочинам проти виборчих прав громадян. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право і кримінологія; кримінально-виконавче право. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2008.

У дисертації проведено комплексне дослідження заходів запобігання злочинам проти виборчих прав громадян. Розглянуто етапи розвитку та сучасний стан виборчого законодавства України, кримінологічну характеристику злочинів, які вчиняють у сфері виборчого процесу, та їх детермінанти.

Запропоновано систему заходів запобігання злочинам проти виборчих прав громадян, що являє собою комплекс загальносоціальних та спеціально-кримінологічних заходів морально-виховного; економічного; правового та ідеологічно-політичного характеру. Проведене дослідження має чітко виражений прикладний аспект. Запропоновано низку змін до виборчого та кримінального законодавства з метою вдосконалення правового захисту виборчих прав громадян. За результатами дослідження розроблено методичні рекомендації та пропозиції, які втілено в Комплексному цільовому плані запобігання злочинам проти виборчих прав громадян під час виборчого процесу в Україні.

У висновках дисертації викладено найбільш важливі наукові та практичні здобутки; основні теоретичні положення і рекомендації, що випливають із результатів дослідження; сформульовано конкретні пропозиції щодо запобігання злочинам проти виборчих прав громадян.

Узагальнення результатів дослідження дало можливість зробити, крім зазначених вище, такі висновки:

на основі нормативно-правового й доктринального аспектів щодо сутності та змісту такого соціально-правового інституту, як “виборчий процес” визначено його наукове поняття. Зокрема, запропоновано розглядати виборчий процес як врегульовану законодавством специфічну діяльність уповноважених органів і громадян держави, що здійснюється логічно послідовно, юридично унормовано, визначено в часі та спрямовану на формування конституційного якісного й кількісного складу органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

у зв’язку з існуванням великої кількості виборчих законів і підзаконних актів та їх неузгодженістю, що призводить до їх незнання і нерозуміння виборцями, назріла нагальна проблема розроблення та ухвалення Виборчого кодексу України. Прийняття такого Кодексу надасть можливість позбутися цілої низки проблем у правовому забезпеченні виборчих процедур та на законодавчому рівні визначити питання, що сьогодні регулюються підзаконними актами;

існуюча в Україні законодавча база є цілком достатньою для ефективного запобігання злочинам проти виборчих прав громадян. Вона надає правоохоронним органам можливість адекватно реагувати на будь-які злочинні вияви, спрямовані на порушення виборчих прав. Водночас констатовано, що для вітчизняного виборчого законодавства необхідна цілісність, повнота, завершеність;

зважаючи на значну поширеність і латентність злочинів проти виборчих прав громадян, практику притягнення виявлених осіб до кримінальної відповідальності та призначення їм покарання, можна зробити висновок, що ймовірність реального покарання за вчинення злочинів цієї категорії мізерна, принцип невідворотності відповідальності не забезпечується, наявна безкарність провокує на вчинення нових злочинів;

запропоновано визначення злочинності у сфері виборчого процесу як масового, історично-мінливого, соціально-негативного явища кримінально-правового характеру, що складається із сукупності злочинів проти виборчих прав громадян, які вчиняються як під час виборчого процесу, так і поза ним;

головним чинником, що формує особу злочинця (який порушує виборчі права) та посилює криміногенний вплив інших детермінуючих чинників, є низький рівень правової свідомості громадян, а також незнання виборчих процедур та виборчого законодавства;

стосовно запобігання злочинним виявам у сфері виборчого процесу до організації діяльності органів внутрішніх справ можна віднести: аналіз й оцінку злочинів у зазначеній сфері та практики запобігання їм; оцінку нормативно-правового регулювання питань охорони й забезпечення виборчих прав громадян; планування запобіжно-профілактичних заходів; розміщення сил і засобів, що забезпечують їх проведення; взаємодію суб’єктів запобіжно-профілактичної діяльності тощо;

найбільш перспективними запобіжними заходами є такі: підвищення матеріального забезпечення членів виборчих комісій усіх рівнів; посилення контролю за використанням бюджетних коштів, виділених на проведення виборів, а також за фінансовою діяльністю політичних партій і блоків; подальше впровадження та використання у виборчому процесі інформаційних технологій, а саме Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори”; розроблення та створення ефективної системи безперервної виборчої освіти громадян; утворення у складі органів прокуратури, на період виборчого процесу, робочих груп із найбільш досвідчених працівників галузевих управлінь та відділів для швидкого реагування на порушення виборчого законодавства; посилення взаємодії із правоохоронними та контролюючими органами щодо забезпечення дотримання виборчого законодавства та охорони виборчих прав; підвищення компетентності та якості прокурорського нагляду шляхом цілеспрямованої спеціалізації кадрів; здійснення перевірок та аналіз практики реагування керівників окружних і дільничних виборчих комісій на подання і приписи органів прокуратури та внутрішніх справ, рішення (постанови) судів з вимогами усунення виявлених порушень, причин й умов, що сприяли порушенню виборчого законодавства та виборчих прав громадян зокрема;

з метою окреслення першочергових напрямів запобігання та протидії злочинності у сфері виборчого процесу та визначення послідовності у їх реалізації для досягнення ефективних результатів, запропоновано проведення запобіжних заходів відповідно до проекту Комплексного цільового плану запобігання злочинам проти виборчих прав громадян під час виборчого процесу в Україні.

Публікації автора:

  1. Мозоль С. А. Нормативне забезпечення запобігання правопорушенням, які пов’язані з використанням відкріпних посвідчень на виборах в Україні / С. А. Мозоль // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – К., 2006. – № 3. – С. 113–119.

  2. Мозоль С. А. Фальсифікація виборчих документів: характеристика найпоширеніших способів / С. А. Мозоль // Право України. – 2007. – № 2. – С. 82–85.

  3. Мозоль С. А. Тенденції злочинності у період проведення виборів в Україні / С. А. Мозоль // Право України. – 2007. – № 12. – С. 85–88.

  4. Мозоль С. А. Причини та умови вчинення злочинів проти виборчих прав громадян / С. А. Мозоль // Правова держава / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. – 2008. – № 19. – С. 448–456.

  5. Мозоль С. А. Роль і місце правоохоронних органів у виборчому процесі на виборах народних депутатів України / С. А. Мозоль // Формування громадського суспільства та правової держави в контексті європейської інтеграції : тези доп. наук.-практ. конф., Київ, 21–22 квіт. 2006 р. – К. : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 117–180.

  6. Мозоль С. А. Форми і способи захисту виборчих прав громадян / С. А. Мозоль // Вибори – 2006: Досвід. Проблеми. Перспективи : Збірник матеріалів міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 31 жовт. – 1 листоп. 2006 р. – К. : Атіка, 2007. – С. 263–267.

  7. Мозоль С. А. Етапи виборчого процесу / С. А. Мозоль // Формування правової держави в Україні. Проблеми і перспективи : Матеріали ІХ всеукраїнської наук.-практ. конф., Тернопіль, 13 квіт. 2007 р. : у 2 ч. – Тернопіль : Тернопіль. нац. економ. ун-т, 2007. – Ч. 1. – С. 267–270.

  8. Мозоль С. А. Правова культура виборців як засіб запобігання злочинам проти виборчих прав громадян / С. А. Мозоль // Правова система України: сучасний стан та перспективи удосконалення : тези доп. наук.-практ. конф., Київ, 20–21 квіт. 2007 р. : у 2 ч. – К. : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2007. – Ч. 2. – С. 140–145.

  9. Мозоль С. А. Відповідальність як засіб правової охорони виборчих прав громадян / С. А. Мозоль // Верховенство права у правозастосовній діяльності : Матеріали регіональної наук.-практ. конф., Івано-Франківськ, 12–13 жовт. 2007 р. – Івано-Франківськ. : Прикарпатський. нац. ун-т ім. В. Стефаника, 2007. – С. 121–126.