Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


33. Бровченко Інна Юріївна. Заселення та господарське освоєння південно-східних степів України в другій половині XVII-XVIII ст.: дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Бровченко І.Ю. Заселення та господарське освоєння південно-східних степів України в другій половині XVII протягом XVIII ст. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01. історія України. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2004.

В дисертації комплексно досліджується хід заселення та господарського розвитку територій у середній течії р. Сіверський Донець за період від виникнення тут населених пунктів, зафіксованих у джерелах XVII ст., до кінця XVIII ст. До передумов заселення та опанування краю віднесено географічне положення, наявність системи шляхів сполучення (шляхи, річки) та поселень за середньовічної доби. Формування складу населення регіону продовжувалося за нового часу і повязане, насамперед, з експансією Росії. Розглядаючи ці землі як "буферну зону" на кордоні з кочовиками, російський уряд намагався створювати сприятливі умови для заселення і господарського опанування краю. Основні етнічні групи, що були покликані здійснити цей процес, становили росіяни ("служилые по прибору") та українці (селяни), допомiжну роль у зміцненні пiвденного порубiжжя покликано було відігравати донське та запорізьке козацтво. У краї сформувалася локальна контактна зона з характерними ознаками. Такий перебіг подій відбувався до Булавiнського повстання (1707-1709 рр.), після придушення якого досліджуваний процес вiдбувався в умовах оформлення краю як внутрiшнього регіону Росiйсько держави.

Поряд з цим подаються основні напрямки розвитку господарства, економічне районування та торговельні звязки. Відтворюється господарсько-побутовий уклад типового поселення майстрів-ремісників Луганського містечка початку XVIII ст.