667. Себов Денис Михайлович. Застосування чотирикамерних вуглекислих ванн та дозованої ходьби у відновлювальному лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця з імплантованим електрокардіостимулятором: дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології. - О., 2004.
Анотація до роботи:
Себов Д.М. Застосування чотирикамерних вуглекислих ванн і дозованої ходьби у відновлювальному лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця з імплантованим електрокардіостимулятором. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – курортологія та фізіотерапія. – Український науково-дослідний інститут реабілітації та курортології, Одеса, 2004.
Дисертацію присвячено розробці нових підходів в лікуванні хворих на ІХС з імплантованим кардіостимулятором внаслідок тривалої брадіаритмії, заснованих на комплексному застосуванні поряд з медикаментозною терапією чотирикамерних вуглекислих ванн і лікувальної дозованої ходьби. Запропоноване комплексне лікування позитивно впливає на систолічну і діастолічну функції лівого шлуночка, має кардіорепаративну дію, викликає регрес гіпертрофії міокарда лівого шлуночка в середньому на 10-12 %; збільшує толерантність до фізичного навантаження і коронарний резерв, приводить до збільшення потужності фізичного навантаження в середньому на 25 %; приводить до зниження концентрації адреналіну і норадреналіну в крові, що зменшує патологічну гіперсимпатикотонію, яка присутня у даної категорії хворих.
Запропонований в дисертації інтегративний ехокардіографічний показник – індекс дисфункції міокарда достовірно відображає функціональний стан хворих на ІХС (коефіцієнт кореляції між індексом дисфункції міокарда і функціональним класом серцевої недостатності склав після лікування 0,83, дисперсійне відношення – 0,82).
1. У хворих на ІХС з тривалим брадіаритмічним синдромом в ранньому реабілітаційному періоді після імплантації ЕКС відмічаються виражені порушення функції серцево-судинної системи, що виявляються вираженою задишкою, кардіалгіями, головними болями і запамороченням, порушенням серцевого ритму, центральної і периферичної гемодинаміки, зниженням скоротливої функції міокарда і зміною його структурно-геометричних характеристик, погіршенням коронарного і міокардіального резервів організму, патологічною гіперсимпатикотонією.
2. Застосування комплексного відновлювального лікування у хворих на ІХС з імплантованим ЕКС на ранньому післяопераційному етапі з включенням чотирикамерних вуглекислих ванн і лікувальної дозованої ходьби зменшує клінічні прояви ІХС, у тому числі пов'язані з тривалим аритмогенним синдромом, викликає зниження системного артеріального тиску і периферичного судинного опору, покращує електрофізіологічні показники серця, знижує частоту виникнення різних аритмій і сумарну кількість екстрасистол.
3. Чотирикамерні вуглекислі ванни і лікувальна дозована ходьба при їх поєднаному застосуванні позитивно впливають на систолічну і діастолічну функції лівого шлуночка у хворих на ІХС з імплантованим ЕКС, сприяють вираженій кардіорепаративній дії, направленої на регрес гіпертрофії лівого шлуночка, зменшують масу міокарда, а також викликають поліпшення основних структурно-геометричних показників в середньому на 10-12 %.
4. Застосування чотирикамерних вуглекислих ванн і лікувальної дозованої ходьби в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на ІХС з імплантованим ЕКС збільшує толерантність до фізичного навантаження і коронарний резерв, викликаючи збільшення потужності виконуваного навантаження в середньому на 25 %.
5. Використання чотирикамерних вуглекислих ванн в поєднанні з лікувальною дозованою ходьбою в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на ІХС з імплантованим ЕКС зменшують патологічну гіперсимпатикотонію, що проявляється достовірним зниженням концентрації адреналіну і норадреналіну в крові.
6. Найкращого терапевтичного ефекту від проведеного комплексного відновлювального лікування досягнуто в групах з встановленим двокамерним режимом кардіостимуляції (режими DDD і DDDR), який забезпечує більш сприятливі гемодинамічні умови для розвитку функціональних резервів організму.
7. Запропонований нами інтеграційний ехокардіографічний показник – індекс дисфункції міокарду достовірно відображає функціональний стан хворих на ІХС. Кореляційний аналіз між індексом дисфункції міокарда і функціональним класом серцевої недостатності у даної категорії хворих показав чіткий лінійний функціональний зв'язок між даними двома ознаками, що дає можливість ехокардіографічно визначати функціональний клас серцевої недостатності у хворих на ІХС з високим ступенем вірогідності (загальногрупові коефіцієнт кореляції після лікування - 0,83±0,03, дисперсійне відношення - 0,82±0,03).
Публікації автора:
Статі в наукових виданнях
Себов Д.М. Применение углекислых ванн в восстановительном лечении больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. –2002. –№4. –С.8-12.
Себов Д.М. Преформовані фізичні фактори в реабілітації хворих ішемічною хворобою серця з імплантованим кардіостимулятором: проблеми і перспективи // Вісник наукових досліджень. –2002. –№4. –С.25-27.
Себов Д.М. Дозированная лечебная ходьба на стационарном этапе реабилитации больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором // Буковинський медичнй вісник. –2002. –№4. –С.124-128.
Себов Д.М. Застосування чотирикамерних вуглекислих ванн та лікувальної дозованої ходьби у комплексному відновлювальному лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця з імплантованим кардіостимулятором // Лікувальна справа. –2004. –№2. –С.22-30.
Деклараційні патенти на винахід
Деклараційний патент на винахід № 51129 А. Спосіб лікування хворих на ішемічну хворобу серця з імплантованим електрокардіостимулятором / Якименко О.О., Себов Д.М., Коломієць С.М. –Заявлено 08.01.2002. –Опубліковано 15.11.2002. –Бюл. №11.
(Дисертантом особисто розроблено та клінічно апробовано схему лікування, проведено інформаційний пошук щодо способів лікування ІХС, підготовлено документацію щодо винаходу).
Деклараційний патент на винахід № 53513 А. Спосіб діагностики функціонального класу серцевої недостатності хворих на ішемічну хворобу серця / Якименко О.О., Коломієць С.М., Себов Д.М. –Заявлено 20.06.2002. –Опубліковано 15.01.2003. –Бюл. №1.
(Дисертантом клінічно апробовано спосіб даігностики, проведено інформаційний пошук, підготовлено матеріали до держдепартаменту інтелектуальної власності).
Тези доповідей
Себов Д.М., Коломиец С.Н., Василец В.В. Физические методы лечения на стационарном этапе реабилитации у больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором // Вестник аритмологии. –2000. –№15. –С.98.
(Дисертантом зроблено аналіз літератури щодо фізичних чинників, які використовуються при ІХС, сформовані групи досліджених).
Якименко Е.А., Коломиец С.Н., Себов Д.М. Значение госпитального этапа реабилитации больных с имплантированным кардиостимулятором // Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів: М-ли української наук.-практ. конф. 14-16 березня 2001. –Київ. -2001. –С.82-83.
(Дисертантом зроблено відбір інформаційних джерел, аналіз літератури, формування клінічних груп та статистичну обробку результатів).
Якименко Е.А., Коломиец С.Н., Себов Д.М. Оценка переносимости физических нагрузок на стационарном этапе реабилитации у больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором с использованием преформированных физических факторов // Актуальные проблемы физиотерапии, курортологии и медицинской реабилитации: М-лы международной науч.-практ. конф. 20-21 ноября 2002г. –Одесса, 2002. –С.116-118.
(Дисертантом проведено клінічне спостереження хворих на ІХС, статистичну обробку, підготовлено матеріали до друку).
Якименко О.О., Коломієць С.М., Себов Д.М. Усунення патологічного впливу гіперсимпатикотонії шляхом застосування вуглекислих ванн у хворих з тривалою брадіаритмією на ранньому післяопераційному етапі після імплантації кардіостимулятора // Курортні і природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації: М-ли ІІ-го національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів України. 12-13 листопада 2002. –Слов’янськ. -2002. –С.285-286.
(Дисертантом проведено відбір хворих до клінічних груп, проведено статистичний аналіз отриманих даних).
Себов Д.М., Коломиец С.Н., Артеменко А.В. Красилюк Н.В. К вопросу госпитального этапа реабилитации больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором // Вестник аритмологии. –2002. –№25, приложение А. –С.137.
(Дисертантом зроблено клінічне обстеження хворих, статистичну обробку та узагальнення результатів дослідження).
Якименко Е.А.. Себов Д.М., Коломиец С.Н. Использование дозированной лечебной ходьбы и углекислых ванн в реабилитации больных ишемической болезнью сердца с имплантированным кардиостимулятором // Перспективи ровитку спортивної медицини і лікувальної фізкультури ХХІ століття: М-ли І Всеукр. з’їзду фахівців із спортивної медицини і ЛФК. –Одеса. -2002. –С.215-216.
(Дисертантом частково зроблено відбір інформаційних джерел, аналіз літератури, статистичну обробку результатів лікування).
Коломиец С.Н., Себов Д.М., Василец В.В. Использование физиотерапевтических методов лечения в комплексном восстановительном лечении больных ишемической болезнью сердца с имплантированным электрокардиостимулятором // Вестник аритмологии. –2004. –№35. –С.91.
(Дисертантом зроблено обстеження клінічних груп хворих, статистичну обробку та узагальнення результатів дослідження).