Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


426. Ладарія Олена Григоріївна. Застосування гіпербаричної оксигенації у комплексній реабілітації гірників глибоких вугільних шахт з тепловими ураженнями: дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Ладарія О.Г. Застосування гіпербаричної оксигенації у комплексній реабілітації гірників глибоких вугільних шахт з тепловими ураженнями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна. - Донецький державний медичний університет ім.М.Горького, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено проблемі застосування гіпербаричної оксигенації у комплексній реабілітації гірників глибоких вугільних шахт, які перенесли гострі та хронічні перегріви, на підставі встановлених закономірностей формування і особливостей перебігу теплових уражень. Дана гігієнічна оцінка умов праці гірників основних професій глибоких вугільних шахт. Встановлено, що найбільш несприятливі умови по мікроклімату та важкості праці спостерігаються у вибійників шахт з крутим заляганням вугільних пластів, у зв’язку з чим у них реєструється найбільше число випадків теплових уражень. Визначено залежність виникнення гострих перегрівів від пори року. Первинною ланкою теплових уражень у гірників глибоких вугільних шахт є гострий перегрів, що виникає внаслідок прямої дії тепла і напруження адаптаційних резервів автономної нервової системи. Хронічний перегрів є наступною ланкою теплових уражень, що характеризується необоротними органічними змінами з боку системи кровообігу, гомеостазу, нервової системи. Вперше проаналізовано віддалені наслідки теплових уражень. Провідним заходом в комплексній корекції порушень здоров’я у осіб з тепловими ураженнями є гіпербарична оксигенація: при гострому перегріві оптимальним є режим мінімізованої баротерапії з 5-6 сеансів при тиску 1,1-1,3 ата, експозиції 20-30 хвилин; при хронічному перегріві зазначені показники складають відповідно 8-10 сеансів, 1,4-1,7 ата, 40-60 хвилин. Запропоновано комплекс реабілітаційних заходів і проведено аналіз його медичної ефективності.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі – комплексної реабілітації гірників глибоких вугільних шахт з тепловими ураженнями на основі застосування гіпербаричної оксигенації.

1.Умови праці гірників основних професій (вибійників, прохідників, ГРОВ) глибоких вугільних шахт характеризуються несприятливим сполученням нагріваючого мікроклімату і важкості праці; температура повітря в очисних і підготовчих виробках перевищує фізіологічно допустиму в середньому на 5,7±0,2С.

2.Найбільш несприятливі за мікрокліматом і важкістю праці умови визначені у вибійників на шахтах з крутим заляганням вугільних пластів, що призводить до найбільшого числа випадків (67,5 %) гострих і хронічних перегрівів, а також їх важкого перебігу; у прохідників на шахтах з крутим і пологим заляганням пластів число випадків складає 16,2 %, у ГРОВ – 13,5 % при більш легкому перебігу.

3.Встановлено, що в теплий період року (травень-вересень) кількість випадків гострих перегрівів складає 34,8±5,4 на місяць, а у холодний період (жовтень-квітень) – 19,3±3,7 на місяць (p<0,05); кількість випадків хронічних перегрівів залишається практично на одному рівні у теплий (9,2±2,1 на місяць) і холодний (9,0±3,4 на місяць) періоди року.

4.Первинною ланкою теплових уражень у гірників глибоких вугільних шахт є гострий перегрів, що виникає внаслідок прямої дії тепла та напруження адаптаційних резервів автономної нервової системи, і в основі якого лежать порушення гомеостазу, що обумовлюють клітинну гіпоксію і призводять до достовірних (p<0,05) функціональних змін з боку водно-електролітного балансу (підвищення концентрації Mg++ у плазмі крові до 1,3±0,2 ммоль/л), теплової стійкості (зниження терморезистентності еритроцитів до 93,0±3,1 с), кровообігу (синусову тахікардію визначено у 46,7±6,0 % осіб) та дихання (погіршення максимальної об’ємної швидкості на рівні дрібних бронхів до 69,4±1,8 %), нервової системи (транзиторна неврологічна симптоматика визначена у 30,8 %, симпатична активація у 84,2 % обстежених), надниркової і тиреоїдної систем (підвищення рівня кортизолу до 730,5±10,4 нмоль/л, тироксину до 172,3±14,4 нмоль/л).

5.Наступною ланкою теплових уражень є хронічний перегрів, який характеризується виснаженням резервів адаптації, стійкими функціональними розладами і необоротними органічними змінами з боку системи кровообігу (стійке підвищення АТ і синусова брадикардія - у 50 % обстежених, гіперкінетичний тип кровообігу - у 83,5 %), гомеостазу (пригнічення активності тиреоїдної системи зі зниженням рівня тироксину до 124,0±16,2 нмоль/л), резервів оксидантно-антиоксидантної системи (зниження рівню МДА до 2,9±0,4 ммоль/л, ДК до 3,0±0,3 нмоль/л, пероксидази до 276,3±4,1 ум.од.), парасимпатичного відділу автономної нервової системи (підвищення активності - у 64,4 % обстежених), що є наслідком неадекватної корекції функціональних порушень, обумовлених гострим перегрівом, або тривалої дії нагріваючого мікроклімату.

6.Серед віддалених наслідків теплових уражень ішемічна хвороба серця складає 30,0 % випадків, гіпертонічна хвороба – 16,3 %, дисциркуляторна енцефалопатія – 14,7 %, гостре порушення мозкового кровообігу – 7,8 %, нейросенсорна приглухуватість – 19,4 %; стабілізація процесу на рівні першого обстеження спостерігалась у 7,5 % гірників. Кризовий перебіг гіпертонічної хвороби, порушення серцевого ритму, кардіоміопатії, інфаркт міокарда спостерігалися у гірників з хронічним перегрівом віком більше 40 років, зі стажем роботи в умовах нагріваючого мікроклімату 12-15 років; наслідки у вигляді гострого порушення мозкового кровообігу визначені у 11,4 % пацієнтів з гострим перегрівом у віці до 40 років при стажі біля 10 років.

7.Гіпербарична оксигенація як універсальний адаптоген є провідним методом корекції порушень, викликаних тепловими ураженнями, за умовами використання диференційованих режимів під контролем критеріїв ефективності – індексу напруження та основних параметрів центральної гемодинаміки. При гострому перегріві оптимальним є режим мінімізованої ГБО (5-6 сеансів, тиск 1,1-1,3 ата, експозиція 20-30 хвилин); при хронічному перегріві зазначені показники складають відповідно 8-10 сеансів, 1,4-1,7 ата, 40-60 хвилин.

8.Клініко-функціональний ефект застосування ГБО у комплексній реабілітації зберігається протягом 6-12 місяців у 80 % осіб з гострим перегрівом і на протязі 6-9 місяців у 67 % гірників з хронічним перегрівом; повторні курси ГБО сприяє закріпленню ефекту.

9.Заходи комплексної реабілітації гірників з гострими і хронічними перегрівами впроваджено в лікувально-профілактичних закладах, клініці НДІ промислової медицини, м.Кривий Ріг. Матеріали дисертації використано у навчальних програмах профільних кафедр Донецького державного медичного університету ім.М.Горького.

Публікації автора:

1.Ткаченко Л.Н., Валуцина В.М., Ладария Е.Г. Особенности состояния вегетативной нервной системы у горнорабочих с тепловыми поражениями // Медицина труда и промышленная экология. - 1995. - № 10. – С. 42-44. Автором проаналізовано закономірності змін вегетативної нервової системи в залежності від виду ТУ, узагальнено результати обстеження.

2.Клинические проявления теплового поражения у горнорабочих угольных шахт / Валуцина В.М., Ткаченко Л.Н., Николенко В.Ю., Канюка С.Б., Ладария Е.Г., Ракша-Слюсарева Е.А., Асланова Е.А., Войнар Р.А. // Врачебное дело. - 1996. - №1-2. – С.152-156. Автором розроблено діагностичні критерії ТУ.

3.Частота тепловых поражений у горнорабочих глубоких угольных шахт / Валуцина В.М., Ткаченко Л.Н., Ладария Е.Г., Токарев Г.Н., Салова О.В., Мирная Е.В. // Вест. гигиены и эпидемиологии. - 2001. - Т.5, №1. – С.50-52. Автором встановлено особливості виникнення ГП та ХП.

4.Ладария Е.Г., Мирная Е.В. Применение ГБО и солкосерила в комплексном лечении больных с тепловыми поражениями // Український медичний часопис. - 2002. - №2. - С.62-64. Автором визначена роль ГБО у комплексі з антиоксидантами при реабілітації гірників з ТУ і профілактики їх ускладнень.

5.Гипербарическая оксигенация в реабилитации горнорабочих с поражениями центральной нервной системы / Ладария Е.Г., Мирная Е.В., Николенко В.Ю., Гладчук Е.А., Каратаева К.О. // Запорізький медичний журнал. - 2002. - №3. - С.81-83. Автором показано позитивний вплив ГБО на ЦНС при ТУ.

6.Ладарія О.Г. Використання гіпербаричної оксигенації в реабілітації і профілактиці ускладнень теплових уражень у гірників глибоких вугільних шахт та її ефективність // Український журнал екстремальної медицини імені Г.О.Можаєва. – 2003. – Т.4, №3. - С. 72-78.

7.“Тепловая болезнь” у горнорабочих глубоких угольных шахт Донбасса / Валуцина В.М., Ладария Е.Г., Ткаченко Л.Н., Канюка С.Б., Мирная Е.В., Асланова Е.А., Цвирко И.В., Салова О.В. // Гигиена труда. - Киев, 2003. - Вып.34, Т.2. - С.763-775. Автором уточнено закономірності виникнення ТУ у гірників, розроблено схему патогенетичних порушень при ТУ.

8.Спосіб діагностики гострого перегрівання у гірників: Патент України на винахід №10123 А МПК5 G 01 N 33/48, G 01 N 33/53, A 61 B 10/00 / Ракша-Слюсарева О.А., Слюсарев О.А., Ладарія О.Г., Валуцина В.М. / Заявлено 15.12.1993; Опубл. 30.09.1996; Бюл. Промислова власність №3 - 1с. Автором обґрунтована можливість лабораторної діагностики ГП.

9.Валуцина В.М., Ладария Е.Г., Мирная Е.В. О целесообразности применения ГБО в лечении и реабилитации больных с тепловыми поражениями // Вест. гигиены и эпидемиологии. - 2000. - Т.4, №1. Приложение. – С.51-53.

10.Результаты проспективного наблюдения за горнорабочими с тепловыми поражениями / Валуцина В.М., Ладария Е.Г., Ткаченко Л.Н., Николенко В.Ю., Асланова Е.А., Мирная Е.В. // Актуальные проблемы медицины труда и экологии Донбасса: Мат. междунар. науч.-практич. конф. – Донецк, 2000. – С.147-148.

11.Патогенетическое обоснование использования метода гипербарической оксигенации в лечении профессиональных болезней шахтеров-угольщиков / Соболева Н.П., Николенко В.Ю., Ладария Е.Г., Мирная Е.В., Боева И.А., Третьяк Л.Ф. // Актуальные проблемы медицины труда и экологии Донбасса: Мат. междунар. науч.-практич. конф. – Донецк, 2000. – С.199.

12.Отдаленные последствия тепловых поражений у горнорабочих глубоких угольных шахт Донбасса / Валуцина В.М., Ладария Е.Г., Ткаченко Л.Н., Асланова Е.А., Николенко В.Ю., Мирная Е.В. // 1 Всерос. съезд профпатологов: Тез. докл. - Тольятти, 2000. - С.124.

13.Ладарія О.Г. Деякі особливості дії мінімізованої баротерапії при теплових ураженнях у гірників глибоких вугільних шахт // ІХ Конгрес Світової федерації українських лікарських товариств: Тез. доп.– Луганськ, 2002. - С.45-46.

14.Терапевтическая эффективность гипербарической оксигенации в реабилитации горнорабочих с отдаленными последствиями тепловых поражений и промышленных интоксикаций / Ладария Е.Г., Мирная Е.В., Токарев Г.Н., Волошина Л.Т., Николенко В.Ю., Цвирко И.В. // Анализ вариабельности ритма сердца в клинической практике: Мат. 1 междунар. науч. конф. – Киев, 2002. - С.70-72.

15.Оценка и прогноз функционального состояния горнорабочих с тепловыми поражениями / Ладария Е.Г., Мирная Е.В., Гладчук Е.А., Валуцина В.М., Дацко А.А., Волошина Л.Т., Ткаченко Л.Н., Валиулина С.М., Цвирко И.В. // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. - 2002. - №2(д). - С.88-90.

16.Гіпербарична оксигенація в реабілітації гірників з наслідками теплових уражень і промислових інтоксикацій / Ладарія О.Г., Мирна О.В., Гладчук Є.О., Волошина Л.Т., Токарев Г.М. // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез доп. наук.-практ. конф. - Київ, 2003. – Вип.5.- С.225-226.