Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Доленко Ольга Борисівна. Застосування поліпептидного препарату даларгіну у дітей з незрощенням піднебіння на догоспітальному етапі і в ранньому післяопераційному періоді: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2003.



Анотація до роботи:

Доленко О.Б. Застосування поліпептидного препарату далагріну у дітей з незрощеннями піднебіння на догоспітальному етапі і в ранньому післяопераційному періоді.

Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22.-стоматологія.-Українська медична стоматологічна академія МОЗ України.- Полтава, 2003.

Шляхом застосування поліпептидного препарату даларгіну на догоспітальному етапі і в ранньому післяопераційному періоді підвищена ефективність комплексного лікування дітей з уродженими незрощеннями піднебіння.

Включення в комплексне лікування поліпептидного препарату даларгіну призводило до покращення показників вільнорадикального окислення ліпідів і, як результат, стимулювало ферментативну ланку антиоксидантного захисту.

Під дією даларгіну відбувалась повноцінна крайова епітелізація, спостерігалась посилена проліферація фібробластів, активація процесів колагенолізісу, що позитивно вплинуло на якість загоєння, сприяло формуванню мяких рубців та дозволило покращити перебіг післяопераційного періоду і зменшити кількість ускладнень в два рази.

Після оперативного втручання, в процесі репаративної регенерації, у дітей з вродженими незрощеннями піднебіння податливість рубцевої тканини в ділянці виходу судинно-нервових пучків знизилась в два рази. Після застосування даларгіну вже через 6 місяців рубці в 1,4 рази були еластичніші, ніж при традиційному лікуванні.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у підвищенні ефективності комплексного лікування дітей з уродженими незрощеннями піднебіння на догоспітальному етапі і в ранньому післяопераційному періоді шляхом застосування поліпептидного препарату даларгіну.

1. Результати електропунктурної діагностики за методикою Р.Фолля засвідчили, що у всіх дітей з уродженими незрощеннями піднебіння виявлена поліорганна супутня соматична патологія. При цьому у 66,7 % хворих вона була діагностована вперше. Це вимагає виваженого підходу до поглибленого обстеження й оздоровлення їх в передопераційному періоді, що дозволяє поліпшити перебіг раннього післяопераційного періоду.

2. У дітей з уродженими незрощеннями піднебіння спостерігається активація процесів перекисного окислення ліпідів в крові і ротовій рідині, що характеризується збільшенням рівня ТБК-реактантів, як до, так і після інкубації в 1,2 і 1,6 разів та в 2,1 і 3,4 разів відповідно, перекисної резистентності еритроцитів та дієнових кон`югатів в 1,2 рази, підвищенням активності супероксиддисмутази в 1,4 і церулоплазміну в 1,3 рази, зменшенням активності каталази в 1,2 рази. Після проведення ураностафілопластики має місце виражене прогресування цих змін.

3. Включення в комплексне лікування поліпептидного препарату даларгіну призводить до покращення показників вільнорадикального окислення ліпідів і, як результат, стимулює ферментативну ланку антиоксидантного захисту. Так, на 3-4 добу після оперативного втручання всі показники перекисного окислення ліпідів та факторів антиоксидантного захисту в другій групі були вищими в середньому у 1,2 рази, на 7-8 добу - у 1,4 рази у порівнянні з першою, а на 11-12 добу майже наблизились до показників контрольної групи.

4. Морфологічне вивчення біоптатів мяких тканин піднебіння в післяопераційному періоді у дітей з традиційним лікуванням виявило сповільнення крайової епітелізації рани, передчасне склерозування грануляційної тканини, утворення щільних рубців. Під дією даларгіну відбувалась повноцінна епітелізація, спостерігалась посилена проліферація фібробластів, активація процесів колагенолізісу, що позитивно впливало на якість загоєння і сприяло формуванню мяких рубців.

5. До оперативного втручання податливість слизової оболонки піднебіння при серединних ізольованих незрощеннях, як і при односторонніх наскрізних, на боці більшого фрагменту, близька до норми, а меншого, як і при двосторонніх – нижча в області виходу судинно-нервового пучка в 1,3 рази. Через місяць після оперативного втручання в обох групах порівняння податливість рубцевої тканини в цих ділянках знизилася в середньому в 2 рази і вже через шість місяців під впливом даларгіну рубці в 1,4 рази були еластичніші, ніж при традиційному лікуванні.

6. Розроблено, апробовано і впроваджено в клініку спосіб та методику комплексного лікування хворих з незрощеннями піднебіння із використанням поліпептидного препарату даларгіну, що дозволило покращити перебіг післяопераційного періоду і зменшити кількість ускладнень в 2 рази.

Публікації автора:

1.Доленко О.Б. Влияние даларгина на податливость послеоперационных рубцов неба у детей после радикальной ураностафилопластики // Современная стоматология.-2002.-№2.-С.99-103.

2.Доленко О.Б. Діагностична інформативність методу електропунктури у виявленні супутніх патофізиологічних порушень у дітей з уродженими вадами піднебіння // Вісник проблем біології і медицини.-2002.-Вип.7-8.-С.104-108.

3.Антиоксидантная эффективность даларгина в комплексном лечении детей с врожденными расщелинами неба на догоспитальном этапе и в раннем послеоперационном периоде / П.И. Ткаченко, И.П. Кайдашев, Е.В. Гуржий, О.Б. Доленко // Український стоматологічний альманах.-2002.-№3.-С.43-46. Здобувач особисто провела набір хворих, статистичну обробку матеріалу, аналіз та узагальнення результатів.

4. Пат. 45799 А Україна, МКВ А61В5/0245. Пристрій для вимірювання податливості слизової оболонки піднебіння: Деклараційний патент 45799 А Україна, МКВ А61В5/0245/ Доленко О.Б., Ткаченко П.І., Доценко В.І., Вернігора С.П., М.І. Ягольнік, (UA).-№2001074760; Заявка 09.07.2001; Опубл.15.04.2002, Бюл.№4. Здобувачем особисто проведені клінічні обстеження, визначальною є участь в розробці, описі винаходу та оформленні до друку.

5. Влияние анатомических нарушений лицевого скелета на структуру заболеваемости верхних дыхательных путей у детей с врожденными уродствами лица / П.И. Ткаченко, Е.В. Гуржий, О.Б. Доленко, В.И. Шинкевич // Актуальні проблеми ортопедичної стоматології та ортодонтії / Матеріали Всеукр. науково-практичної конф. 17-18 травня 2000 року. – Вип. 2. – Полтава. - 2000. - С. 29-30. Здобувачу належить підбір та аналіз статистичного матеріалу за даними архіву міської дитячої клінічної лікарні м. Полтави та власних спостережень.