Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Горша Оксана Вікторівна. Застосування рефлексо- та фітотерапії у відновлювальному лікуванні дітей, хворих на первинну артеріальну гіпертензію: Дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2002. - 147 арк. : іл. - Бібліогр.: арк. 125-147.



Анотація до роботи:

Горша О. В. Застосування рефлексо- та фітотерапії у відновлювальному лікуванні дітей, хворих на первинну артеріальну гіпертензію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – курортологія та фізіотерапія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології, Одеса, 2002.

Дисертацію присвячено проблемі підвищення ефективності відновлювального лікування дітей, хворих на первинну артеріальну гіпертензію (ПАГ), шляхом застосування комплексів рефлексо- та фітотерапії в залежності від стадії захворювання.

Клініко-параклінічні та лабораторні дослідження, проведені у дітей, хворих на ПАГ, виявили: переважання симпатикотонії на транзиторній та лабільній стадіях захворювання та ваготонії при стабільному перебігу; порушення гемодинаміки, що прогресують від стадії високого гемодинамічного удару до підвищеного периферичного опору кровотоку; гіперурікемію, яка на ранніх стадіях зумовлюється надмірним синтезом сечової кислоти, та на стабільній стадії поглиблюється за рахунок зниження елімінації уратів.

Обгрунтовано диференційований підхід до застосування електропунктури, масажу рефлексогенних зон та фітотерапії у комплексній реабілітації дітей з первинною артеріальною гіпертензією залежно від стадії захворювання (особливості формування рецептури для електропунктури та фітотерапії, кратність повторних курсів, оптимальні параметри методик).

Встановлено, що комплексне диференційоване використання рефлексо- та фітотерапії надає значний гіпотензивний ефект та нормалізуючий вплив на стан вегетативного регулювання, оптимізує кінетичні параметри діяльності серця, поліпшує регіональну гемодинаміку, регулює процеси синтезу та екскреції сечової кислоти у дітей, хворих на ПАГ різних стадій, дозволяє зменшити медикаментозне навантаження та кількість рецидивів при катамнестичному спостереженні.

1. Виявлені основні клініко-функціональні характеристики первинної артеріальної гіпертензії у дітей в залежності від стадії захворювання: переважання симпатикотонії при транзиторному та лабільному перебігу ПАГ та ваготонії на стабільній стадії захворювання; порушення гемодинаміки, прогресуючі від стадії високого гемодинамічного удару до підвищеного периферичного опору кровотоку; гіперурікемія, що на ранніх стадіях ПАГ зумовлюється надмірним синтезом сечової кислоти, на стабільній стадії поглиблюється за рахунок зниження елімінації уратів, – що обумовило необхідність застосування диференційованих комплексів відновлювального лікування.

2. Застосування посиндромної електропунктури у комплексі з масажем рефлексогенних зон та фітотерапією на транзиторній та лабільній стадіях первинної артеріальної гіпертензії дозволило досягти стійкого зниження АТ та покращення загального стану хворих дітей шляхом усунення вегетативної

дисфункції, нормалізації як кінетичних так і резистивних компонентів гемодинаміки, та на 70% зменшити кількість дітей, які в подальшому отримували медикаментозне лікування.

3. Диференційоване застосування електропунктури в залежності від енергетичних характеристик меридіанів, фітотерапії із посиленням урикозурічних, спазмолітичних та холінолітичних властивостей компонентів та масажу рефлексогенних зон сприяло нормалізації АТ, вегетативного статусу, зменшенню периферичного опору резистивних судин, відновленню насосної функції серця та дозволило зменшити медикаментозне навантаження у 88% хворих дітей на стабільній стадії захворювання на ПАГ.

4. Застосування розроблених комплексів рефлексо- та фітотерапії сприяло нормалізації середньої концентрації сечової кислоти у крові дітей з первинною артеріальною гіпертензією – як шляхом зниження секреції, так і збільшення ексреції нирками.

5. Катамнестичне спостереження, проведене через рік після завершення лікувально-реабілітаційного впливу із застосуванням електропунктури в комплексі з фітотерапією та масажем рефлексогенних зон, встановило поліпшення перебігу захворювання, прогнозу, зниження кількості рецидивів до 4,0% на початкових стадіях первинної артеріальної гіпертензії у дітей та до 13,04% на стабільній стадії, при зменшенні медикаментозного навантаження.

Публікації автора:

  1. Горша О.В. Немедикаментозная коррекция вегетососудистых нарушений у детей с первичной артериальной гипертензией // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 2001. Т.7, №2.- С. 35-37.

17

  1. Бабій І.Л., Горша О.В. Влив комплексу рефлексо-фітотерпії на стан гемодинаміки у дітей з первинною артеріальною гипертензією // Мед. реабілітація. Курортологія. Фізіотерапія. – 2001. – №2. - С. 16-18. Особистий внесок дисертанта: розробка та проведення лікувально-реабілітаційних комплексів, аналіз впливу на гемодинаміку дітей, хворих на ПАГ.

  2. Горша О.В., Бабій І.Л., Тонконоженко Л.І. Клінічна ефективність відновлювального лікування дітей, хворих на первинну артеріальну гіпертензію // Вісн. морської медицини. – 2001. – Т.14, №2. – С. 377-381.

Особистий внесок дисертанта: клінічне обстеження та відновлювальне лікування хворих, аналіз та узагальнення результатів.

  1. Горша О.В., Бабій І.Л. Вплив рефлексо-фітотерапії на обмін пуринів у дітей, хворих на первинну артеріальну гіпертензію // Буковин. мед. вісн. –2001. - №3. – С.170-173. Особистий внесок дисертанта: вивчення пуринового обміну у дітей, хворих на ПАГ та аналіз впливу розроблених комплексів.

  2. Пат. 41822А Україна, МПК 7: А61Р3/00; А61Н39/02. Спосіб відновного лікування первинної артеріальної гіпертензії на транзиторній та лабільній

стадіях у дітей / Горша О.В., Бабій І.Л., Руссу С.І. - №2001042202; Заявл.03.04.2001; Опубл. 17.09.2001, Бюл.№8. – С.4.26. (Особистий внесок

дисертанта: розробка та впровадження лікувально-реабілітаційного комплексу, вивчення клінічної ефективності).

  1. Горша О.В., Бабій І.Л. Клінічно-функціональні особливості вегетативного гомеостазу та кардіогемодинаміки у дітей з порушенням обміну сечової кислоти // Матеріали Ш наук.- практ. конф. “Нетрадиційні методи діагностики та лікування”. – Київ, 1999. – С. 32-34. Особистий внесок дисертанта: дослідження стану гемодинаміки у дітей, що перебували під спостереженням, статистична обробка результатів.

  2. Центральна гемодинаміка та деякі аспекти метаболізму у дітей з артеріальною гіпертензією / Горша О.В., Бабій І.Л., Черниш С.Б., Давидченко О.С., Нікулова С.Б. // Педіатрія, акушерство та гінекологія: Матеріали 3-ої наук. практ. конф. “Сучасні проблеми дитячої кардіоревматології”. – 2000. - №2. - С. 56-57. Особистий внесок дисертанта: обстеження дітей, що перебували під спостереженням, статистична обробка результатів.

  3. Горша О.В., Бабій І.Л. Периферична гемодинаміка у дітей з артеріальною гіпертензією // Матеріали VІ Конгресу кардіологів України. – Київ, 2000. - С. 201. Особистий внесок дисертанта: обстеження дітей, що перебували під спостереженням, аналіз результатів дослідження.

18

  1. Горша О.В., Бабій І.Л. Фізичні чинники у відновлювальному лікуванні артеріальної гіпертензії у дітей // Матеріали ІІІ Української наук.- практ. конф. з міжнар. участю “Актуальні питання сімейної медицини”. – Одеса, 2000. - С. 119-120. Особистий внесок дисертанта: вивчення та аналіз даних літератури, підготовка публікації до друку.

  2. Горша О.В., Бабій І.Л. Електропунктурна діагностика у дітей з артеріальною гіпертензією// Матеріали VІ Міжнар. наук.- практ. конф.”Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. – Одеса, 2000. - С. 173-174. Особистий внесок дисертанта: аналіз даних літератури, обстеження хворих та аналіз результатів.

  3. Горша О.В. Гіперурікемія як фактор ризику розвитку артеріальної гіпертензії у дітей // Матеріали Ювіл. підсумк. наук. конф. студ. і молодих учених “100 років Одеському державному медичному університету”. – Одеса, 2000. - С. 88.

  4. Восстановительное лечение детей с артериальной гипертензией в зависимости от стадии заболевания / Горша О.В, Бабий И.Л., Никитина Н.А., Черныш С.Б., Соловьева С.А. // Укр. ревматол. журн. – Додаток: Матеріали ІІІ національного конгресу ревматологів України. - 2001. - С. 70. Особистий внесок дисертанта: клінічне обстеження хворих, розробка та впровадження комплексів відновлювального лікування, аналіз результатів.

  5. Горша О.В., Бабій І.Л. Восстановительное лечение первичной артериальной гипертензии у детей // Матеріали VІІ Міжнар. наук.- практ. конф. “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. – Одеса, 2001. - С. 163-164.

Особистий внесок дисертанта: аналіз літератури, розробка схем відновлювального лікування дітей, хворих на ПАГ та узагальнення результатів.

  1. Бабий И.Л., Горша О.В. Методы восстановительной терапии первичной артериальной гипертензии у детей // Материалы Конгресса педиатров с междунар. участием. “Ребенок и общество: проблемы здоровья, воспитания и образования”. – Киев, 2001. - С. 123-124. Особистий внесок дисертанта: розробка та впровадження схем відновлювального лікування хворих, статистична обробка результатів.

  2. Применение фитотерапии в восстановительном лечении детей с первичной артериальной гипертензией / Горша О.В., Бабій І.Л, Харченко Ю.П., Никитина Н.А., Черныш С.Б. // Тези І Всеукр. конф. студ. та молодих вчених “Фітотерапія – терапія майбутнього”. – Донецьк, 2001. – С. 19-20. Особистий внесок дисертанта: розробка лікувально-діагностичних комплексів із застосуванням фітотерапії, узагальнення даних.

  3. Вегетативный гомеостаз у детей с первичной артериальной гипертензией / Горша О.В., Бабій І.Л., Никитина Н.А., Черниш С.Б., Тонконоженко Л. И. // Вестн. физиотерапии и курортологии: Матеріали Всеукраїнської наук.-практич. конф. “Актуальні питання дитячої

19

кардіоревматології”. – 2002. - Т.8, №1. - С.10. Особистий внесок дисертанта: проведення клінічних спостережень, вегетологічне обстеження хворих, оцінка отриманих результатів.

  1. Бабій І.Л., Горша О.В. Принципи застосування гіпотензивних засобів у фармакотерапії первинної артеріальної гіпертензії у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія: Матеріали 3-ої наук.- практ. конф. “Актуальні питання фармакотерапії в педіатрії”. – 2002. - №2. – С 63. Особистий внесок дисертанта: вивчення та аналіз літератури, підготовка публікації до друку.