Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Тулуш Леонід Дмитрович. Земельне оподаткування у сільському господарстві: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / УААН; Інститут аграрної економіки. - К., 2002. - 257 арк. : табл. - Бібліогр.: арк. 197-213.



Анотація до роботи:

Тулуш Л.Д. Земельне оподаткування у сільському господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних питань земельного оподаткування сільськогосподарського виробництва, розгляду його становлення та розвитку, аналізу механізму функціонування земельного податку в умовах реформування галузі та підготовки Податкового кодексу.

Узагальнено теоретичні засади земельного оподаткування, встановлено подвійну його економічну природу у сільському господарстві. Розглянуто особливості формування об’єкта земельного податку та принципи оподаткування окремих видів земельної ренти. Проаналізовано розвиток платності землеволодіння в Україні та обґрунтовано необхідність внесення змін до податкового та земельного законодавства. Рекомендовано формувати законодавство стосовно справляння плати за землю на основі економічної суті її складових.

Встановлено особливості функціонування земельного податку у галузі на сучасному етапі. Проаналізовано діючі механізми земельного податку та спеціального режиму прямого оподаткування на базі оподаткування угідь, виявлено наявні їх недоліки. Обґрунтовано принципи взаємодії земельного та прибуткового оподаткування у сільському господарстві. Викладено пропозиції щодо посилення стимулюючого впливу земельного оподаткування на розвиток виробництва та удосконалення механізму обчислення та сплати земельного податку.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення наукового завдання удосконалення земельного оподаткування у сільському господарстві, упорядкування та взаємодії елементів системи прямого оподаткування виробників галузі в сучасних умовах. Результати проведеного дослідження дозволили сформулювати наступні висновки та пропозиції:

1. В системі обов’язкових платежів державі можна виділити п’ять основних їх форм, в основі виділення яких лежить відповідність характерним ознакам категорії “податки”: безпосередньо податок (повна відповідність), та податкові платежі - збір, плата, відрахування та внесок. Податкова природа земельного податку дещо пом’якшується специфікою об’єкта оподаткування – земельної ренти.

2. Економічна природа земельного оподаткування у сільському господарстві відзначається подвійністю. З одного боку, оподаткування угідь є різновидом оподаткування доходів виробників галузі, з іншого – різновидом ресурсного (реального) оподаткування. Механізм земельного податку суттєво різниться в залежності від того, що лежить в його основі. В результаті цей вид може мати ознаки як майнового (у разі визначення цінності землі), так і прибуткового (у разі визначення доходності земельної ділянки) оподаткування.

3. Аналіз функціонування плати за землю засвідчує відсутність зв’язку між економічною суттю даного платежу і його відображенням у законодавстві та застосуванням в господарському житті. Для удосконалення практики справляння плати за землю, виходячи з економічної суті її складових, слід внести зміни в податкове та земельне законодавство. Це пов’язано з відсутністю потреби у окремому Законі під назвою “Про плату за землю” та використанні терміну “плата за землю” у податковому законодавстві та практиці оподаткування.

4. Функціонування земельного податку у сільському господарстві характеризується певними особливостями. Головними його функціями є стимулююча та регулююча, в той час як фіскальна не є для нього основною. Існування цього виду оподаткування обумовлене в першу чергу необхідністю вирівнювання умов господарювання та регулювання земельних відносин, а також потребою у створенні джерела коштів для фінансування цільових завдань, а саме проведення землеохоронних заходів та розвитку соціальної інфраструктури територій.

5. Земельний податок не був для виробників галузі основним до запровадження ФСП, проте займав вагому частку у структурі прямих податків та платежів. Спеціальний режим податковий режим на базі оподаткування сільськогосподарських угідь, запроваджений з 1999 р., став практично єдиним прямим податком в галузі. Основними складовими ФСП стали внески до фондів соціального страхування та земельний податок, частка яких у сумі податків, що їх замінив ФСП, склала більш як 90 %. Після відміни підвищуючих коефіцієнтів до сум ФСП диференціація прямого податкового навантаження на гектар угідь знівелювалась і визначалась лише грошовою оцінкою угідь, яка не є об’єктивною її основою.

6. Існування ФСП після законодавчо визначеного терміну в його нинішній формі є недоцільним. Враховуючи це, система оподаткування доходів виробників галузі повинна бути двоканальною, і містити як земельний податок, так і податок на прибуток. На найближчу перспективу основною формою оподаткування доходів виробників галузі виступатиме земельний податок. Він залучатиме виробників до фінансування суспільних потреб на мінімальному рівні і стимулюватиме нарощення виробництва, ефективне використання угідь.

7. Податок за сільськогосподарські угіддя повинен складатися з двох частин: умовно-постійної та змінної (диференційованої). Перша частина відповідає ресурсному оподаткуванню і є постійною складовою податку. Друга - відповідає рентному (прибутковому) оподаткуванню і може бути відсутньою за відсутності об’єктивних умов для утворення рентних доходів.

8. При побудові системи оподаткування доходів виробників галузі необхідне встановлення взаємозв’язку земельного та прибуткового оподаткування. До періоду стабілізації фінансового стану галузі, суми нарахованого податку на прибуток повинні зменшуватись на сплачені суми рентного податку. Після створення умов для розширеного відтворення, з метою запобігання нівелюванню дії механізму вирівнювання умов господарювання, слід запровадити сплату рентної частини земельного податку за рахунок прибутку після оподаткування. При цьому слід узгодити розмір ставки податку на прибуток для виробників галузі, встановивши її на рівні половини стандартної для народного господарства ставки.

9. Однією з основних проблем подальшого удосконалення механізму земельного оподаткування щодо галузі є питання взаємодії земельного та майнового податку. Об’єднання земельного податку та податку на будівлі і споруди у сільському господарстві виглядає штучним і не відповідає природі його складових.

10. Земельному оподаткуванню в Україні слід надати статус місцевого. Такий підхід пов’язується як з економічною природою цього податку, так і з зарубіжною практикою оподаткування. На державному рівні слід обумовити лише загальні принципи встановлення податку, рекомендовані методики обчислення бази оподаткування та діапазон дозволених ставок.

11. Механізм взаємодії земельного та особистого прибуткового оподаткування у випадку здачі земельних ділянок в оренду потребує удосконалення. Фізичних осіб – власників земельних ділянок (паїв) слід звільнити від сплати земельного податку за ті ділянки (паї), що віддані в оренду сільськогосподарським підприємствам.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Тулуш Л.Д. Про фіксований сільськогосподарський податок // Економіка АПК. – 1999. - № 8. – С. 49-53 (0,38 д. а.).

2. Тулуш Л.Д. Особливості сплати фіксованого сільськогосподарського податку // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2000. – Вип. 23. – С. 152-154 (0,18 д. а.).

3. Тулуш Л.Д. До питання про види податкових платежів // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. – Економічні науки. – 2001. - №4. – С. 243–246 (0,47 д. а.).

4. Тулуш Л.Д. До проблеми визначення функцій податків у сільському господарстві // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – Серія: Економічні науки. – 2001. – № 16. – С. 197-203 (0,65 д. а.).

5. Тулуш Л.Д. Пряме оподаткування новостворених агроформувань // Економіка АПК. – 2002. - № 2. – С. 87-92 (0,45 д. а.).

6. Тулуш Л.Д. Посилення стимулюючого впливу податкової системи на розвиток сільськогосподарського виробництва // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. - Економічні науки. - 2002. - № 2. - С.152-156 (0,60 д. а).

7. Тулуш Л.Д. Економічний зміст плати за землю // Фінанси України. – 2002. - № 9. – С. 24-30 (0,40 д. а.).

Участь у колективних монографіях:

1. Тулуш Л.Д. Плата за землю // Фінанси сільськогосподарських підприємств (посібник з питань фінансових відносин у ринкових умовах) / За ред. М.Я.Дем’яненка. - К.: ІАЕ УААН, 2000. – Розділ 1, гл. 1.4 – С. 89-119 (1,85 д. а.).

2. Тулуш Л.Д. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду // Фінанси сільськогосподарських підприємств (посібник з питань фінансових відносин у ринкових умовах) / За ред. М.Я.Дем’яненка. - К.: ІАЕ УААН, 2000. – Розділ 1, гл. 1.5 – С. 127-138 (0,66 д. а.).

3. Тулуш Л.Д. Справляння плати за землю в процесі земельної реформи // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у 2 т. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – т. 1 – К.: ІАЕ УААН, 2001. - С. 218 –221 (0,20 д. а.).

4. Тулуш Л.Д. Функції земельного оподаткування у сільському господарстві // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК: У чотирьох частинах. - Ч. 3: “Фінанси і фінансова інфраструктура АПК” / За ред. П.Т. Саблука. - К.: ІАЕ УААН, 2001. – С. 152–156 (0,25 д. а.).

5. Тулуш Л.Д. Фіксований сільськогосподарський податок // Фінанси в період реформування агропромислового виробництва / За ред. М.Я. Дем’яненка. – К. ІАЕ УААН, 2002. – Розділ 4, гл. 4.4. - С. 229 – 282 (2,8 д. а.).

Матеріали науково-практичних конференцій:

1. Тулуш Л.Д. Оподаткування як фактор стимулювання інвестиційної активності у сільському господарстві України // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту. - Серія: Економічні науки. - Матеріали першої міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”, 17-18 лют. 2000 р. – т. 1. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. – С. 292-294 (0,21 д. а.).

2. Тулуш Л.Д. Особливості оподаткування землі в процесі земельної реформи // Проблеми формування ринкової економіки: Збірник наукових праць Київського національного економічного університету. – 2000. - Спеціальний випуск: “Реструктуризація аграрних підприємстві земельна реформа: стан, проблеми, перспективи”. – С. 249-251 (0,11 д. а.).

3. Тулуш Л.Д. До питання удосконалення оподаткування сільськогосподарських товаровиробників // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету МОН України. - 2000. - Вип. 58. - С. 10-15 (0,30 д. а.).

4. Тулуш Л.Д. До питання про характерні ознаки категорії “податок” // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2001. - Вип. 37. - С. 222-226 (0,21 д. а.).

5. Тулуш Л.Д. Функціонування спеціальних режимів оподаткування у сільському господарстві // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. – 2002. - № 14 (26). – т. 2: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Механізм господарювання і проблеми економічного росту в АПК України”. – С. 164-168 (0,30 д. а.)

Інші видання:

1. Тулуш Л.Д. Про наслідки запровадження фіксованого сільськогосподарського податку // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 1999. - № 9. – С. 8-11 (0,30 д. а.).