Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Ковганич Тетяна Олександрівна. Зміни функціонального стану центральної та периферичної ланок серцево- судинної системи у хворих на системну склеродермію та їх медикаментозна корекція : дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 133-182.



Анотація до роботи:

Ковганич Т.О. Зміни функціонального стану центральної та периферичної ланок серцево-судинної системи у хворих на системну склеродермію та їх медикаментозна корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена проблемі удосконалення діагностики ураження серцево-судинної системи у хворих на системну склеродермію (ССД). Проведена комплексна оцінка функціонального стану центральної та периферичної ланок серцево-судинної системи у 80 хворих на ССД. Виявлено, що для хворих на ССД, при збереженій систолічній функції правого (ПШ) та лівого шлуночків (ЛШ) серця, є характерною наявність діастолічної дисфункції переважно за гіпертрофічним типом. Встановлено, що у хворих на ССД ремоделювання ЛШ характеризується помірною гіпертрофією міокарда без дилатації, а ПШ – поєднанням помірних дилатації та гіпертрофії. Встановлений кореляційний зв’язок між змінами мікроциркуляції нігтьового ложа та бульбарної кон’юнктиви підкреслює генералізований характер ураження судинного русла. З’ясовано значення дисфункції ендотелію в розвитку широкого спектру патологічних процесів при ССД. Визначені ознаки, які дозволяють прогнозувати позитивний ефект лікування альпростадилом. Запропоновано об’єктивний спосіб визначення ураження шкіри при ССД. Обстеження хворих на ССД з широким використанням сучасних інструментальних методів дослідження дозволить виконати динамічний контроль за функціональним станом серцево-судинної системи. При цьому складаються сприятливі умови для об’єктивізації наявності початкових проявів захворювання і своєчасного призначення адекватної терапії.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної ревматології – удосконалення діагностики ураження серцево-судинної системи при ССД на підставі комплексного дослідження структурно-функціонального стану серця та судин різного калібру, запропоновано ознаки, які дозволяють прогнозувати позитивний ефект лікування альпростадилом.

1. Гіпертрофія, дилатація та/або діастолічна дисфункція шлуночків серця, що визначаються при доплерЕхоКГ як діагностичні критерії ураження міокарда, виявляються у 82,5% хворих на ССД, у тому числі безсимптомні – у 21,2%.

2. Для хворих на системну склеродермію характерна діастолічна дисфункція обох шлуночків серця (у 61,3% хворих) чи одного з них (ЛШ в 11,2%, ПШ у 10,0%) переважно за гіпертрофічним типом (у 77,6% і 86,0% відповідно), яка однаково виражена в обох шлуночках у 42,5%, за відсутності змін систолічної функції шлуночків серця. Ремоделювання ЛШ характеризується помірною гіпертрофією міокарда без дилатації, а ПШ – поєднанням помірних гіпертрофії та дилатації.

3. У 32,5% хворих на ССД виявлена ЛГ, наявність та вираженість якої корелює з вираженістю ЕЗВД плечової артерії та змінами МЦР нігтьового ложа та бульбарної кон’юнктиви.

4. Хворим на ССД притаманне зниження як ЕЗВД (на 39,1%), так і ЕНЗВД (на 41,6%) за відсутності істотної кальцифікації коронарних артерій та незміненій товщині КІМ загальних сонних артерій як ознак атеросклерозу. При цьому вираженість ЕЗВД корелює зі стадією синдрому Рейно, ступенем змін МЦР бульбарної кон’юнктиви та нігтьового ложа, величиною шкірного рахунка та тривалістю захворювання.

5. У хворих на ССД відмічається тісний кореляційний зв’язок між змінами МЦР нігтьового ложа та внутрішньосудинною (r=0,45) і судинною (r=0,55) ланками МЦР бульбарної кон’юнктиви за відповідними індексами, які при дифузній формі захворювання мають більшу вираженість, ніж при лімітованій.

6. Для хворих на ССД характерне зменшення показника абсолютної деформації шкіри, яке визначається за допомогою апарата “Аспір-1” в 52,4% зон поверхні тіла, з найбільшою частотою в ділянці підборіддя, передпліч та гомілок (70,0-86,7%), що дозволяє об’єктивізувати її ураження, в тому числі за відсутності візуальних змін.

7. Лікування хворих на ССД альпростадилом сприяє істотному зменшенню клінічних проявів синдрому Рейно та супроводжується зменшенням вираженості капіляроскопічних змін, внутрішньосудинних, позасудинних та судинних порушень МЦР бульбарної кон’юнктиви, нормалізацією підвищеної у вихідному стані адгезії тромбоцитів і агрегації еритроцитів та відновленням пригніченої фібринолітичної активності плазми.

8. Позитивний клінічний ефект терапії альпростадилом та зменшення вираженості внутрішньосудинних змін МЦР бульбарної кон’юнктиви у хворих на ССД зберігаються протягом 6 місяців. Його найбільш інформативними предикторами є: ІІ стадія синдрому Рейно, САЕ 9% (прогностична цінність позитивного результату 66,7-72,2%).

Публікації автора:

1. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Корсак І.С., Тер-Вартаньян С.Х. Структурно-функціональний стан лівого та правого шлуночків серця у хворих на системну склеродермію // Український ревматологічний журнал. – 2005. – №1. – С. 32-36. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, аналіз і обробка отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка матеріалу до друку).

2. Амосова К.М., Яременко О.Б., Ковганич Т.О., Корсак І.С., Тер- Вартаньян С.Х. Стан ендотелійзалежної та ендотелійнезалежної вазорегуляції у хворих на системну склеродермію // Серце і судини.
– 2005. – №4. – С. 81-86. (Дисертант самостійно провів відбір пацієнтів, їх комплексне обстеження, аналіз отриманих результатів та формулювання висновків, підготував матеріали до друку).

3. Ковганич Т.О. Порівняльна оцінка стану мікроциркуляторного русла нігтьового ложа та бульбарної кон’юнктиви у хворих на системну склеродермію з різними варіантами клінічного перебігу // Український ревматологічний журнал. – 2006. – №1. – С. 11-16.

4. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Тер-Вартаньян С.Х., Макомела Н.М., Забудська Л.Р., Мінченко П.П. Системна склеродермія і атеросклероз // Український ревматологічний журнал. – 2007. – №1 (27). – С. 3-7. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, аналіз і обробку отриманих результатів, формулювання висновків, підготовку матеріалу до друку).

5. Андреєщева І.С., Ковганич Т.О., Тер-Вартаньян С.Х., Запорожець О.Б. Систолічна та діастолічна функція шлуночків серця у хворих на системну склеродермію // Матеріали ІІІ Національного конгресу ревматологів України. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 39. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження хворих, проаналізовано та статистично оброблено матеріали дослідження та підготовлено до друку).

6. Верещака В.В., Ковганич Т.О., Сидорова Н.М., Харченко А.В. Стан мікроциркуляції у хворих на системну склеродермію // Матеріали ІІІ Національного конгресу ревматологів України. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 40. (Автором самостійно проведено клінічне обстеження хворих, визначення показників мікроциркуляції, підготовлено тези до друку).

7. Ковганич Т.О., Верещака В.В., Тер-Вартаньян С.Х. Вимірювання еластичних властивостей шкіри при системній склеродермії // Матеріали ІІІ Національного конгресу ревматологів України. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 42-43. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, визначення пружно-еластичних властивостей шкіри, аналіз і обробка отриманих результатів, підготовлено тези до друку).

8. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Андреєщева І.С., Тер-Вартаньян С.Х. Систолічна та діастолічна дисфункція міокарда лівого та правого шлуночків у хворих на системну склеродермію // Матеріали Об’єднаного Пленуму правлінь українських наукових товариств кардіологів, ревматологів та кардіохірургів з міжнародною участю “Серцева недостатність – сучасний стан проблеми”. – К., 2002. – С. 18-19. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження хворих, аналіз і обробка отриманих результатів, підготовлено тези до друку).

9. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Андреєщева І.С., Тер-Вартаньян С.Х. Вивчення вазорегулюючої функції ендотелію у хворих на системну склеродермію // Матеріали ІІ міжнародної конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни”. – К., 2002. – С. 12-13. (Автором самостійно проведено відбір та клінічне обстеження хворих, визначення показників вазорегулюючої функції ендотелію, статистичну обробку даних, написання тез).

10. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Верещака В.В., Тер-Вартаньян С.Х. Зміни стану мікроциркуляції у хворих на системну склеродермію за даними широкопольної капіляроскопії нігтьового ложа // Матеріали ІІ міжнародної конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни”. – К., 2002. – С. 11-12. (Дисертантом особисто проведено клінічне обстеження хворих, широкопольну капіляроскопію нігтьового ложа, обробку отриманих результатів, підготовлено тези до друку).

11. Амосова К.М., Ковганич Т.О., Тер-Вартаньян С.Х., Карпович Л.Г. Вплив альпростадилу на стан мікроциркуляції та гемореології у хворих на системну склеродермію // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми тромбозу і порушень гемостазу в клінічній медицині”. – К., 2003. – С. 3-4. (Дисертантом виконано обстеження групи хворих, статистичну обробку матеріалу та взята участь у написанні тез).

12. Ковганич Т.О., Андреєщева І.С., Головешко Т.Н. Оцінка функціонального стану міокарда лівого та правого шлуночків у хворих на системну склеродермію за даними ехокардіографії // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання кардіології і ревматології”.
– К., 2003. – С. 59. (Автором проведено відбір та клінічне обстеження хворих, аналіз і обробку отриманих результатів, підготовлено тези до друку).

13. Ковганич Т.О., Карпович Л.Г., Яременко К.М. Капіляротрофічні та гемореологічні порушення у хворих на системну склеродермію // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми тромбозу і порушень гемостазу в клінічній медицині”. – К., 2003. – С. 45-46. (Дисертантом виконано клінічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу та взята участь у написанні тез).

14. Патент 18036, UA, МПК (2006) G01N 33/86. Спосіб визначення в’язкоеластичних властивостей сполучної тканини. Ковганич Т.О. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця. – №2006 05190; заявл. 12.05.2006; опубл. 16.10.2006. Офіційний бюлетень “Промислова власність”, 2006, бюл. №10; книга 1. – С. 5.155. (Дисертант був автором запропонованого способу визначення в’язкоеластичних властивостей сполучної тканини, самостійно обстежив хворих та оформив патент).