Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Головацький Тарас Андрійович. Зміни морфологічних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла в лімфатичних вузлах у нормі і при антигенній стимуляції (експериментальне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.03.01 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2003.



Анотація до роботи:

Головацький Т.А. Зміни морфологічних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла в лімфатичних вузлах у нормі і при антигенній стимуляції (експериментальне дослідження). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я.Горбачевського МОЗ України , Тернопіль, 2003.

Дисертація містить дані про щільність і діаметр артеріол, капілярів і венул у лівому регіонарному і правому контрлатеральному підколінних лімфатичних вузлах собак у нормі та їх зміни після антигенної стимуляції організму вакциною БЦЖ. Встановлено, що судини гемомікроцирку-ляторного русла у нормі в різних структурних компонентах лімфовузла відрізняються між собою як за щільністю, так і за діаметром. Найбільшими є діаметр і щільність артеріол у мозкових тяжах, капілярів – у світлому центрі лімфоїдних вузликів, а венул у паракортикальній зоні. Антигенна стимуляція організму викликає системні фазові зміни щільності і діаметра артеріол, капілярів і венул у всіх структурних зонах регіонарного та контрлатерального підколінних лімфовузлів. Через 6 годин після введення антигену у 1,5-2 рази зменшується щільність і діаметр мікросудин, а з першої доби ці параметри починають зростати з максимумом через 7-14 діб у 1,8-2,4 рази у порівнянні з контролем. Через місяць ці показники нормалізуються. Після дії антигену, “активуються” ендотеліоцити посткапілярних венул – у тричі збільшується кількість мікроворсинок, піноцитозних міхурців і мітохондрій.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі щодо встановлення закономірностей та особливостей морфофункціональних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла в структурних компонентах підколінних лімфатичних вузлів у інтактних тварин і закономірності змін цих параметрів у динаміці впродовж одного місяця після антигенної стимуляції організму.

1. У нормі, як у лівому, так і в правому підколінних лімфатичних вузлах собак щільність і діаметр артеріол, капілярів і венул є однаковими. Але в різних структурних компонентах підколінних лімфатичних вузлів судини гемомікроциркуляторного русла відрізняються між собою як за щільністю, так і за діаметром.

2. У нормі у мозкових тяжах щільність артеріол найбільша - 0,34±0,05 на площі 625 мкм2, а найменше цих судин у кірковому плато – 0,12±0,02. Капілярів найбільше у світлому центрі лімфоїдних вузликів – 0,68±0,05, а в інших структурних компонентах їх щільність знаходиться в межах від 0,38±0,05 до 0,46±0,06. Щільність венул найбільша у паракортикальній зоні – 0,64±0,07.

Діаметр артеріол найменший у кірковому плато – 14,80±1,08 мкм, а найбільший у мозкових тяжах – 27,62±1,22 мкм. Діаметр капілярів коливається в межах від 6,64±0,07 мкм до 7,30±0,17 мкм. Діаметр венул найбільший у паракортикальній зоні підколінного лімфатичного вузла – 39.26±1,23 мкм.

3. Антигенна стимуляція організму викликає системну реакцію судин гемомікроциркуляторного русла у всіх структурних компонентах лімфатичних вузлів, що проявляється фазовими змінами щільності і діаметра артеріол, капілярів і венул як у регіонарному, так і контрлатеральному підколінних лімфатичних вузлах, у останньому ці процеси менше виражені, але достовірні.

4. Через 6 годин після антигенної стимуляції зменшується у 1,5 - 2 рази щільність артеріол і венул майже у всіх структурних компонентах у регіонарному і контрлатеральному лімфовузлах, а з першої доби після дії антигену щільність цих судин зростає у 1,8 - 2,4 різи з максимумом через 7 діб у порівнянні з контролем. Максимум зростання щільності капілярів у 2,4 рази відзначено через 14 діб у короні і світлому центрі лімфоїдних вузликів в регіонарному лімфовузлі. Через один місяць щільність судин гемомікроциркуляторного русла в лімфатичних вузлах коливається в межах контрольних величин.

5. Через 6 годин після дії антигену у всіх структурних компонентах регіонарного і контрлатерального (дещо менше) підколінних лімфатичних вузлів собак діаметр артеріол і особливо венул достовірно зменшуються у 1,5 - 1,8 рази. У наступні дні діаметр цих судин збільшується у 1,5 рази у порівнянні з контролем з максимумом на 7 – 14 добу. Через місяць діаметр мікросудин зменшується до норми. Діаметр капілярів впродовж місяця коливається в межах 6,56±0,16 мкм – 7,60±0,09 мкм.

6. У нормі ультраструктурна організація посткапілярних венул у паракортикальній зоні лівого і правого підколінних лімфатичних вузлів собак суттєво не відрізняються (вони мають типову будову). Відносна площа базальної мембрани дорівнює - 23,3±1,1%, ендотеліоцитів - 47,5±1,3%, просвіту венули - 29,2±1,1%. Через 6 годин після антигенної стимуляції в регіонарному і контрлатеральному (дещо менше) “активуються” ендотеліоцити венул: у тричі зростає відносна площа піноцитозних міхурців і мікроворсинок плазмолеми; коефіцієнт співвідношення еухроматину і гетерохроматину зростає до 2,25; відносна площа базальної мембрани збільшується до 30,6±0,9% і вона стає більш “пухкою”, а просвіт венули зменшується до 20,2±0,4%.

7. В експерименті доведено, що антигенна стимуляція вакциною БЦЖ викликає системну реакцію лімфатичних вузлів, що проявляється закономірними достовірними фазовими змінами щільності і діаметра судин гемомікроциркуляторного русла в різних структурно-функціональних компонентах як регіонарного лівого, так і контрлатерального правого підколінних лімфатичних вузлів собак.

Публікації автора:

1. Головацький Т.А. Морфологічна характеристика ультрамікро-скопічних структур посткапілярних венул у паракортикальній зоні лімфатичних вузлів // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.- 2000.- Випуск 11.- С.26-29.

2. Головацький Т.А. Структурні параметри судин гемомікроциркуляторного русла в підколінних лімфатичних вузлах собак // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.- 2000.- Випуск 12.- С.24-27.

3. Головацький Т.А. Зміни морфологічних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла у структурних компонентах лімфатичних вузлів протягом доби після антигенної стимуляції // Вісник морфології. - 2000.- Т.6, №2.- С.223-225.

4. Головацький Т.А., Федонюк Я.І. Особливості змін діаметру судин гемомікроциркуляторного русла регіонарних і контрлатеральних підколінних лімфатичних вузлів собак протягом місяця після антигенної стимуляції // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „Медицина”. - 2001.- Випуск 13. - С. 30-34. Здобувачу належить ідея статті, збір гістологічного матеріалу та його обробка. Ним проаналізовані результати досліджень.

5. Головацький Т.А. Зміни щільності судин гемомікроциркуляторного русла підколінних лімфатичних вузлів собак протягом місяця після антигенної стимуляції // Буковинський медичний вісник. - 2002.- №2.- С.112-115.

6. Головацький Т.А. Реактивні зміни морфометричних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла лімфатичних вузлів при антигенній дії // Збірник наукових робіт (матеріали конференції) Міжнародної конференції “Біомедичні проблеми реабілітації і освіти студентів із особливими потребами ”.- Мелітополь: МТП ВМУРоЛ “Україна ”, 2001.- С.33-34.

7. Головацький Т.А. Особливості антигензалежних змін морфологічних параметрів судин гемомікроциркуляторного русла лімфатичних вузлів // Матеріали ІІ міжнародної наукової конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни ”.- Київ: ІВЦ, Алкон, 2002.- С.60-61.

8. Головацький Т.А., Федонюк Я.И. Реакція сосудов гемомикро-циркуляторного русла лимфатических узлов на антигенную стимуляцію // Материалы IV международного конгресса по интегративной антропологии.- Санкт-Петербург: ГИПП, Искусство России, 2002.- С.85-87. Здобувачу належить ідея роботи, фактичний матеріал та його обробка.

9. Головацкий Т.А. Изменение ультраструктурных параметров посткапилярных венул в лимфатических узлах после антигенной стимуляции // Тезисы докладов V конгресса международной ассоциации морфологов.- Морфология.- 2000.- Т.117, №3.- С.37.

10. Головацький Т.А. Закономірності змін судин гемомікроцир-куляторного русла лімфатичних вузлів при антигенній стимуляції // Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомов, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України “Актуальні питання морфології”.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С.76-77.

11. Holovatsky T.A., Fedonyuk Y.I. The changes in morphological parameters of hemomicrocirculatory bed vessels of lymph nodes at antigen stimulation // Abstracts book. International Symposium on morphological Science.- Timisoara (Romania).- 2002.- P.147. Пошукач використав особистий науковий матеріал, який отримав у процесі досліджень, оформив публікацію.