Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Білокриницький Василь Степанович. Зміни мозку при дії НВЧ-поля. : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Білокриницький В.С. Зміни мозку при дії НВЧ-поля. - Монографія,

ОДМУ. – 2002. - 399с.

Дисертація у вигляді монографії на здобуття наукового ступеня

доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.

Монографія присвячена вивченню патогенної дії та динаміки

формоутворення патофізіологічних та патоморфологічних процесів в головному мозку при взаємодії з електромагнітними випромінюваннями надвисокої частоти (НВЧ-випромінювання 2375 МГц), як фактора довкілля.

За допомогою адекватних фізіологічних, метаболічних та

морфологічних досліджень в гострих та хронічних експериментах простежено зміни структури і функції головного мозку на різних рівнях його організації. Виявлено вплив цих змін на вищу нервову діяльність (ВНД), та неврологічний стан опроміненного організму; з’ясована залежність зміни умовних та безумовних рефлексів від дози опромінення і часу відновного періоду, показана роль підкіркових утворень головного мозку, як підкіркових центрів різних аналізаторів у формуванні патологічних механізмів ВНД і механізмів патологічної регуляції неврологічних процесів. Виявлено ряд біологічних закономірностей, які забезпечують захист кори великих півкуль мозку від зриву ВНД, здійснюють захистні та компенсаторні процеси на молекулярному та інших рівнях регуляції і координації діяльності мозку, а також закономірності, які призводять до розвитку дистрофій, появи мікрохвильової хвороби мозку і нервової системи.

На підставі патогенетичної дії НВЧ-поля, виявлених

патофізіологічних та патоморфологічних змін в нервовій системі і змін в інших органах і системах організму вперше з’ясована етіологія і патогенез мікрохвильової хвороби, створена концепція біологічної дії електромагнітних хвиль надвисокої частоти на організм людини і тварини, науково обгрунтовані чотири положення проблеми взаємодії організму с цим фактором довкілля та шляхи її подолання.

У дисертації наведені нові дані щодо проблеми взаємодії організму з НВЧ-полем як фактором довкілля. В залежності від його сили, частоти та дії в часі, викликає порушення структури і функції мозку на різних щаблях його організації, дистрофію нервових клітин, ушкодження тканин мозку, хворобу мозку і організму. На підставі патогенної дії НВЧ-випромінювання і клініки опромінених тварин науково обгрунтовано 4-ри положення: 1) щодо небезпечності цього фактора довкілля; 2) щодо необхідності захисту населення від його дії; 3) щодо доцільності необхідності підвищення резистентності організму; 4) щодо необхідності більш глибокого вивчення механізмів пошкодження і компенсації, та ритму фізіологічної регенерації за різних умов дії НВЧ-поля, що має фундаментальне значення для подальшого розвитку теорії медицини.

  1. Одноразова дія НВЧ-поля великих інтенсивностей (ППМ-100 і

400 мВт/см2, експозиція 4-х і 1-ї години, частота – 2375 МГц) на тварин (собаки, коти) викликає хворобу нервової системи і організму в цілому, яка характеризується розвитком вегетативних неврозів на тлі патології ВНД з органічними порушеннями психоневрологічного статусу (мністичний і астено-депресивний синдроми, параліч задніх кінцівок, тощо). В розвитку хвороби з’ясовано три періоди та їх генез.

  1. Багаторазова дія НВЧ-поля малих інтенсивностей (1000, 500, 100,

50, 25, 10, 5 мкВт/см2, експозиція 40 хвилин 3 рази на день з інтервалами 3-4 години на протязі 1, 2, 4 місяців) на білих щурів також викликає патологічні зміни нейронів головного і спиного мозку з розвитком дистрофій, ступінь вираженості котрих залежить від дози НВЧ-поля, кількості повторень цих доз та специфічних функцій нейронів. Дія НВЧ-поля залишає слідовий ефект на протязі 1-го - 2-х місяців після закінчення опромінення тварин.

3. Опромінення тварин НВЧ-полем в умовах підвищуючої інтенсивності (5, 10, 50 мкВт/см2, 5+10, 5+10+50 мкВт/см2 або 15, 30, 50 мкВт/см2, 15+30, 15+30+50 мкВт/см2 по 10 сеансів кожної інтенсивності, (експозиція 3 або 6 годин) викликає морфофункціональні зміни нейронів різних утворень мозку, змінює структуру органоїдів і метаболізм. З’ясований слідовий ефект через місяць відновного періоду визначає резистентність метаболізму цих тварин до дії гіпоксії або дії більш високих доз НВЧ-поля (адаптація). Ця адаптація слабка і тимчасова, вона залежить: а) від характеру повторного подразника, сили і частоти його дії; б) від можливостей нейрона адекватно реагувати на дії фактора; в) міцності механізмів саморегуляції метаболізму нейрона і його реактивності за нових умов діяльності.

4. Визначено, що механізми дії НВЧ-випромінювання і гіпоксії на головний мозок різні. НВЧ-поле виявляє спеціфічну патогенну дію на структуру і властивості білкових молекул і їх комплекси з порушенням синтезу пластичних (структурних) білків і білків–ферментів, енергоутворюючої системи, що призводить до дефіциту матеріальних ресурсів нейронів для їх оновлення при мікрохвильовій патології.

5. Особливістю генезу мікрохвильової патології є феномен „дефектного (порочного) кола”: дефіцит пластичних білків і білків-ферментів гальмує механізм оновлення мітохондрій із розвитком дефіциту енергії, що гальмує механізм оновлення структури ендоплазматичної мережі і синтез нових білків.

6. Виявлені порушення в метаболізмі можуть бути патогенетичною основою для розробки протекторів внутрішнього захисту або корекції метаболізму при НВЧ-патології, а також для розробки гігієнічних регламентацій перебування людини в зоні НВЧ-випромінювання.

7. Більш глибоке вивчення протиріччя механізмів – пошкодження і компенсації, а також виразності лабільності ритму фізіологічної регенерації ультраструктур нейронів і частоти і сили діючого подразника, яким є НВЧ-поле, доповнюють новий напрямок медичної науки – вчення про попередню патологію.

8. Виявлені причини і механізми патогенної дії НВЧ-випромінювання на головний мозок, роль підкіркових центрів аналізаторів у формуванні патології ВНД, порушення умовних і безумовних рефлексів, поява патології харчової, захисної поведінки, патології емоцій, пам’яті, статевої тяги є науковим обгрунтуванням скарг і клініки людей, які піддавалися дії НВЧ-випромінювання.

9.На підставі патофізіологічних, метаболічних та патоморфологічних змін в нервовій системі і змін в інших органах і системах організму з’ясована етіологія і основні механізми патогенезу радіохвильової (мікрохвильової) хвороби, яка має три основні періоди розвитку: стадії передпатології, захисно-компенсаторних реакцій і стадії клінічного перебігу радіохвильової патології. Створена концепція біологічної дії НВЧ-поля на організм людини і тварини.

Публікації автора:

  1. Белокриницкий В.С. Изменения мозга при действии СВЧ-поля.- Одесса: ОГМУ, - 2002.- 399с.

  2. Белокриницкий В.С. Изменение тигроидного вещества нейронов при действии радиоволн. // Фізіол. журнал.АН УРСР. – 1966. - Т.12, - № 1, -с.70-78.

  3. Белокриницкий В.С. Некоторые последствия возмущений, нанесенных на нервную систему животных действием больших доз СВЧ-поля. // Биофизические закономерности действия физических агентов на организм. - К.: Наука, 1966, - с.7-9.

  4. Белокриницкий В.С. Морфологические изменения седалищного нерва собак, облученных СВЧ-полем. // Фізіол.журнал АН УРСР. – 1968. - Т.Х1V, - № 3. - с.376-381.

  5. Белокриницкий В.С. Изучение влияния больших доз сверхвысокочастотного электромагнитного поля на нервную систему животных при условнорефлекторной деятельности. // Журнал высшей нервной деят. АН СССР. – 1971. - Т.ХХ1 - Вып.3. - с.525-534.

  6. Белокриницкий В.С. Влияние микроволн на функциональное состояние подкорковых образований. // Неврология и психиатрия. Респ. Межв. сб. - К.: Здоров’я. – 1973. Вып.-3. - с. 25-28.

  7. Белокриницкий В.С. Морфологические и гистохимические признаки компенсаторных приспособлений в органах при недостатке кислорода. // Фізіол.журнал АН УРСР. – 1977. - Т.23. - № 4. - с.504-515.

  8. Белокриницкий В.С. Морфологические изменения нейронов центральной нервной системы при экспериментальном воздействии на организм электромагнитных волн сантиметрового диапазона. // Врачебное дело. – 1982. - № 8. - с.105-109.

  9. Белокриницкий В.С. Деструктивные и репаративные процессы в гиппокампе при длительном воздействии неионизирующих микроволновых излучений. // Бюлл. эксп. биол. и медицины. – 1982. – Т. ХСШ. - № 3. - с.89-92.

  10. Белокриницкий В.С. К гигиенической оценке биологического действия неионизирующих микроволновых излучений. // Гигиена и санитария. - 1982. - № 6. - с.32-34.

  11. Белокриницкий В.С. Динамика морфологических изменений в спинном мозге после воздействия неионизирующих микроволновых излучений. // Бюлл.эксп. биол. и медицины. – 1983. – Т. ХСУ. - № 5. - с.98-100.

  12. Белокриницкий В.С., Гринь А.Н. Структурно-функциональное состояние почек при гипоксической гипоксии. // Фізіол. журнал АН УРСР. – 1975. - Т.21. - № 6. - с.787-794 (пошукувачем виконано 65% роботи: запропоновано методіку, проведено гістохімічні дослідження, аналіз та підготовка тексту до друку).

  13. Белокриницкий В.С., Гринь А.Н. Характер морфофункциональных изменений почек при комбинированном действии СВЧ-поля и гипоксии. // Врачебное дело. – 1983. - № 1. - с.112-115 (пошукувачем виконано 65% роботи, запропоновано методіку, проведено гістохімічні дослідження, аналіз та підготовка тексту до друку).

  14. Белокриницкий В.С.,Тарасюк Н.Е. Влияние малоинтенсивного СВЧ-поля на окислительные процессы головного мозга и печени. // Врачебное дело. – 1979. - № 3. - с.102-105 (пошукувачем виконано 55% роботи: проведення експерименту, підготовка тканин мозку та печінки для дослідження, аналіз та написання тексту).

  15. Белокриницкий В.С., Томашевская Л.А. Состояние метаболизма головного мозга и печени при экспериментальном воздействии СВЧ-поля нетепловых интенсивностей. // Врачебное дело. – 1982. - № 10. - с.115-118 (пошукувачем виконано 55% роботи: проведення експерименту, підготовка тканин мозку та печінки для дослідження, аналіз та написання тексту).

  16. Белокриницкий В.С., Томашевская Л.А. Ультрацитохимические изменения в головном мозге и печени при действии неионизирующих микроволновых излучений малой интенсивности. // Бюлл.эксп.биол. и мед. – 1982. - № 4. - с.112-116 (пошукувачем виконано 55% роботи: проведення експерименту, підготовка тканин мозку та печінки для дослідження, аналіз та написання тексту).

  17. Белокриницкий В.С., Никитина Н.Г. Изменение активности сукцинатдегидрогеназы в клетках различных образований головного мозга при воздействии СВЧ-поля малых интенсивностей. // Врачебное дело. – 1976. - № 3. - с.127-131 (пошукувачем виконано 65% роботи: розробка методик, проведення гістохімічних досліджень, аналіз та підготовка тексту до друку).

  18. Белокриницкий В.С., Олешко Н.Н. О прямых каудо-кортикальных связях головного мозга кошки. // Архив анатомии, гистологии и эмбриологии. – 1973. - № 11. - с.5-12 (пошукувачем виконано 65% роботи: розробка гістологічних методик, проведено гістологічне дослідження, зроблені схеми проекцій, аналіз результатів, підготовка текста до друку).

  19. Vasili Bielokrinitzki y jose E.Fernandez-Britto Rodriquez. Efecto de las ondas electromaqneticas de ultra alta frecuencia en el sistema nerviosо cеntral. I. Estudios eхperimentales morfoloqicos de las neuronas de la medulla esрinаl. // Revista de Cubana de Hiqiena y Epidemioloqia. -1981. - Vol. 19 - № 1. – с.87-95 (пошукувачем виконано 65% роботи: проведено експрименти, морфологічні дослідження, аналіз результатів, підготовка рукопису).

  20. Vasili Bielokrinitzki y jose E.Fernandez-Britto Rodriquez. Efecto de las ondas electromaqneticas de ultra alta frecuencia (UAF) en el cerebro. II. Estudios eхperimentales de las alteraciones patoloqicas y de adaptacion del tejido ceredral. // Revista Cubana de Hiqiena y Epidemioloqia. – 1981. –

Vol.19. - № 2. – с.96-107 (пошукувачем виконано 65% роботи: проведено

експрименти, морфологічні дослідження, аналіз результатів, підготовка

рукопису).

  1. Vasili Bielokrinitzki y jose E.Fernandez-Britto Rodriquez y Secundo Mesa Castillo. // Efecto de las ondas elektromaqneticas de ultra alta frecuencia en el sistema nervioso central. (III). Estudio eхperimental ultrastructural del hipocampo (I). (intensidad 1000 y 50 microwatts por cm2). // Revista Cubana de Hiqiena y Epidemioloqia. – 1982. - Vol. 20. - № 1. – с.121-133 (пошукувачем виконано 65% роботи: проведено експрименти, морфологічні дослідження, аналіз результатів, підготовка рукопису).

  2. Vasili Bielokrinitzki y jose E.Fernandez – Britto Rodriqez y Secundo Mesa Castillo. Efecto de las ondas electromaqneticas de ultra alta frecuencia en el sistema nervioso central. IY. Estudio eхperimental ultrastructural de hipocampo (II). (intensidad 25 y 10 microwatts por cm2). Revista Cubana de Hiqiena y Epidemioloqia. – 1982. - Vol. 20. - № 2. – с.198-210 (пошукувачем виконано 65% роботи: проведено експрименти, морфологічні дослідження, аналіз результатів, підготовка рукопису).

  3. Обухан Е.И., Белокриницкий В.С. Дифференцировка лейкоцитов костного мозга белых крыс при воздействии электромагнитного поля сверхвысокочастотного диапазона. // Врачебное дело. – 1978. - № 6. - с.120-124 (пошукувачем виконано 50% роботи: проведено експерименти, аналіз результатів досліджень, підготовка літератури і текста).

  4. Руднев М.И., Ноздрачев С.И., Белокриницкий В.С., Гринь А.Н. Функциональные и морфологические изменения в организме животных при острой гипоксической гипоксии. // Оксибиотические и аноксибиотические процессы при экспериментальной и клинической патологии. - К.: Наукова думка. – 1975. - с.183-184 (пошукувачем виконано 50% роботи: проведено морфологічні дослідження, аналіз результатів, підготовка текста до друку).

  5. Белокриницкий В.С. О наличии прямых связей неокортекса с гиппокампом. // Физиол.ж . АН УССР. – 1968. – Т. 14. - № 6. – с.819.

  6. Белокриницкий В.С. Топографическое расположение проекций нейронов височной области коры в гиппокампе. // Физиол. ж. АН УССР. – 1969. - Т.ХY. - № 5. - с. 641-650.

  7. Белокриницкий В.С. Характер изменения нейронов центральной нервной системы животных при действии больших доз СВЧ-поля. // Научно-техн. конф., посвященная 70-летию изобретения радио А.С.Поповым. Тез. докл. - К.: Наукова думка. – 1965. - с.85.

  8. Торская И.В., Белокриницкий В.С. К вопросу о существовании прямых связей нейронов коры левого полушария с гиппокампом. // Тез. докл. на 8 съезде физиологов Украины. – Львов. – 1968. – с.573 (пошукувачем виконано 85% роботи: розробка методичного підходаі проведення експеримента, гістологічне дослідження).

  9. Белокринцкий В.С. Функциональные и морфологические изменения нервной системы при воздействии сверхвысокочастотного электромагнитного поля. // Роль нервной системы в возникновении патологических процессов и их компенсации. Тез. IY Украинской респ. конф. патофизиологов 5-7 октября 1971г. Ивано-Франковск. – 1972. - с.23-24.

  10. Белокриницкий В.С. Морфо-гистохимические изменения в миокарде при воздействии сверхвысокочастотного электромагнитного поля. // Второй съезд патологоанатомов Украинской ССР. – Черновцы. – 1976. - с.28.

  11. Руднев М.И., Белокриницкий В.С., Белоножко Н.Г., Ершова Л.К., Капустин А.А., Конобеева Г.И., Минц С.М., Навакатикан М.А., Ноздрачев С.И., Рудиченко В.Ф., Сердюк А.М., Старченко С.Н., Томашевская Л.А., Шутенко О.О. Характер биологического действия электромагнитного поля как основа для его гигиенического нормирования. // Тезисы докл. 9-го Укр. Съезда гигиенистов и санитарных врачей. - К.: Наукова думка. - 1976. - с.373-375 (пошукувачем виконано 35% роботи: проведено морфогістохімічні дослідження головного мозку, підготовка текста до друку).

  12. Белокриницкий В.С., Гринь А.Н. Состояние метаболизма и функции почек при воздействии на организм сверхвысокочастотного электромагнитного поля. // Х съезд Украинского физиологического общества. Тез. докл. - К.: Наукова думка. – 1977. - с.25-26 (пошукувачем виконано 85% роботи: підготовка текста до друку, доповідь результатів на з’їзді).

  13. Белокриницкий В.С. Гистохимические и ультраструктурные изменения клеток в процессе адаптации к действию факторов электромагнитной природы. // Адаптация человека в различных климато-географических и производственных условиях. Тез. докл. Ш Всесоюз. конф., г.Ашхабад, 8-10 декабря 1981г. – Новосибирск. – 1981. - Том 2. - с.143-144.

  1. Белокриницкий В.С. Гистохимические и ультраструктурные изменения клеток в процессе адаптации к действию факторов электромагнитной природы. // Адаптация человека в различных климато-географических и производственных условиях. Тез. докл. Ш Всесоюз. конферен. В Ашхабаде 8-10 декабря 1981г. – Новосибирск. – 1981. - Том 5. - с.134-135.

  2. Белокриницкий В.С. О реактивно-адаптационных и компенсаторных механизмах на клеточном и субклеточном уровнях головного мозга при воздействии на организм микроволновых излучений. // Всесоюзный симпозиум: Биологическое действие электромагнитных полей. Тез. докл. – Пущино. – 1982. - с.36-37.

  3. Белокриницкий В.С. Ультраструктурные изменения клеток головного мозга при действии электромагнитного поля сантиметровых волн. // Всесоюз. симпозиум: Биологическое действие электромагнитных полей. Тез. докл. – Пущино. – 1982. - с.37-38.

  4. Белокриницкий В.С. Природа и механизмы внутрикортикального торможения и их нарушения под влиянием СВЧ-поля. // І.М.Сєченов та Одеська школа фізіологів. Тези доп. Науково-практичної конференції з міжнародною участю присв’яченої 175-річчю з дня народження І.М.Сєченова. – Одеса. –ОДМУ. – 2004. - с.83.