Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Трибрат Олександр Георгійович. Змiни нейро- та психофізіологічних показників при проведеннi серії сеансів біологічного зворотного зв`язку за характеристиками ЕЕГ : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2007.



Анотація до роботи:

Трибрат О.Г. Змiни нейро- та психофізіологічних показників при проведеннi серії сеансів біологічного зворотного зв`язку за характеристиками ЕЕГ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню зміни частот і потужностей компонентів пов'язаних із подіями ЕЕГ-потенціалів (ППП) та спектрів потужності поточної ЕЕГ у ході проведення серії з трьох сеансів біологічного зворотного зв'язку за її характеристиками (ЕЕГ-ЗЗ), орієнтованим на збільшення співвідношення потужностей альфа- і тета-ритмів. Сигналом зворотного зв'язку служила гучність білого шуму, поєднаного з музичним фоном, у контролі звуковий вплив залишався незмінним. ЕЕГ-потенціали відводили в точках С3 і С4. ППП реєстрували в парадигмі відмірювання часових інтервалів. Протягом сеансів ЕЕГ-ЗЗ співвідношення потужностей альфа- і тета-ритмів знижується у випробуваних як контрольної, так експериментальної груп. Однак, у випробуваних експериментальної групи зменшення даного співвідношення менш значне і до кінця третього сеансу в правій півкулі статистично значно перевищує зазначений показник у контрольній групі. Після сеансів ЕЕГ-ЗЗ виявлене також значне збільшення амплітуд раннього компоненту потенціалу готовності в обох півкулях і умовної негативної хвилі в правій півкулі. Можна зробити висновок, що мінімальна ефективна серія альфа-тета-тренінгів, що приводить до зміни патерна ЕЕГ-потенціалів для більшості здорових випробуваних може складатися з трьох сеансів.

  1. Аналіз літературних даних засвідчує, що тренінги з застосуванням біологічного зворотного зв`язку по ЕЕГ ефективні для корекції психофізіологічного стану людини. У той самий час нейро- та психофізіологічні механізми таких тренінгів залишаються недостатньо дослідженими, незрозуміла мінімальна кількість сеансів, що надає результату.

  2. У дисертаційній роботі встановлено, що серія з трьох сеансів біологічного зворотного зв`язку за ЕЕГ, спрямованих на збільшення співвідношення альфа- та тета-ритмів правої півкулі призводить до статистично значущих змін патерну поточної ЕЕГ, амплітуд пов'язаних із подією ЕЕГ-потенціалів у центральних відведеннях, а також емоційного стану випробовуваних.

  3. Збільшення при проведенні сеансів біологічного зворотного зв'язку у учасників тренінгу співвідношення потужності альфа- і тета-ритмів правої півкулі, в порівнянні з показниками контрольної групи, об'єктивно свідчить про ефективність даної методики як методу саморегуляції психофізіологічного стану. Про це свідчать також самозвіти випробовуваних і дані психологічного тестування. Так, значущо знижується в порівнянні з початковим рівнем показник за шкалою «ситуативна тривожність» (Р=0.02) і за шкалою «сором» (Р=0.03).

  4. Аналіз альфа-ритму ЕЕГ, зареєстрованого в центральних відведеннях із урахуванням його індивідуальних частотних характеристик, показав, що при проведенні сеансів ЕЕГ-ЗЗ у випробовуваних досвідченої групи, на відміну від учасників дослідження контрольної групи, до кінця тренінгів розвивається статистично значущий (Р<0.05) приріст потужності альфа-1-ритма ЕЕГ на 70% у лівій і на 80% у правій півкулях у порівнянні з його початковим рівнем. Потужність альфа-2-ритму у випробовуваних даної групи статистично значущо (Р<0.05) збільшилася в лівій півкулі на 46%, у правій - на 23%.

  5. У ході дослідження було виявлено, що в процесі сеансів біологічного зворотного зв'язку за ЕЕГ відбувається пошук індивідуального стилю саморегуляції для успішного досягнення релаксації. Випробовуваних можна було розділити на три групи: 1) що використовують техніку психічного розслаблення; 2) фізичного розслаблення; 3) техніку концентрації на музиці. Показано, що найбільш адекватною стратегією саморегуляції є «психічне розслаблення».

  6. У післядії серії трьох сеансів біологічного зворотного зв'язку за ЕЕГ виявлено значуще збільшення амплітуд раннього компоненту потенціалу готовності в обох півкулях і умовної негативної хвилі лівої півкулі головного мозку. Вказані зміни пов'язаних із подією ЕЕГ-потенціалів свідчать про досягнення оптимального співвідношення збудження і гальмування в корі головного мозку випробовуваних.

  7. Оскільки проведення серії сеансів ЕЕГ-ЗЗ дозволяють досягти оптимального стану ЦНС, такі сеанси можуть бути рекомендовані для цілеспрямованого зниження психофізіологічної напруги людини і ефективного досягнення стану релаксації.

Публікації автора:

  1. Трибрат А.Г., Крылов Д.В., Влияние биологической обратной связи на внутренний отсчёт времени человеком // Ученые записки ТНУ, серия «Биология». - Т. 14 (53), №2. - 2001. - С. 178-182. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  2. Трибрат А.Г., Макарова Л.Б., Павленко В.Б. Стратегии направленной аутокоррекции психофизиологического состояния с использованием биологической обратной святи по ЭЭГ // Ученые записки ТНУ, серия «Биология, химия».- Т. 18 (57), №1. - 2005.- С. 146-153. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  1. Трибрат А.Г., Губкина Д.Г., Арбатов В.В., Павленко В.Б. Динамика паттерна ЭЭГ человека при проведении сеансов биологической обратной связи по электроэнцефалограмме // Ученые записки ТНУ. Серия «Биология, химия». - Т. 18 (57), №2. – 2005. - С. 153 – 160. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  2. Трибрат А.Г., Губкина Д.Г., Павленко В.Б. Динамика ЭЭГ-потенциалов в начале серии сеансов обратной связи по характеристикам ЭЭГ // Нейрофизиология. - Т.39, № 1. – 2007. - С. 88 – 98. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  3. Трибрат А.Г., Шинкаревский П.В. Индивидуальные особенности электрической активности головного мозга человека при восприятии вербальной эмотивной информации // Материалы I республиканской конференции молодых ученых Крыма – Симферополь, 2000. – С. 67-69. (особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, аналіз літературного і експериментального матеріалу та деякі висновки).

  4. Павленко В.Б., Конарева И.Н., Трибрат А.Г., Махин С.А. Коррекция психофизиологического статуса человека при использовании биологической обратной связи по ЭЭГ // Тези доповідей Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 160-річчю кафедри фізіології людини і тварин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Київ, 2002. – С. 89. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  5. Трибрат А.Г., Сидякин В.Г., Костерина Н.С. Влияние электроэнцефалографической биообратной связи на электрические потенциалы головного мозга и временные параметры поведения // Матеріали конференції Украинського товариства нейронаук. – Донецк, 2005 // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти, 2005. – Т.1, №1. – С. 124. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).

  6. Губкина Д.Г., Трибрат А.Г., Павленко В.Б. Изменения в тонкой структуре ЭЭГ при проведении сеансов ЭЭГ-ОС // Материалы V Международного симпозиума «Актуальные проблемы биофизической медицины». – Киев, 2007. - С.50 - 51. (особистий внесок: самостійне вивчення і узагальнення літературних даних, підготовка та проведення експериментальної частини, а також статистична обробка даних).