Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Сапожніков Артур Ратмірович. Зміни центральної, внутрішньо-серцевої, печінкової гемодинаміки і мікроциркуляції у хворих на хронічний гепатит та їх корекція препаратами цитопротекторної та інотропної дії. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2002.



Анотація до роботи:

САПОЖНІКОВ А. Р. Зміни центральної, внутрішньосерцевої, печінкової гемодинаміки і мікроциркуляції у хворих на хронічний гепатит та їх корекція препаратами цитопротекторної та інотропної дії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби – Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню змін центральної, внутрішньосерцевої, печінкової гемодинаміки і мікроциркуляції у хворих на хронічний гепатит та їх корекції . Вперше комплексно проаналізовано стан систолічної та діастолічної функцій лівого шлуночка, змін ворітно-печінкового кровообігу у хворих на хронічний гепатит за допомогою допплероехокардіографії. Виявлено, що при еу- і гіперкінетичних типах центральної гемодинаміки має місце компенсація порушень ворітно-печінкового кровообігу, а при гіпокінетичному типі – декомпенсація з порушенням порто-артеріального співвідношення. Уточнені зміни мікроциркуляції у хворих на хронічний гепатит. У роботі виконана комплексна оцінка впливу препаратів цитопротекторної дії (ессенціале, гептрал і мілдронат) на функцію міокарду, печінковий кровоток та мікроциркуляцію у хворих на хронічний гепатит і розроблені рекомендації з їх диференційованого застосування. Вперше обґрунтовані показання щодо застосування в лікуванні хворих на хронічний гепатит препарату з позитивною інотропною дією – кліфту.

В дисертації наведене теоретичне узагальнення та дістало подальшого розвитку вирішення наукової задачі лікування хворих на хронічні вірусні гепатити на основі диференційованої корекції змін центральної, внутрішньосерцевої та печінкової гемодинаміки і мікроциркуляції з використанням в комплексній терапії лікарських засобів цитопротекторної і позитивної інотропної дії.

  1. Хворі на ХГ гетерогенні за станом центральної гемодинаміки. При цьому, за даними ехокардіографії гіперкінетичний тип, який обумовлений зниженням ЗПСО і підвищенням скорочувальної спроможності міокарду, визначається в 38,5% випадків, еукінетичний у 35,2% і гіпокінетичний (внаслідок зниження скорочувальної спроможності) в 26,3%.

  2. У 82,3% хворих на ХГ визначається діастолічна дисфункція ЛШ яка, у переважній більшості випадків (77,2%), обумовлена порушенням розслаблення міокарду та зростанням жорсткості, що може свідчити про розвиток метаболічної кардіоміопатії. Їі наявність і виразність не пов’язані з гіпертрофією міокарда і не залежать від типу центральної гемодинаміки.

  3. Зміни ворітно-печінкового кровообігу залежать від типу центральної гемодинаміки. При її гіпер- і еукінетичних типах підвищення регіонарного печінкового судинного опору супроводжується збільшенням кровотоку у печінковій артерії й одночасно у ворітній вені, що забезпечує зберігання незмінного порто-артеріального співвідношення, хоча і з початковими ознаками венозного застою в органі. Властиве гіпокінетичному типу центральної гемодинаміки подальше підвищення печінкового судинного опору у поєднанні зі зниженим серцевим викидом призводить до зменшення печінкового артеріального кровотоку і викликає порушення нормального порто-артеріального співвідношення.

  4. За даними БМБК для хворих на ХГ характерні істотні порушення мікроциркуляції, що пов’язано з характером змін центральної гемодинаміки. При гіперкінетичному типі центральної гемодинаміки мають місце тільки зміни її внутрішньо- і позасудинної ланки у вигляді ознак погіршення реологічних властивостей крові і периваскулярного набряку. При еукінетичному типі до них приєднується синдром спастико-атонічної дистонії мікросудин, який при ХГ, що протікає з гіпокінетичним типом, зростає за своєю виразністю і супроводжується редукцією капілярного русла і порушенням кровотоку в мікросудинах.

  5. Комплексна терапія хворих на ХГ із застосуванням ессенціале сприяє поліпшенню стану, головним чином, внутрішньосудинної ланки мікроциркуляції, що не супроводжується, проте, змінами показників ворітно-печінкового кровотоку. Використання в якості гепатопротектора гептралу робить більш виразним нормалізуючий вплив на всі ланки мікроциркуляції цих хворих, що призводить до зворітного розвитку синдрому спастико-атонічної дистонії мікросудин, відкриттю капілярної мережі і, як наслідок, нормалізації опору в системі печінкової артерії за даними оцінки індексу її резистентності.

  6. Комплексна терапія хворих на ХГ із застосуванням мілдронату сприяє зменшенню виразності порушень у всіх ланках мікроциркуляції, зниженню підвищеного внутрішньопечінкового судинного опору і нормалізації ЗПСО. Цей ефект поєднується зі зменшенням діастолічної дисфункції ЛШ за рахунок поліпшення розслаблення міокарду.

  7. У хворих на ХГ, що протікає з гіпокінетичним типом центральної гемодинаміки, кардіотонічна терапія кліфтом призводить до відновлення ворітно-печінкової рівноваги шляхом нормалізації кровотоку в печінковій артерії внаслідок зворітного розвитку систолічної і діастолічної дисфункції ЛШ і системної периферичної вазодилятуючої дії препарату без істотних змін стану судинної ланки мікроциркуляції.

Публікації автора:

1. Амосова Е. Н., Лыховский О. И., Сапожников А. Р., Сидорова Л. Л. Состояние внутрисердечной гемодинамики у больных диффузными поражениями печени // Матеріали XIV з’їзду терапевтів України, Київ. – 1998. – С.80–81. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

2. Амосова К. М., Сидорова Л. Л., Лиховський О. І., Сапожніков А. Р. Стан систолічної і діастолічної функцій лівого шлуночка у хворих на хронічний вірусний гепатит та вплив на них комплексної терапії з включенням мілдронату // Ліки. – 2000. – №3 – С. 19–22. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

3. Лыховский О. И., Сапожников А. Р. Состояние внутрисердечной и печеночной гемодинамики у больных хроническим гепатитом и циррозом печени // Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования. – Киев. – 1997. – С. 240–242. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

4. Лыховский О. И., Сапожников А. Р., Сидорова Н. Н. Функциональное состояние микроциркуляторного русла у больных хроническими диффузными заболеваниями печени // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П. Л. Шупика. – Київ. – 2000. – С. 101–104. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

5. Лиховський О. І., Сапожніков А. Р., Середюк В. М. Вплив комплексної терапії з включенням препарату «Кліфт» на гемодинаміку хворих на хронічний вірусний гепатит // Ліки. – 2000. – №5. – С. 11–15. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

6. Сапожников А. Р., Лыховский О. И., Сидорова Н. Н. Состояние микроциркуляторного русла у больных с хроническими заболеваниями печени // Современные аспекты военной медицины. – Киев – 1997. – С. 273–275. (Особисто вивчав показники та робив первиний аналіз).

7. Сапожніков А. Р., Лиховський О. І., Пруська Л. І. Медикаментозна корекція порушень гемодинаміки препаратом кліфт у хворих на хронічні гепатити
// Сучасні проблеми кардіології та ревматології. – 1998. – С. 80–81. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

8. Сапожников А. Р., Лыховский О. И. Состояние микроциркуляторного русла у больных хроническим гепатитом и циррозом печени // Проблеми військової охорони здоров’я.-Київ. – Вип.5. – 1999. – С. 185–189. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).

9. Сапожников А. Р., Лыховский О. И. Коррекция изменений центральной, внутрисердечной, печеночной гемодинамики препаратами цитопротекторного и положительного инотропного действия // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы. – Киев – 2001 – С. 304–309. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих результатів).