Дисертація є завершеною науково-дослідною роботою. В ній наведено вирішення задач стосовно формування екологічних небезпек в екстремальних умовах дії космофізичних, метеорологічних і природно-техногенних факторів і розвитку на цій основі теоретичних засад і розробки практичних заходів щодо обгрунтування інформаційно-аналітичної системи моніторингу, прогнозу та попередження про аномальні стани при забезпеченні екологічної безпеки регіону. Досліджено закономірності формування еконебезпеки при аномаліях магнітного поля Землі. Експериментально встановлено флікерний закон спектра варіацій магнітного поля Землі, на фоні якого більш небезпечними (летальними для біосистем) виявляються аномалії в період мінімуму сонячної активності. Дістали подальшого розвитку наукові засади побудови концепції регіональної системи управління природною складовою екологічної безпеки, яка відрізняється тим, що в основу моніторингу та прогнозування покладені відомості про умови формування аномалій космогеліогеофізичних та атмоантропогенних небезпек, які зумовлюють екстремальні ситуації в навколишньому середовищі. Прогноз кризових ситуацій враховує аномалії метеофакторів (тиску, інверсних ситуацій, виникнення токсичного озону), гравітаційної динаміки тощо. Інтегративні оцінки прогнозу пропонується здійснювати сенсорами оптико-телевізійного біотестування та інтенсивності підрахунку фотоімпульсів еталонів радіоактивності. Надійність та ефективність функціонування системи моніторінгу забезпечується завдяки таким удосконаленням методів та засобів:
- підвищення достовірності прогнозування часу виникнення найбільш кризових станів від магнітних збуджень, що визначається за оптичними даними, моніторингу сонячних радіовипромінювань, інтегративних біотестувань та даних радіоактивних сенсорів; - впровадження комплексних спостережень стану озонового шару в нічних умовах лідарним зондуванням висотного розподілу його концентрації, а в денних умовах - засобами вимірювання УФ випромінювання та за всепогодних умов – засобами КВЧ-спектроскопії; - створення моделі зміни концентрації nО3 при зондуванні озону на одній хвилі (l=308 нм) з використанням даних стандартної атмосфери ; - запропоновано схеми сенсорів приземного озону антропогенного походження, робота яких скомплексована з роботою уфіметра та засобами контролю інверсних станів, що підвищують ефективність існуючої мережі спостережень за забрудненням довкілля. Апробація удосконалених методів і засобів, впроваджених у лабораторних і натурних лідарних та пасивних оптико-електронних системах експлуатації, підтвердила правильність та ефективність наукових і технічних рішень, їх працездатність в умовах моніторингу. Розроблено та реалізовано системний та науково-обгрунтований підходи до аналізу формування екологічної небезпеки за екстремальних умов природно-техногенного навантаження, їх прогнозування і попередження за допомогою інформаційно-аналітичної системи, що складає окремий сегмент регіональної системи надзвичайних ситуацій. Практична цінність роботи полягає у тому, що:
створено ексімерний лазер підвищеної потужності та озонолідар, що дозволяє національними засобами організувати підсупутникове визначення стану озонового шару у відповідності до міжнародних зобов'язань України по виявленню впливу озоноруйнівних речовин; створено та випробувано двоканальний скануємий уфіметр для комплексного аналізу озону та сонячного УФ-випромінення 7. Оцінки ефективності впровадження отриманих результатів вказують на їх соціальну значущість внаслідок запобігання реальним і можливим ускладненням захворювань та летальним наслідкам, зменшення кількості викликів швидкої допомоги, зменшення аварій під час експлуатації транспортних засобів і на підприємствах із критичними технологіями в період кризових екологічних ситуацій. 8. Результати теоретичних і практичних досліджень, розроблені методики, моделі та засоби використовуються у навчальному процесі при викладанні курсів кафедри радіоелектронних пристроїв: “Апаратура контролю забруднень” та “Синергетика". |