Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Екологічна безпека


Іванюта Сергій Петрович. Комплексне оцінювання ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки : Дис... канд. наук: 21.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Іванюта С. П. Комплексне оцінювання ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - Екологічна безпека. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Київ, 2007.

Дисертація присвячена розробці математичних методів та програмних засобів комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності у природно-техногенній сфері. Визначено актуальні критерії небезпечності для комплексного оцінювання рівня ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки в Україні. Удосконалено класифікацію НС техногенного характеру за їх первинними та віддаленими наслідками для життєдіяльності населення на основі структуризації медичних, соціально-економічних та психологічних наслідків. Розроблено метод комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на хімічно небезпечних об'єктах з урахуванням негативного впливу екзогенних геологічних процесів. Сформульовано алгоритм комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій з викидом токсичних речовин. За результатами комплексного оцінювання досліджена динаміка змінювання ризиків життєдіяльності природного, техногенного та природно-техногенного характеру. Розроблено програмні засоби для автоматизованого оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на хімічно-небезпечних об’єктах.

На основі узагальнення результатів аналітичних досліджень розв’язана задача комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на хімічно небезпечних об'єктах з урахуванням негативного впливу екзогенних геологічних процесів.

Основні наукові та практичні результати дисертаційної роботи:

1. Аналіз закономірностей формування ризиків життєдіяльності в умовах можливих природно-техногенних НС вказав на важливість більш повного врахування їх первинних та віддалених негативних наслідків для розв’язання задачі комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності. З цією метою здійснено розширення класифікації НС техногенного характеру за їх первинними та віддаленими негативними наслідками для життєдіяльності населення на основі структуризації медичних (загибель від травм, захворюваність, скорочення тривалості життя), соціально – економічних (втрата, пошкодження житла) і психологічних (стрес, шок) наслідків.

2. Розроблено метод комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на ХНО з урахуванням негативного впливу екзогенних геологічних процесів. Кінцевим результатом розрахунків за створеним методом є кількісна оцінка природних, техногенних та природно-техногенних ризиків життєдіяльності на регіональному рівні. Результати комплексного оцінювання відображають вплив природних і техногенних факторів на формування ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки.

3. Здійснено оцінку ризиків життєдіяльності в умовах можливого прояву екзогенних геологічних процесів на території України. На цій основі запропоновано ранжування адміністративних областей України за комплексною небезпекою прояву НЕГП. За результатами проведеної оцінки створено електронні довідково-аналітичні карти поширеності ризиків життєдіяльності в адміністративних областях і районах України.

4. На характерних прикладах продемонстровано метод комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на найбільш потенційно небезпечних ХНО Запорізької області. За результатами комплексного оцінювання досліджено динаміку змінювання ризиків життєдіяльності природного, техногенного та природно-техногенного характеру. Аналіз змін просторово-часової структури техногенних і природних ризиків засвідчив стійке збільшення інженерно-геологічної складової ризику, відносно сталу циклічність у часі природно-техногенної величини ризику, а також подальше зростання впливу на екологічну безпеку спільної дії інженерно-геологічних факторів.

5. Здійснено програмну реалізацію методу комплексного оцінювання ризиків з допомогою ГІС-технологій. Розроблено програмний модуль автоматизованої оцінки ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на ХНО з урахуванням просторово – часових характеристик. Цей модуль дозволяє експерту формувати актуальні сценарії розвитку аварії з викидом НХР та отримувати інформацію про можливі негативні наслідки для населення регіону. Модуль забезпечує формування картографічних, табличних і текстових даних для звітів щодо ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки.

6. Розроблено базу даних електронних довідково – аналітичних карт ризиків життєдіяльності в зонах впливу екзогенних геологічних процесів на території адміністративних областей України. База даних використана в МНС України для підготовки Національної доповіді про стан техногенної та природної безпеки в Україні у 2004-2005 рр.

7. Розроблені програмні засоби ГІС практично використані в підсистемі ІАПОР, що впроваджена в експлуатацію в МНС України. Досвід застосування у складі ІАПОР підтвердив ефективність і працездатність розроблених методів і засобів комплексного оцінювання ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної хімічної і геологічної небезпеки.

Публікації автора:

  1. Биченок М.М., Іванюта С.П., Яковлєв Є.О. Про вплив екзогенних геологічних процесів на рівень техногенних ризиків життєдіяльності // Збірник наукових праць Українського державного геологорозвідувального інституту. – К.: УкрДГРІ, 2006. - № 1. – С. 85-91. (Здобувачем запропонована методика оцінювання ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на хімічно - небезпечних об'єктах з урахуванням впливу небезпечних екзогенних геологічних процесів).

  2. Биченок М.М., Яковлєв Є.О., Іванюта С.П. Динаміка змін ризиків життєдіяльності у природно-техногенній сфері // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць Інституту проблем національної безпеки. – К.: ІПНБ, 2006. - № 14. – С. 23 – 29. (Здобувачем досліджена динаміка змінювання ризиків життєдіяльності природного, техногенного та інтегрального характеру в умовах можливих хімічно небезпечних аварій в Запорізькій області).

  3. Іванюта С.П. ГІС реалізація оцінки ризику життєдіяльності від аварій на хімічно небезпечних об’єктах. // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць Інституту проблем національної безпеки. – К.: ІПНБ, 2005. - № 11. – С. 95 – 101. (Здобувачем здійснена кількісна оцінка ризиків життєдіяльності в умовах можливих аварій на хімічно-небезпечних об’єктах з допомогою геоінформаційних технологій).

  4. Іванюта С.П. Щодо класифікації надзвичайних ситуацій техногенного характеру за їх медико-соціальними наслідками // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць. Укр. Ін-т дослідж. навколиш. середовища і ресурсів. – К.: УІНСіР, 2003. – № 8. - С. 45 - 51.

  5. Іванюта С.П., Рогожин О.Г. Підходи до оцінки соціально-економічних та психологічних ризиків катастрофічних повеней в Карпатському регіоні // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць Інституту проблем національної безпеки. – К.: ІПНБ, 2004. - № 9. – С. 84-90. (Здобувачем здійснена розробка методичних підходів до оцінки соціально-економічних та психологічних ризиків катастрофічних повеней у Карпатському регіоні).

  6. Іванюта С.П., Кодацький М.Б. Методичні підходи до автоматизації обробки і візуалізації медико-екологічних даних на основі використання картографічного компонента Active X MapInfo MapX // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць. Укр. Ін-т дослідж. навколиш. середовища і ресурсів. – К.: УІНСіР, 2002. - № 4. - С. 184 - 188. (Здобувачем здійснена розробка принципів і методів застосування бібліотеки картографічних функцій MapX в середовище інших прикладних програм для візуалізації результатів розрахунків у вигляді тематичних карт в режимі автоматизованої побудови).

  7. Іванюта С.П., Рогожин О. Г. Самооцінка впливу радіаційної обстановки на здоров’я населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС // Чорнобиль і соціум. – Вип. 9 / Центр соціальних експертиз Ін-ту соціології НАНУ. - К.: ПЦ «Фоліант», 2003. – С. 92 – 103. (Здобувачем запропонований факторний аналіз негативного впливу на здоров’я населення, що мешкає на радіаційно забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС території, опрацювання даних реальної радіаційної обстановки та результатів її самооцінки в рамках соціологічного дослідження).

  8. Барановський В.A., Іванюта С.П., Рогожин O.Г. Особливості тематичного картографування в Internet на прикладі медико-демографічних і екологічних карт // Екологія і Ресурси: Зб. наук. праць. Укр. Ін-т дослідж. навколиш. середовища і ресурсів. – К.: УІНСіР, 2001. - № 3. – С. 208-216. (Здобувачем здійснене дослідження, опрацювання та реалізація програмних засобів формування електронних довідково – аналітичних карт з медичної, демографічної та екологічної проблематики).

  9. Іванюта С.П. Підходи до створення інформаційно-аналітичної системи оцінки та прогнозування ризиків життєдіяльності на територіях підвищеної техногенної небезпеки // Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми розробки і впровадження сучасних інформаційних технологій моніторингу навколишнього середовища та управління екологічною і інформаційною безпекою в регіонах” – К., 2004. – С. 31-33.

  10. Іванюта С.П. Алгоритми прогнозної оцінки соціальних наслідків техногенних надзвичайних ситуацій // Тези доповідей Міжнародної конференції “Теоретичні та прикладні аспекти побудови програмних систем”. – К., 2004. – С. 198-202.

  11. Биченок М.М., Яковлєв Є.О., Іванюта С.П. Про забезпечення інформаційної безпеки в екологічній сфері // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції “Інформація, аналіз, прогноз – стратегічні важелі ефективного державного управління”. – К., УкрІНТЕІ, 2006, С. 25-27. (Здобувачем здійснене обґрунтування основних принципів і формулювання актуальних завдань стосовно забезпечення інформаційної безпеки в екологічній сфері).