Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Екологічна безпека


Сизоненко Володимир Петрович. Метод та засоби прогнозування розповсюдження радіоактивних забруднень в проточних поверхневих водоймищах з урахуванням режимів роботи АЕС і ГЕС : Дис... канд. наук: 21.06.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Сизоненко В.П. МЕТОД ТА ЗАСОБИ ПРОГНОЗУВАННЯ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ РАДІОАКТИВНИХ ЗАБРУДНЕНЬ В ПРОТОЧНИХ ПОВЕРХНЕВИХ ВОДОЙМИЩАХ З УРАХУВАННЯМ РЕЖИМІВ РОБОТИ АЕС І ГЕС – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за фахом 21.06.01 - Екологічна безпека, Інститут загальної енергетики Національної академії наук України, 2008.

Розроблено метод прогнозування розповсюдження радіоактивних забруднень з урахуванням впливу режимів роботи АЕС і ГЕС на концентрацію забруднення проточних поверхневих водоймищ, що використовує запропоновану камерну модель неповного перемішування із запізнілим аргументом і забезпечує збільшення точності прогнозування без збільшення вимог до необхідного об’єму початкових даних і часу обчислень на ЕОМ. Метод дозволяє оцінювати стан поверхневих водоймищ при надходженні в них забруднень, які утворюються при роботі в штатному режимі і при аварійних викидах, оцінювати можливий вплив водохоронних заходів.

У дисертації наведено узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в розробці методу прогнозування концентрацій забруднень в проточних поверхневих водоймищах з урахуванням впливу режимів роботи АЕС і ГЕС на основі математичного моделювання.

В дисертаційній роботі отримано наступні наукові і практичні результати:

1. Запропоновано модифіковану камерну модель перенесення забруднення із запізнілим аргументом. Застосування модифікованої камерної моделі на відміну від камерної моделі повного перемішування дозволило врахувати час транспортування забруднення і дифузію в частині об'єму камери при незначному ускладненні математичного апарату моделі без збільшення часу, потрібного для проведення обчислень на ЕОМ.

2. Малий час реалізації запропонованої моделі перенесення забруднення на ЕОМ забезпечує принципову можливість вирішення задач параметричної ідентифікації і, як наслідок, можливість адаптації моделі до конкретного водоймища та підвищення точності прогнозування.

3. Розроблений метод прогнозування розповсюдження забруднень, що базується на новій моделі не потребує збільшення кількості початкових даних і додаткових робіт по відбору проб і проведенню аналізів.

4. Проведені розрахунки і їх співставлення з даними вимірів показують, що запропонований метод забезпечує проведення прогнозування з похибками, прийнятними для практичного використання. В ряді випадків забезпечувалось проведення прогнозування з низькою похибкою, що не перевищує похибку вимірювання концентрацій забруднення.

5. Порівняння результатів застосування запропонованого методу з результатами застосування методу, заснованого на камерній моделі повного перемішування, показує суттєве збільшення точності моделювання - значне зменшення середньоквадратичного відхилення виміряних і розрахованих значень концентрацій забруднення і зростання коефіцієнта кореляції між ними. Для ситуації 1994 р. у Київському водосховищі в середньоквадратичне відхилення зменшилось в 3,36 рази, а коефіцієнт кореляції змінився з 0,44 до 0,67.

6. Дослідження впливу режиму експлуатації Київської ГЕС на процес перенесення забруднення в Київському водосховищі продемонстрували можливість застосування запропонованого методу для оцінки режиму експлуатації ГЕС в якості водоохоронного заходу. Для окремих ситуацій переносу забруднення в водосховищі досягалось зменшення амплітудної концентрації забруднення на 10-25% і можливість змін часу транспортування викиду по водосховищу до 14 діб.

7. Дослідження впливу режиму викидів АЕС, які працюють в штатному режимі в басейні р. Луари, продемонстрували можливість застосування запропонованого методу для оцінки режиму викидів АЕС в якості водоохоронного заходу. На конкретному прикладі продемонстровано можливість зменшення амплітудної концентрації забруднення на 35% за рахунок лише зміни режиму викидів, без зменшення кількості і характеру викидів забруднення.

8. Запропонований метод може використовуватися для оцінки наслідків викидів забруднень у поверхневі водоймища та доцільності застосування різних водоохоронних заходів в Міністерстві надзвичайних ситуацій і Державному комітеті України по водному господарству.