Розроблено та впроваджено технічні засоби та способи підвищення рівня екологічної безпеки індустріально навантаженого регіону при дії шкідливих фізичних полів техногенного походження.
На основі моніторингу стану регіональної екологічної небезпеки, що формується чинниками шкідливого фізичного впливу на людей та довкілля, виявлено пріоритетні джерела шумового і електромагнітного забруднення в конкретному техногенно навантаженому регіоні (територіально-виробничий комплекс Середнього Придніпров’я). Такими, насамперед, є автотранспортні потоки, технологічне обладнання промислових об’єктів, сукупність вертольотів коледжу цивільної авіації, які здійснюють тренувальні польоти в районі селітебної забудови. До джерел електромагнітного забруднення належать радіолокатор та радіостанції.
Обгрунтовано наукові засади створення ефективної системи поглинання аеродинамічного промислового шуму. Розроблено конструкцію та створено ефективний глушник високочастотного шуму з низьким аеродинамічним опором, який характеризується простотою виготовлення та надійністю в експлуатації. Запровадження запропонованої системи шумопоглинання на промислових об’єктах Кременчуцького регіону дозволила знизити рівень шумового забруднення нижче допустимих норм, тим самим забезпечивши умови екологічної безпеки відносно зазначеного чинника формування екологічної небезпеки.
Розроблено алгоритм та створено комп’ютерну програму розрахунку шумових полів у приземному прошарку атмосфери від сукупності авіатранспортних засобів (вертольотів). На основі аналізу результатів розрахунків визначені такі параметри тренувальних польотів вертольотів, які дозволяють знизити рівень шумового забруднення у селітебній зоні нижче допустимих норм, тобто забезпечити умови екологічної безпеки.
Розроблено методичні основи моделювання розповсюдження шумового забруднення від автотранспортних потоків, на основі чого розраховуються ситуаційні шумові карти вулиць і створено електронну шумову карту м. Кременчук. Внаслідок регулювання транспортних потоків знижено рівень шуму в селітебній зоні.
Удосконалено конструкцію глушника шуму для автомобілів, який має високу ефективність шумопоглинання і спроможний виділити частинки сажі із відпрацьованих газів.
Розроблено ефективний глушник інтерференційного типу для двигунів внутрішнього згоряння, який характеризується можливістю глушити всі частоти спектру шуму.
Експериментально встановлено, що у регіоні досліджень рівень електромагнітного забруднення, який формується достатньо потужніми джерелами випромінювання (радіолокатор, радіостанції), за межами санітарно захисних зон суттєво нижче за допустимі норми, тобто практично не впливає на стан екологічної безпеки.
Результати роботи впроваджені в Кременчуцькому льотному коледжі (комп’ютерна програма розрахунку шумових полів) та концерні Крюківський вагонобудівний завод (для зниження рівня шуму вихлопу стисненого повітря пневмоциліндрів). По результатам досліджень одержано позитивні рішення на видачу 2 патентів України.