Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Екологічна безпека


Березуцька Наталія Львівна. Зниження екологічної небезпеки МОР та продовження терміну її використання в технологічних лініях великої протяжності : Дис... канд. наук: 21.06.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Березуцька Н.Л. Зниження екологічної небезпеки МОР і продовження терміну її експлуатації в технологічних лініях великої протяжності. - рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за фахом - 21.06.01 - екологічна безпека. – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2007.

Дисертаційна робота присвячена зниженню екологічної небезпеки МОР і продовженню терміну її експлуатації в технологічних лініях великої протяжності, дослідженню і розробці способів й устаткування очищення і знезараження мастильно-охолоджувальних рідин, що дозволяє їм функціонувати в технологічних лініях більше одного року без скиду в оточуюче природне середовище та із збереженням функціональних властивостей. Виконано аналіз екологічної небезпеки МОР для природного середовища. Визначено напрямки досліджень з розробки способів і устаткування очищення і знезараження МОР, що дозволяють їм функціонувати в технологічних лініях більше одного року без скидів і замін на нову із збереженням їх функціональних властивостей. Виконано аналіз існуючих способів і устаткування для очищення і знезараження МОР. Розроблено спосіб і пристрої регулювання концентрації домішок в МОР. Вивчено вплив бактерій на фізико-хімічні властивості МОР. Досліджено бактерії, що розвиваються у МОР, визначено властивості їх середовища, що впливають на швидкість розподілу бактерійних клітин. Визначено модель процесу розвитку бактерій, у вигляді передатної функції промислового об'єкта. Досліджено залежність зростання об'єму біомаси бактерій при різних режимах руху емульсій в технологічних лініях і в стаціонарному стані. Досліджено властивості синьо-зеленої глини і показано можливість її застосування, як активованого завантаження для фільтрів очищення МОР.

Виконано економічну оцінку результатів розробок, запропонованих у дисертації і виконано мінімізацію витрат розробки за допомогою функціонально-вартісної задачі. Основні результати роботи і технічні рішення упроваджено на ВАТ «Харківський підшипниковий завод» (м. Харків). Наведене техніко-економічне обґрунтовування дозволяє зробити висновок з економічної ефективності запропонованих технічних рішень.

В дисертаційній роботі подане нове рішення актуальної науково-технічної задачі зниження екологічної небезпеки мастильно-охолоджувальних рідин та подовження терміну їх використання у технологічних лініях великої протяжності.

Основні наукові і практичні результати за дисертаційною роботою такі:

1. На підставі проведеного аналітичного огляду наукової літератури визначено характеристики екологічної небезпеки яку спричиняють МОР, а також існуючих способів і устаткування для зменшення викидів токсичних речовин з відпрацьованих МОР та продовження терміну її застосування. Встановлено, що екологічна небезпека МОР (яка визначається за хімічними і біологічними показниками) в процесі експлуатації збільшується до рівня небезпечного для природного середовища (атмосфери та гідросфери) .

2. Встановлено, що усереднений показник кратності розбавлення відпрацьованих МОР чистою водою для скиду в природні водойми складає близько 700, що визначає обсяг екологічних та економічних збитків, пов'язаних з великими витратами чистої води, особливо в умовах дефіциту питної води в Україні.

3. Експериментально визначено, що утворення в МОР токсичних сполук і втрата нею експлуатаційних властивостей зумовлено мікробіологічним процесом ї, головним чином біохімічного відновлення SO42- до S2-, (сульфатредукції). Сірководень, що утворюється, знижує Eh МОР (посилює відновлені властивості), надає рідині неприємний запах, чорний колір робить її екологічно небезпечною та корозійно-активною. У процесі мікробіологічної деструкції МОР, в ній різко збільшується концентрація NH3+, S2- та мікробна контамінація (зокрема концентрація сульфатредукуючих бактерій).

4.Встановлено кількісні характеристики впливу перемішування МОР на інгібування процесу утворення в ній сірководню та псування емульсії. На підставі результатів цих досліджень розроблено показник повноти процесу функціонування МОР у технологічному устаткуванні, що враховує кількість непрацюючого устаткування, та модель процесу зміни біохімічних властивостей МОР, як передавальної функції об'єкту регулювання.

5. Розроблено методику лужно-кислотної активації синьо-зеленої глини і її випробування в якості фільтруючого завантаження для очистки МОР від бактерій – продуцентів токсичних сполук. Досліджено показники очищення рідин від бактерій за допомогою фільтруючого завантаження з активованої глини і визначено коефіцієнти масопередачі.

6.Розроблено технології і пристрої очищення МОР від екологічно небезпечних домішок і їх деструкції з метою утилізації. Виконано апробацію технологій і устаткування в промислових умовах і отримано результати, підтверджуючі теоретичні припущення.

7. Розроблений спосіб очисти та знезараження МОР зменшує викиди екологічно небезпечних газоподібних сполук при транспортуванні стічних вод у випадку скиду МОР у каналізаційну систему, а також підвищує надійність експлуатації біологічних очисних споруд.

8.Визначено економічні витрати на впровадження способу і пристрою зниження екологічної небезпеки МОР в виробництво порівняно з існуючими технологіями. Економічний ефект розробки склав 119801 гривень/рік. У дисертації виконано мінімізацію витрат розробки за допомогою функціонально-вартісної задачі.

Публікації автора:

1. Березуцкая Н.Л. Передаточная функция искусственно созданного био-реактора, в технологической системе цеха с маслоэмульсионной жидкостью// Інтегровані технології та енергозбереження// Щоквартальний науково-практичний журнал. Харків.: НТУ «ХПІ». - 2001. №1. С. 77 - 81.

2. Березуцкая Н.Л., Юрченко В.А. Дестабилизация эмульгированных в воде масел микроорганизмами»// Экотехнологии и ресурсосбережение// Научно-технический журнал. К.: институт газа НАНУ. 2003. №3. С. 47 - 49.

3. Березуцкая Н.Л. Разработка показателя процесса регулирования величины концентрации бактерий в технологической линии // Восточно-европейский журнал передовых технологий, № 6/2(18), 2005. С. 206 – 207.

4. Березуцкая Н.Л. Экологическая опасность смазочно-охлаждающих гидкостей //Вестник Національного технического университета «ХПИ». Вып. № 42, 2006. С. 117- 125.

5. Березуцький В.В., Васьковець Л.А., Савенкова А.Л., Березуцька Н.Л. Екологічна небезпека промислових технологічних розчинів.//Вісник Національного технічного університету «ХПІ», вип. №11, 2007, С. 88 – 97.

6. Березуцкий В.В., Березуцкая Н.Л.А.Н. Тимченко Технология кондиционирования маслоэмульсионных вод// Научно-информационный сборник «Охрана окружающей среды». Вып.1, Черкассы, 1995 г., С. 16 – 22.

7. Тимченко А.М., Березуцька Н.Л. Кондиционирование промышленных вод.// Тези доповіді на Міжрегіональній науково-практичній конференції «Регіональні проблеми природокористування та екології в Україні». Харків, 1994 р. С. 162.

8. Березуцький В.В., Березуцька Н.Л., Одарюк П.В. та ін. Применение программы STATGRAF для обработки результатов научных исследований.//Тези доповіді на Міжнародній науково-технічній конференції «Информационные технологи: наука, техника, технология, образование и здоровье». 1996 р. С. 54 – 55.

9. Дзюндзюк Б.В., Анпілогов Є.М., Березуцька Н.Л. Новые экологически чистые технологические процессы мойки,очистки и підготовки поверхностей разлисных деталей, приборов, машин и механизмов.// тезі доповіді на науково-технічній конференції «Екологія і здоров'я людини. Охорона повітряного і водяного басейнів», п. Кирилівка, Запорізької області, 1998 р. С. 75 – 76.

10. Березуцька Н.Л. Влияние перемешивания на рост микроорганизмов в технологических растворах.// Тези доповіді на науково-методичній конференції «Безпека життєдіяльності». Харків, 2003 р. С.43.

11. Березуцька Н.Л. Обеспечение безопасности при использовании технологических растворов.// Тези доповіді на науково-методичній конференції «Безпека життєдіяльності». Харків, 2004 р. С.65 – 66.

12. Березуцька Н.Л. Разработка показателя процесса регулирования величины концентрации бактерій в технологической линии.// Тези доповіді на науково-методичній конференції «Безпека життєдіяльності». Харків, 2005 р. С.57 – 58.

13. Березуцька Н.Л. Определение экологической опасности смазочно-охлаждающих жидкостей.// Тези доповіді на науково-методичній конференції «Безпека життєдіяльності». Харків, 2006 р. С.49 - 51.

14. Березуцька Н.Л. Исследование процесса адсорбционной очистки смазочно-охлаждающей жидкости от бактерій при помощи глин.//Тези доповіді на ХХХIII науково-технічній конференції викладачів, аспірантів та співробітників «Будівництво, архітектура, екологія» ХНАМГ, м. Харків. С.191.

15. Березуцька Н.Л. Патент на винахід «Очистка та регенерація мастильно-охолодних рідин». Березень 2003 р. Бюл. №12, 2003 р.